Wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG
REKLAMA
REKLAMA
Wykreślenie z urzędu
Przedsiębiorca podlega wykreśleniu z CEIDG z urzędu, w drodze decyzji administracyjnej ministra właściwego do spraw gospodarki, w przypadku:
REKLAMA
- gdy prawomocnie orzeczono zakaz wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę;
- wpisania do rejestru przedsiębiorców jednoosobowej spółki kapitałowej powstałej wskutek przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą;
- stwierdzenia trwałego zaprzestania wykonywania przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej;
- niezłożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem okresu 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
- niezłożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej od dnia następującego po dniu, do którego przedsiębiorca zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie art. 14a ust. 1d;
- utraty przez przedsiębiorcę uprawnień do wykonywania działalności gospodarczej przysługujących na podstawie art. 13 ust. 1 albo ust. 2;
- gdy został dokonany z naruszeniem prawa.
Zobacz: Rejestracja spółki cywilnej w CEIDG
Dane niezgodne z rzeczywistym stanem
Ponadto, na podstawie art. 35 Minister Gospodarki może wykreślić przedsiębiorcę z CEIDG, jeżeli wpis przedsiębiorcy zawiera dane niezgodne z rzeczywistym stanem rzeczy. Poprzedzone jest to wezwaniem przedsiębiorcy do dokonania odpowiedniej zmiany wpisu w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Jeżeli, mimo wezwania, przedsiębiorca nie dokona odpowiedniej zmiany swojego wpisu, Minister Gospodarki może wykreślić przedsiębiorcę z CEIDG.
O wykreśleniu wpisu Minister Gospodarki ma obowiązek niezwłocznie powiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego, GUS, ZUS albo KRUS oraz organy koncesyjne.
Zobacz też: Zmiana kodu PKD w CEIDG
Trwałe zaprzestanie wykonywania działalności
Podkreślić należy, że trwałe zaprzestanie wykonywania działalności gospodarczej powoduje konieczność złożenia wniosku o wykreślenie wpisu z CEIDG - w terminie 7 dni od dnia trwałego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej.
Zobacz: Rejestracja firmy w CEIDG przez Internet
Wykreślenie danych z CEIDG
Wpis danych do CEIDG jest obowiązkowy dla każdego przedsiębiorcy. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej szczegółowo określa zakres danych.
Dane zawarte w CEIDG nie mogą być z niej usunięte, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Wykreślenie wpisu w CEIDG nie oznacza usunięcia danych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.