Opłata za udostępnianie danych z CEIDG
REKLAMA
REKLAMA
Udostępnianie danych z CEIDG
Hurtowe udostępnianie danych publicznych z CEIDG innym podmiotom jest regulowane przez rozporządzenie Ministra Gospodarki, które określa m.in. zasady udostępniania danych z CEIDG, sposób obliczania wysokości oraz uiszczania opłat za udostępnianie danych z CEIDG innym podmiotom.
REKLAMA
Zgodnie z rozporządzeniem udostępnianie danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) w sposób inny niż za pośrednictwem strony internetowej, za pomocą urządzeń teletransmisji, podmiotom innym niż organy administracji do ponownego wykorzystywania w celach komercyjnych i niekomercyjnych, jest odpłatne.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Podmiot, który chce wykorzystywać udostępnione dane w celach komercyjnych jak i niekomercyjnych musi łącznie spełniać następujące warunki:
1) posiadać urządzenia umożliwiające identyfikację: osoby uzyskującej dane w systemie oraz zakresu, daty i celu ich uzyskania;
2) posiadać zabezpieczenia techniczne i organizacyjne uniemożliwiające wykorzystanie danych niezgodnie z celami określonymi w ustawach.
8 kroków do założenia własnej firmy w CEIDG
Wysokość opłaty za udostępnianie danych z CEIDG
REKLAMA
Wysokość opłaty za udostępnienie danych nie jest wartością stałą. Opłata ta jest obliczana jako iloczyn liczby godzin niezbędnych do przygotowania takich danych, zależnej od zakresu udostępnianych danych, oraz stawki za roboczogodzinę. Rozpoczętą godzinę liczy się przy obliczaniu opłaty jako pełne godziny.
Zakres udostępnianych danych oraz liczba godzin niezbędnych do przygotowania takich danych są określane każdorazowo w umowie. Umowę zawiera się z ministrem właściwym do spraw gospodarki. Musi ona określać przynajmniej zakres udostępnianych danych i warunki techniczne ich udostępnienia.
Przesyłanie wniosku do CEIDG pocztą
W przypadku udostępniania danych w sposób ciągły, oprócz opłaty omówionej wcześniej, umowa określa również wysokość dodatkowej opłaty, pokrywającej miesięczne koszty ciągłego udostępniania danych ponoszone przez urząd obsługujący ministra właściwego do spraw gospodarki.
Wysokość dodatkowej opłaty jest obliczana jako iloczyn liczby godzin niezbędnych do miesięcznej obsługi umowy oraz stawki za roboczogodzinę, przy czym liczba tych godzin nie może przekraczać miesięcznie trzydziestu jeden.
Stawka za roboczogodzinę wynosi 50 zł netto.
Sposób zapłaty
Opłata za udostępnianie danych z CEIDG jest uiszczana w formie polecenia przelewu na rachunek urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw gospodarki, wskazany w zawieranej przez strony umowie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.