REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłata za udostępnianie danych z CEIDG

Redakcja serwisu Biznes
Opłata za udostępnianie danych z CEIDG
Opłata za udostępnianie danych z CEIDG
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dane z CEIDG są udostępniane po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. W jaki sposób obliczana jest wysokość opłaty za udostępnianie danych z CEIDG?

Udostępnianie danych z CEIDG

Hurtowe udostępnianie danych publicznych z CEIDG innym podmiotom jest regulowane przez rozporządzenie Ministra Gospodarki, które określa m.in. zasady udostępniania danych z CEIDG, sposób obliczania wysokości oraz uiszczania opłat za udostępnianie danych z CEIDG innym podmiotom.

REKLAMA

Zgodnie z rozporządzeniem udostępnianie danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) w sposób inny niż za pośrednictwem strony internetowej, za pomocą urządzeń teletransmisji, podmiotom innym niż organy administracji do ponownego wykorzystywania w celach komercyjnych i niekomercyjnych, jest odpłatne.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podmiot, który chce wykorzystywać udostępnione dane w celach komercyjnych jak i niekomercyjnych musi łącznie spełniać następujące warunki:

1)   posiadać urządzenia umożliwiające identyfikację: osoby uzyskującej dane w systemie oraz zakresu, daty i celu ich uzyskania;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2)   posiadać zabezpieczenia techniczne i organizacyjne uniemożliwiające wykorzystanie danych niezgodnie z celami określonymi w ustawach.

8 kroków do założenia własnej firmy w CEIDG

Wysokość opłaty za udostępnianie danych z CEIDG

REKLAMA

Wysokość opłaty za udostępnienie danych nie jest wartością stałą. Opłata ta jest obliczana jako iloczyn liczby godzin niezbędnych do przygotowania takich danych, zależnej od zakresu udostępnianych danych, oraz stawki za roboczogodzinę. Rozpoczętą godzinę liczy się przy obliczaniu opłaty jako pełne godziny.

Zakres udostępnianych danych oraz liczba godzin niezbędnych do przygotowania takich danych są określane każdorazowo w umowie. Umowę zawiera się z ministrem właściwym do spraw gospodarki. Musi ona określać przynajmniej zakres udostępnianych danych i warunki techniczne ich udostępnienia.

Przesyłanie wniosku do CEIDG pocztą


W przypadku udostępniania danych w sposób ciągły, oprócz opłaty omówionej wcześniej, umowa określa również wysokość dodatkowej opłaty, pokrywającej miesięczne koszty ciągłego udostępniania danych ponoszone przez urząd obsługujący ministra właściwego do spraw gospodarki.

Wysokość dodatkowej opłaty jest obliczana jako iloczyn liczby godzin niezbędnych do miesięcznej obsługi umowy oraz stawki za roboczogodzinę, przy czym liczba tych godzin nie może przekraczać miesięcznie trzydziestu jeden.

Stawka za roboczogodzinę wynosi 50 zł netto.

Sposób zapłaty

Opłata za udostępnianie danych z CEIDG jest uiszczana w formie polecenia przelewu na rachunek urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw gospodarki, wskazany w zawieranej przez strony umowie.

Rejestracja firmy w CEIDG przez pełnomocnika

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA