Jakich zasad przestrzegać przy prowadzeniu działalności gospodarczej?
REKLAMA
Najważniejsze obowiązki przedsiębiorcy regulują przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Art.17 ustawy ustanawia wobec przedsiębiorcy obowiązek przestrzegania zasad uczciwej konkurencji. Oznacza to bowiem, że osoba prowadząca działalność gospodarczą nie może prowadzić działań rynkowych, które są sprzeczne z prawem bądź dobrymi obyczajami. W szczególności chodzi o działania godzące w interesy innych przedsiębiorców lub klientów.
REKLAMA
Jakich działań należy się wystrzegać?
Przedsiębiorcy wchodzący na rynek często podejmują się praktyk rynkowych, które mają na celu zwiększenie popularności wśród konsumentów, jednakże nie zawsze są one zgodne z prawem. Należy do nich m.in. wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa, naśladownictwo produktów innych przedsiębiorców czy nieuczciwa reklama. Wskazane działania są wówczas traktowane jako czyny nieuczciwej konkurencji. Stosunek konkurencji ma miejsce wówczas, gdy między korzyściami, które w wyniku nieuczciwego działania osiąga lub zamierza osiągnąć jeden przedsiębiorca, a stratami drugiego przedsiębiorstwa zachodzi więź (wyr. SA w Katowicach, V ACa 256/07).
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!
Poszanowanie dobrych obyczajów i interesów konsumentów
Osoby prowadzące działalność powinny ponadto przestrzegać zasad dobrych obyczajów, czyli norm obowiązujących w danej dziedzinie działalności. W szczególności chodzi tutaj o przestrzeganie reguł dotyczących obrotu gospodarczego. Poszanowanie interesów konsumentów oznacza natomiast uczciwe działanie wobec grupy uczestników danego obrotu gospodarczego. Ogólnie tą zasadę można określić jako staranność zawodową, czyli wykorzystywanie wiedzy i doświadczenia w sposób odpowiadający istniejącym relacjom między przedsiębiorcą a konsumentem.
Obowiązek spełnienia określonych warunków
Przedsiębiorca zobowiązany jest ponadto do spełnienia określonych przepisami prawa warunków dotyczących wykonywania działalności gospodarczej. Chodzi w szczególności o dostosowanie się do warunków środowiskowych, w tym przestrzeganie reguł dotyczących ochrony przed zagrożeniem życia, zdrowia i moralności publicznej jak również ochrony środowiska. Niedostosowanie się do wskazanych zasad może nieść za sobą negatywne konsekwencje w postaci nałożenia na przedsiębiorcę stosownych sankcji.
Zobacz również: Obowiązki przedsiębiorcy zatrudniającego na zlecenie
REKLAMA
REKLAMA