REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakich zasad przestrzegać przy prowadzeniu działalności gospodarczej?

Monika Pązik

REKLAMA

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą powinien przestrzegać zasad uczciwej konkurencji oraz poszanowania interesów konsumentów. Jakich obowiązków powinna ponadto dopełnić osoba prowadząca działalność gospodarczą?

Najważniejsze obowiązki przedsiębiorcy regulują przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Art.17 ustawy ustanawia wobec przedsiębiorcy obowiązek przestrzegania zasad uczciwej konkurencji. Oznacza to bowiem, że osoba prowadząca działalność gospodarczą nie może prowadzić działań rynkowych, które są sprzeczne z prawem bądź dobrymi obyczajami. W szczególności chodzi o działania godzące w interesy innych przedsiębiorców lub klientów.

REKLAMA

Jakich działań należy się wystrzegać?

Przedsiębiorcy wchodzący na rynek często podejmują się praktyk rynkowych, które mają na celu zwiększenie popularności wśród konsumentów, jednakże nie zawsze są one zgodne z prawem. Należy do nich m.in. wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa, naśladownictwo produktów innych przedsiębiorców czy nieuczciwa reklama. Wskazane działania są wówczas traktowane jako czyny nieuczciwej konkurencji. Stosunek konkurencji ma miejsce wówczas, gdy między korzyściami, które w wyniku nieuczciwego działania osiąga lub zamierza osiągnąć jeden przedsiębiorca, a stratami drugiego przedsiębiorstwa zachodzi więź (wyr. SA w Katowicach, V ACa 256/07).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

Poszanowanie dobrych obyczajów i interesów konsumentów

Osoby prowadzące działalność powinny ponadto przestrzegać zasad dobrych obyczajów, czyli norm obowiązujących w danej dziedzinie działalności. W szczególności chodzi tutaj o przestrzeganie reguł dotyczących obrotu gospodarczego. Poszanowanie interesów konsumentów oznacza natomiast uczciwe działanie wobec grupy uczestników danego obrotu gospodarczego. Ogólnie tą zasadę można określić jako staranność zawodową, czyli wykorzystywanie wiedzy i doświadczenia w sposób odpowiadający istniejącym relacjom między przedsiębiorcą a konsumentem.

Obowiązek spełnienia określonych warunków

Przedsiębiorca zobowiązany jest ponadto do spełnienia określonych przepisami prawa warunków dotyczących wykonywania działalności gospodarczej. Chodzi w szczególności o dostosowanie się do warunków środowiskowych, w tym przestrzeganie reguł dotyczących ochrony przed zagrożeniem życia, zdrowia i moralności publicznej jak również ochrony środowiska. Niedostosowanie się do wskazanych zasad może nieść za sobą negatywne konsekwencje w postaci nałożenia na przedsiębiorcę stosownych sankcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Obowiązki przedsiębiorcy zatrudniającego na zlecenie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA