REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wkłady komandytariusza w spółce komandytowej
Wkłady komandytariusza w spółce komandytowej
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podstawowym obowiązkiem wspólników osobowych spółek handlowych jest wniesienie wkładów do nowo powstającej spółki. Wkłady mogą mieć charakter świadczenia pieniężnego lub niepieniężnego Wkład pieniężny występuje w postaci znaków pieniężnych wyrażonych w polskiej walucie, natomiast charakter wkładów niepieniężnych jest zróżnicowany, gdyż może stanowić zarówno świadczenie pracy lub usług jak i zbywalne prawa rzeczowe, obligacyjne lub prawa na dobrach niematerialnych.

Przepis art. 105 ksh jako obligatoryjną część umowy spółki komandytowej wymienia oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość. Zgodnie z art. 107 § 1 k.s.h. jeżeli wkładem komandytariusza do spółki jest w całości lub w części świadczenie niepieniężne, umowa spółki określa przedmiot tego świadczenia (aport), jego wartość, jak również osobę wspólnika wnoszącego takie świadczenie niepieniężne.

REKLAMA

REKLAMA

Zatem ustawa wymaga by wkład był oznaczony, co oznacza że umowa musi wskazywać czy wkład jest pieniężny, czy niepieniężny, a ponadto w przypadku wkładu niepieniężnego powinna określać przedmiot świadczenia. Wymogiem jest by w umowie został oznaczony wkład wnoszony przez każdego wspólnika, co za tym idzie musi również określać osobę wspólnika wnoszącego taki wkład. Oznaczenie wartości wkładu niepieniężnego odbywa się zwykle poprzez wskazanie jego wartości rynkowej.

Regulacja zawarta w art. 107 § 2 k.s.h. określa tzw. warunkowy wkład komandytariusza, zgodnie z przepisem zobowiązanie do wykonania pracy lub świadczenia usług na rzecz spółki oraz wynagrodzenie za usługi świadczone przy powstaniu spółki nie mogą stanowić wkładu komandytariusza do spółki, chyba że wartość innych jego wkładów do spółki nie jest niższa od wysokości sumy komandytowej.

Należy podkreślić, że powyższe ograniczenie odnosi się wyłącznie do wkładów komandytariuszy, komplementariusz nie jest w ten sposób ograniczony. Warunkowość wkładu komandytariusza polega na tym, iż wykonanie pracy lub świadczenie usług na rzecz spółki, może być wniesione tytułem wkładu pod warunkiem, że wartość innych jego wkładów nie jest niższa od wysokości sumy komandytowej. Ratio legis tego przepisu wiąże się, bowiem  z art. 112 § 1 k.s.h., zgodnie z którym komandytariusz jest wolny od odpowiedzialności w granicach wkładu wniesionego do spółki.

W sytuacji gdyby komandytariusz wniósł do spółki wkład wyłącznie w postaci pracy, której wartość byłaby równa co najmniej sumie komandytowej doszłoby do wyłączenia jego odpowiedzialności za zobowiązania spółki, wierzyciel nie mógłby zaspokoić swoich roszczeń, gdyż wniesiony w tej formie wkład nie stanowiłby majątku spółki, który podlegałby egzekucji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprzedaż wierzytelności - opodatkowanie VAT

Limity zwrotu VAT za materiały budowlane 2013 - IV kwartał

REKLAMA

Przejawem ochrony majątku spółki komandytowej jest regulacja zawarta w § 3 k.s.h. wyżej powołanego przepisu. Dotyczy ona często spotykanej w obrocie sytuacji, w której komplementariuszem w spółce komandytowej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna, zaś komandytariuszem wspólnik tej spółki, w takiej sytuacji, wkładu komandytariusza nie mogą stanowić jego udziały w tej spółce kapitałowej będącej komplementariuszem.

Wnoszenie takich wkładów powodowałoby, że przedmiotem dochodzenia przez wierzycieli byłyby te same elementy majątku spółki z o.o. lub akcyjnej. Udziały (akcje) stanowiłyby wówczas przedmiot zabezpieczenia komandytariusza (wkłady) i komplementariusza (spółki), a więc zamiast dwóch różnych mas majątkowych w rzeczywistości byłyby to te same prawa. Taka sytuacja znacznie ograniczyłaby możliwości zaspokojenia się potencjalnego wierzyciela spółki komandytowej.

Klaudia Szkodzińska, aplikant radcowski

Łukasz Bernatowicz, radca prawny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA