REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorca, E-commerce

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są zasady handlu na targowiskach?

Rozpoczęcie działalności gospodarczej, sprawy targowisk i hal targowych oraz podatek. To tylko niektóre kwestie, z którymi zmierzyć powinien się sprzedawca na lokalnym bazarze. Na co jeszcze musi zwrócić uwagę przed rozpoczęciem handlu? Przeczytaj poradę eksperta.

Jakie jest wsparcie pomostowe w projektach POKL?

Uczestnicy projektów realizowanych w ramach działania 6.2. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki mogą wnioskować o przyznanie wsparcia pomostowego związanego z rozpoczęciem i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Wysokość udzielanego wsparcia oraz zasady jego przyznawania są określone w dokumentacji dotyczącej danego konkursu.

Jak dokształcić się za pieniądze unijne w Warszawie?

Jeśli ukończyłeś 45 lat, mieszkasz i pracujesz w województwie mazowieckim i chcesz podnieść swoje kwalifikacje zawodowe to teraz masz na to szansę. właśnie trwa nabór uczestników do projektu „Dojrzali, kompetentni w pracy”, który realizowany jest przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Warszawie we współpracy z władzami Warszawy i z Wojewódzkim Urzędem Pracy.

Jak ocenić zdolności techniczne kandydata w zamówieniu publicznym?

Zdolności techniczne kandydata to jeden z elementów odgrywających kluczową rolę przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru wykonawcy. Na co zwracać uwagę podczas stosowania tego kryterium? Przeczytaj.

REKLAMA

Jak wybrać wykonawcę w zamówieniu publicznym?

Decydując się na ogłoszenie zamówienia publicznego musimy być świadomi, że dążymy do wyboru najlepszej oferty. Jak zrobić to najskuteczniej? Podpowiadają nie tylko normy krajowe, lecz również unijne. Jakie kryteria wyboru zastosować? Przeczytaj poniższą poradę.

Najważniejsze programy do rozpoznawania tekstu

Wiemy już, co nieco o rozpoznawaniu tekstu, technikach wykorzystywanych przez programy i ogólnych zasadach działania tych procesów. Poznajmy teraz najpopularniejsze programy do OCR, które znacząco ułatwią nam pracę w firmie.

Jak dokładnie działa rozpoznawanie znaków?

OCR, czyli optyczne rozpoznawanie tekstu sprawdza się szczególnie w firmach, w których wymagane jest przenoszenie dokumentów papierowych do komputera. Niewiele osób jednak wie, jak działają programy OCR. Warto wiedzieć, że programy te stosują wiele rozmaitych technik pozwalających na rozpoznanie poszczególnych znaków.

Click 2 SMS – co to takiego i czy to działa?

Telemarketing – przez wielu znienawidzona, ale nadal bardzo skuteczna forma promocji swoich produktów i usług. Bardzo wiele firm sprzedaje swoje oferty poprzez stary i sprawdzony call center. Niekiedy klient jest zainteresowany i zamówi proponowany produkt od razu, niekiedy oddzwoni po zastanowieniu. Ale co zrobić w momencie, gdy konsument jest zainteresowany ofertą, ale w danej chwili nie może rozmawiać?

REKLAMA

Czy firmy muszą płacić identyczne wynagrodzenie równorzędnym pracownikom?

Jeżeli prowadzisz małą firmę i zamierzasz zatrudnić pracowników na równorzędne stanowiska, to pamiętaj o zasadach ich wynagradzania. Czy musisz każdemu zapłacić tyle samo? Przeczytaj poradę eksperta.

Jak działa rozpoznawanie tekstu w komputerze?

Wiemy już, jak uciążliwe jest ręczne przepisywanie tekstów do komputera. Wiemy również, że istnieje idealne rozwiązanie, które wyręczy nas z tej uciążliwej pracy. Rozwiązanie to nazywa się OCR. Poznajmy teraz tajniki działania optycznego rozpoznawania tekstu, czyli zmiany grafiki na tekst.

Optyczne rozpoznawanie tekstu – co to takiego?

Osoby, które na co dzień dużo piszą, a konkretniej przepisują teksty doskonale wiedzą, jak uciążliwe jest to zadanie. Czytanie kilku wyrazów i notowanie ich w edytorze… i tak przez kilkadziesiąt minut lub kilka godzin non stop. Z pewnością wiele osób ucieszy fakt, że jest możliwość skrócenia tego procesu do kilkudziesięciu sekund. W jaki sposób? To komputer może za nas przepisać tekst, a wszystko to dzięki funkcji optycznego rozpoznawania tekstu. Jak to możliwe?

Czy można ogłosić zamówienie na towary etyczne?

Instytucja zamawiająca może chcieć zakupić towary, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju (zwane dalej „etycznymi towarami handlowymi”). W takim przypadku może uwzględnić w specyfikacjach przetargowych odpowiednie aspekty, ale nie może wymagać, aby produkty miały specyficzną etykietę/certyfikat potwierdzające etyczność handlu. Dlaczego?

Jak stosować warianty przy zamówieniach publicznych?

Zamawiający może przed ogłoszeniem zamówienia prowadzić dyskusje z oferentami. Mogą one ułatwić przeprowadzenie postępowania. Podobnie rzecz ma się w przypadku wariantów ofert. Jak je wykorzystać, aby uprościć procedurę?

LG Optimus Pad – wielkie możliwości za równie dużą cenę

W trakcie MWC, czyli Mobile World Congress 2011 firma LG Electronics oficjalnie zapowiedziała wprowadzenie na europejskie rynki tabletu Optimus Pad. Urządzenie jest odpowiednikiem modelu G-Slate, który jest już dostępny w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Urządzenie oferuje dość ciekawe parametry techniczne i może być konkurencją dla Samsunga czy Motoroli. Poznajmy bliżej nowe urządzenie marki LG.

Acer Iconia Smart – duży ekran w formacie 21:9

Nowości i zaskakujących modeli ciąg dalszy. Ciekawą serię kontynuuje firma Acer z nowym modelem smartfonu serii Iconia. Nowe urządzenie o nazwie Iconia Smart z pewnością spodoba się wielbicielom multimediów, w szczególności filmów, gdyż za sprawą dużego wyświetlacza w niecodziennym formacie 21:9, oglądanie filmów będzie czystą przyjemnością. Poznajmy bliżej nowe urządzenie firmy Acer.

Jak stosować specyfikacje funkcjonalne lub dotyczące osiągów?

Dyrektywy odnoszące się do zamówień publicznych umożliwiają instytucjom zamawiającym dokonanie wyboru pomiędzy specyfikacjami opartymi na standardach technicznych lub na wymaganiach dotyczących osiągów, bądź funkcjonalnych. Na które się zdecydować? Jak je stosować?

Jak uzyskać dofinansowanie kosztów uzyskania certyfikatów eksportowych?

Wsparcie udzielane jest w formie dotacji na pokrycie części kosztów związanych z uzyskaniem przez przedsiębiorcę certyfikatu wyrobu wymaganego na rynkach zagranicznych. W jaki sposób je uzyskać?

Jak formułować specyfikacje techniczne?

Po zdefiniowaniu przedmiotu zamówienia instytucja zamawiająca musi przełożyć go na szczegółowe, wymierne specyfikacje techniczne, które można zastosować bezpośrednio w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Jak radzić z ich formułowaniem?

Jakie są 4 najbardziej uciążliwe obowiązki dla firm?

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie należy do najprostszych sposobów na zarabianie. ZUS, US, a także około 40 podmiotów uprawnionych do kontroli (w skrajnych przypadkach) oraz liczne obowiązki informacyjne uprzykrzają codzienne życie przedsiębiorcy. Co najbardziej utrudnia prowadzenie działalności?

Na czym polega przetarg nieograniczony?

Przetarg nieograniczony to jeden z trybów udzielenia zamówienia publicznego określony w ustawie Prawo zamówień publicznych. Na czym on dokładnie polega?

Jak dokumentowane jest postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego?

Regulacja dotycząca dokumentowania postępowań znajduje się w rozdziale 5 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych. Dwa podstawowe dokumenty, które zamawiający powinien sporządzić to protokół postępowania o udzielenie zamówienia oraz sprawozdanie roczne o udzielonych zamówieniach. Poniżej przedstawiona zostanie charakterystyka obu tych dokumentów.

Na czym polega aukcja elektroniczna?

Na wstępie należy zwrócić uwagę na pewne zawiłości związane z samym terminem „aukcja elektroniczna”. Otóż przed nowelizacją prawa zamówień publicznych, która nastąpiła z dniem 25 maja 2006 r., pojęciem aukcji elektronicznej określony był odrębny tryb udzielania zamówień publicznych, w którym wykonawcy zgłaszający swoje oferty składali je za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej. Obecnie tryb ten, zgodnie z prawem zamówień publicznych nosi nazwę licytacji elektronicznej.

Na czym polega przetarg ograniczony?

Ustawa Prawo zamówień publicznych określa tryby udzielania zamówień publicznych. Jednym z nich jest przetarg ograniczony. Na czym on polega?

Samsung Galaxy S II – nareszcie oficjalna (imponująca) specyfikacja

Wiele osób z niecierpliwością czekało na dzień, w którym Samsung oficjalnie zapowie nową „Galaktykę”. Koniec czekania, gdyż jeden z najbardziej oczekiwanych smartfonów ostatnich tygodni został oficjalnie zapowiedziany. Koniec spekulacji i plotek, czas na suche fakty. Jak więc prezentuje się najnowszy Samsung Galaxy S II?

Jak oceniane jest podobieństwo znaków towarowych?

Jedną z przesłanek odmowy rejestracji znaku towarowego przez Urząd Patentowy RP jest jego identyczność lub podobieństwo do znaku towarowego zarejestrowanego lub wcześniej zgłoszonego dla identycznych lub podobnych towarów, jeżeli jego używanie może spowodować wśród odbiorców błąd polegający w szczególności na skojarzeniu między znakami. Mowa tutaj o tzw. konfuzyjnym podobieństwie znaków.

Jak komunikować się z klientem w przypadku awarii systemu informatycznego?

Awaria systemu informatycznego może być równa prawdziwemu kataklizmowi dla kondycji przedsiębiorstwa. Brak kontaktu z klientem, brak zamówień, strata przychodów. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?

Jakie znaczenie dla przedsiębiorcy ma rygor natychmiastowej wykonalności?

Rygor natychmiastowej wykonalności sąd nadaje albo z urzędu albo na wniosek strony postępowania. Obligatoryjnie rygor natychmiastowej wykonalności sąd nadaje z urzędu w sprawach, w których między innymi został wydany wyrok zaoczny uwzględniający powództwo. Jak przedsiębiorca może się przed nim bronić? Przeczytaj poradę eksperta.

Kiedy firma nie poniesie opłat środowiskowych za pobór wody i wprowadzanie ścieków?

Opłaty środowiskowe to instrumenty finansowe, których wprowadzenie wiązało się z ochroną natury. Zasadniczo ponoszą je te podmioty, które korzystają ze środowiska, w tym przedsiębiorcy. Ekspert radzi w jakich sytuacjach firma będzie zwolniona od opłat w zakresie poboru wody i wprowadzania ścieków.

Philips D812 – dwie karty SIM i ciekawy design

Firma Philips zaprezentowała telefon, który z pewnością przypadnie do gustu biznesmenom, którzy bardzo często podróżują, nawet między kontynentami. Mowa tu o modelu D812, który obsługuje dwie karty SIM w systemach GSM i CDMA. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli obsługujących dwie karty SIM. Czym więc zaskakuje nowe urządzenie Philipsa?

Jak wybrać niewielki dysk przenośny?

Jeszcze do niedawna posiadanie 10-15 filmów na dysku twardym doprowadzało do niemal całkowitego zapełnienia powierzchni dyskowej. Obecnie magazynowanie nawet kilkuset gigabajtów danych w postaci filmów, zdjęć czy muzyki to codzienność każdego użytkownika komputera. Jeśli korzystamy z kilku komputerów, kopiowanie i powielanie tych samych materiałów między urządzeniami jest kłopotliwe i mało wydajne. Istnieje jednak pewne rozwiązanie – dysk przenośny.

Jak wybrać zewnętrzny dysk do archiwizacji danych?

Firmowy dysk do archiwizacji danych to wbrew pozorom bardzo ważne urządzenie, które pozwoli zabezpieczyć najważniejsze dane w firmie. Tego typu sprzęt przyda się również w domu do przechowywania ważnych dokumentów czy kolekcji zdjęć. Zewnętrzny dysk archiwizacyjny możemy również wykorzystać do dużej ilości danych i multimediów pomiędzy komputerami. Na co zwracać uwagę wybierając taki dysk?

Sklepy internetowe i serwisy społecznościowe – dobre połączenie?

Obecnie serwisy społecznościowe takie jak wszędobylski Facebook czy Twitter, a także Nasza-Klasa to prawdopodobnie najczęściej odwiedzane strony internetowe w sieci. Warto w tym momencie połączyć pewne fakty. Otóż aż 67 procent użytkowników serwisów społecznościowych jest w stanie kupić produkt, który polecają mu znajomi. Tak działa social shopping, a jego siła przekonuje coraz więcej polskich sprzedawców. Jak to wszystko działa?

Reklama w mobilnym Internecie – jak przewidzieć reakcję odbiorcy?

Jeszcze kilka lat temu telefon komórkowy służył jedynie do dzwonienia i wysyłania wiadomości SMS. Obecnie, nowoczesne smartfony to swoiste połączenia telefonu z komputerem, aparatem fotograficznym, organizerem i odbiornikiem GPS w jednym. Co ciekawe, nie tylko telefonu uległy ewolucji, ale także nasze zachowanie. Jak to możliwe?

Jakie klauzule można stosować w umowie faktoringu?

Umowa faktoringu należy do grupy tzw. umów nienazwanych i nie jest stypizowana w polskich prawie cywilnym. Z reguły do jej zawarcia dochodzi w obrocie profesjonalnym, między przedsiębiorcami. Na jakie klauzule firmy powinny zwracać uwagę? Przeczytaj poradę eksperta.

Jakie jest ryzyko nieściągalności wierzytelności w umowach faktoringu?

Problem braku płatności jest związany z postanowieniami umów faktoringu w postaci klauzul określających podział ryzyka na wypadek nieściągalności przelewanych na faktora wierzytelności. Rozwiązania przyjmować można różne. Jakie są najskuteczniejsze?

HP Pre 3 – oficjalna specyfikacja

Jakiś czas temu firma HP przejęła producenta telefonów komórkowych Palm. Owoce tej zmiany możemy podziwiać już dziś, gdyż światło dzienne ujrzał zaprezentowany właśnie HP Pre 3. Co ciekawe HP nie narzucił swojego stylu, a telefon jest kontynuacją znanej linii urządzeń Palma. Jedyną różnicą jest zmiana w jakości urządzenia – oczywiście na lepsze. Poznajmy bliżej nowe urządzenie firmy HP.

Komunikat reklamowy – jak dokładnie wybrać odbiorcę?

W ostatnim czasie rozwój mobilnego Internetu nabrał niebywałego tempa, a z dnia na dzień lawinowo wręcz rośnie liczba kontentu zarówno w formie mobilnych stron internetowych jak również różnego rodzaju aplikacji. Dla nas najważniejszy jest fakt, że wraz z tym wzrostem, zwiększa się powierzchnia reklamowa. Jak w tym ciągle rosnącym świecie dotrzeć do konkretnego klienta?

Jak ustalane jest miejsce świadczenia przy transakcjach łańcuchowych?

W przypadku udziału w transakcji łańcuchowej o charakterze międzynarodowym istotną kwestią jest ustalenie, której dostawie należy przyporządkować transport towarów, aby ustalić miejsce świadczenia dla każdej z nich. Według jakich zasad się to odbywa? Przeczytaj.

Jak opodatkowane są transakcje trójstronne przedsiębiorców?

Wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne są szczególnym rodzajem transakcji, podlegających rozliczeniu według specjalnych zasad zawartych w rozdziale 8 ustawy o podatku od towarów i usług. Jakie to reguły? Dowiesz się czytając poniższą poradę.

Jakie są obowiązki podatkowe przy transakcjach trójstronnych?

Ustawa o VAT wskazuje na szczególny sposób rozliczania transakcji trójstronnych. Jakie przewiduje w związku z tym obowiązki dla podatników? Przeczytaj.

Na czym polega procedura uproszczona w transakcji trójstronnej?

Czym jest uproszczona procedura rozliczania podatku VAT w przypadku transakcji trójstronnej o charakterze wewnątrzwspólnotowym? Kiedy można ją zastosować? Dowiesz się czytając poniższą poradę.

Jak opodatkowane są transakcje łańcuchowe przedsiębiorców?

Transakcje łańcuchowe są rodzajem transakcji zawieranych pomiędzy kilkoma kontrahentami w ten sposób, że towar jest wysyłany od ostatniego z podmiotów (w łańcuchu) do pierwszego, lecz każdy z podmiotów biorących udział w transakcji rozpoznaje dostawę towarów na rzecz kolejnego. Jakie są zasady ich opodatkowania?

Kiedy przedsiebiorca może rozwiązać umowę faktoringową?

Umowa faktoringu jest umową nienazwaną. Jej rozwiązanie uzależnione jest od postanowień wskazanych przez strony. Jakie prawa przysługują przedsiębiorcy, który chce ją rozwiązać? Przeczytaj poradę eksperta.

Książki elektroniczne i ich dostępność – e-book jako alternatywa dla książki?

Nic tak jak książki nie potrafi wciągnąć człowieka na długie godziny. Czytając książki można zagłębić się w fabule, pogrążyć w wyobrażeniach i choć na jakiś czas zapomnieć o codziennych problemach i obowiązkach. Słuchając radia czy oglądając film nie angażujemy w to tak bardzo swoich zmysłów. Niestety książki bywają ciężkie, nieporęczne, niszczą się i są niestety dość drogie. Pewną alternatywą są książki elektroniczne, czyli e-booki. Co prawda rynek książek elektronicznych dopiero raczkuje, jednak popularność tego nośnika słów pisanych rośnie z dnia na dzień. Jak to wygląda w praktyce i jak zdobyć taką elektroniczną książkę?

Wady i zalety e-czytników - jak to wyąda w praktyce?

Książki elektroniczne są dla ludzi, którzy bez żadnego wysiłku chcą zabrać ze sobą w podróż, do szkoły lub do pracy całą swoją bibliotekę zapisaną w telefonie lub w pamięci komputera. Elektroniczne odpowiedniki tradycyjnych książek są niemal wymuszonym przez dzisiejszy tryb życia wynalazkiem. Oczywiście, aby z nich korzystać niezbędny jest czytnik e-booków. Poznajmy największe wady i zalety tych urządzeń.

Czytniki e-booków i e-papier – budowa i zasada działania

Wiemy już, czym charakteryzują się elektroniczne książki. Można je czytać na komputerze, ale nie jest to wygodne. Najodpowiedniejszym urządzeniem do tego celu będzie czytnik książek elektronicznych. Poznajmy więc największe różnice między komputerem a czytnikiem, oraz sposób działania tychże urządzeń.

Jak funkcjonuje Urząd Zamówień Publicznych?

Ustawa Prawo zamówień publicznych wskazuje organy, które są właściwe w sprawach dotyczących zamówień publicznych. Jednym z nich jest Urząd Zamówień Publicznych (UZP). Jak on funkcjonuje? Jakie są jego uprawnienia, a jakie obowiązki?

ESP w aucie firmowym – czy wiemy jak działa?

W poprzednim artykule ogólnie omówiłem wady i zalety podstawowego systemu ABS. Tym razem chciałbym nieco przybliżyć zasadę funkcjonowania systemu ESP – najważniejszego i jednocześnie najbardziej zaawansowanego systemu bezpieczeństwa czynnego w pojazdach flotowych. Przedstawię jego działanie w nieco innym świetle niż większość obszernych, bardzo technicznych, publikacji.

Jak zarejestrować zbiór danych osobowych - krok po kroku

Na administratorze danych ciąży obowiązek rejestracji ich zbioru. Wniosek powinien zostać skierowany do Generalnego Inspektora Danych Osobowych. Co powinno zostać w nim zawarte? W jakiej formie złożyć zgłoszenie? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższej poradzie.

Kiedy firmy muszą rejestrować zbiory danych osobowych?

Administrator danych ma obowiązek zgłoszenia do GIODO. Nie ma przy tym znaczenia, czy dane przetwarza on sam, czy inny podmiot. Przeczytaj kiedy firma jest zobowiązana do zarejestrowania zbioru.

REKLAMA