Komunikat reklamowy – jak dokładnie wybrać odbiorcę?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Każdy z odbiorców treści w mobilnym Internecie, zazwyczaj korzysta ze swoich ulubionych aplikacji i stron. Podobnie jest w przypadku komputera i tradycyjnego Internetu. Aby treści te można było łatwiej odszukać, wydawcy używają specjalnych tagów do oznaczenia tychże treści. Pozwala to na targetowanie przekazu za pomocą specjalnych słów kluczowych, które z kolei mogą pasować do konkretnych grup docelowych. Co w związku z tym? Otóż reklama będzie widoczna tylko w tych serwisach i aplikacjach, których tagi pokrywają się ze zleconymi przez nas „słowami kluczowymi”. Bardzo podobną sytuację mamy w przypadku tradycyjnego Internetu, więc wszystko powinno być jasne. Na tym jednak kończą się podobieństwa związane z budowanie targetowego dotarcia do odbiorcy.
REKLAMA
W odróżnieniu do tradycyjnego Internetu, jego mobilny odpowiednik pozwala nam na bardzo dokładne lokalizowanie odbiorców reklamy. Proces ten odbywa się w oparciu o sieć nadajników GSM oraz system GPS, oczywiście dla telefonów wyposażonych w odpowiedni nadajnik. Ad Server umożliwia emisję reklamy w obszarze min. 5 km od wskazanego przez nas punktu.
Polecamy: Czy za wysyłanie spamu firmie grozi kara grzywny?
Wyobraźmy sobie, że nasza firma sponsoruje spore wydarzenie na przykład w centrum Warszawy. W związku z tym możemy wzmocnić przekaz reklamowy emitując reklamę w mobilnym Internecie tylko w najbliższym otoczeniu imprezy, na przykład w promieniu 15 kilometrów od centrum. Dzięki temu, reklama trafi do osób, które powinny być potencjalnie najbardziej zainteresowane owym wydarzeniem.
REKLAMA
W celu konkretniejszego doprecyzowania przekazu możemy wybrać konkretnego operatora. Dzięki temu, że karty SIM w telefonach komórkowych posiadają własne adresy IP z zakresu przypisanego do operatora, możemy bardzo łatwo zawęzić przekaz reklamowy tylko do użytkowników konkretnej sieci GSM.
Jeśli wybór konkretnej sieci to dla nas za mało, odbiorców możemy wyselekcjonować według konkretnych telefonów, jakich używają, albo według produktów, na przykład aplikacji. Dzięki technologii Mobile Adserving Technology możemy zawęzić emisję reklamy do:
• Konkretnego systemu operacyjnego (Symbian, MacOS, Windows Mobile, Android, etc.) – lub kilku wybranych systemów;
• Możliwości technologicznych telefonu – np. reklamę z kategorii Click 2 Video pokażecie tylko tym, których telefony obsługują video streaming;
• Konkretnego producenta lub modelu aparatu telefonicznego. W ten sposób możemy emitować reklamy jedynie na telefonie marki Nokia lub modelu n97 etc.
Zobacz również: Książki elektroniczne i ich dostępność – e-book jako alternatywa dla książki?
Podsumowując, wystarczy nieco zgłębić zasady emisji reklamy w mobilnym Internecie aby dowiedzieć się, że budując sobie obraz konsumenta możemy wyselekcjonować odbiorcę nie tylko do osób mieszkających na wsi czy w mieście, ale również do konkretnego miejsca w którym może przebywać w danej chwili. Jest to przydatne szczególnie wtedy, gdy nasz produkt jest dostępny tylko w określonych lokalizacjach. Możemy również wybrać sieć oraz model telefonu. Dzięki mobilnemu Internetowi możemy bardzo precyzyjnie dotrzeć z reklamą do potencjalnie zainteresowanych odbiorców.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.