REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zastaw skarbowy - przedmiot zastawu

Czy obraz Kossaka może być oddany jako zastaw skarbowy? Ekspert wyjaśnia co może być przedmiotem zestawu skarbowego.

Płaca minimalna 2013

Płaca minimalna 2013. Od 1 stycznia 2013 roku wzrośnie płaca minimalna. Dowiedz się ile wyniesie płaca minimalna w 2013 roku.

Współpraca polskich firm z podmiotami zagranicznymi

Wysokie oceny współpracy biznesowej z polskimi firmami zanotowano w Niemczech (91%) oraz Czechach (88%). Najważniejsze dla współpracy są: rzetelność, wiarygodność oraz dobra komunikacja. Zaangażowanie i specjalizacja są określane jako priorytet dla współpracy i budowania relacji handlowych i biznesowych. Zarzuty to zła organizacja oraz słaba kontrola i brak terminowości.

Wynajem mieszkania na EURO 2012 - publikujemy 10 porad jak najwięcej zarobić

Wynajem mieszkania na EURO 2012 to sposób na szybkie zdobycie dodatkowej gotówki. Wynajem mieszkania na EURO 2012 może przynieść nawet 2-3 razy więcej zysku niż normalnie.

REKLAMA

Zmowa cenowa – jaka kara grozi przedsiębiorcy?

Jakie kary wiążą się ze zmową przedsiębiorców? Dowiedz się jakie kary przewiduje prawo antymonopolowe oraz kiedy kara może zostać złagodzona.

Brak pieniędzy na podatek

Nie masz możliwości zapłacenia podatku? Musisz złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności. Dowiedz się w jaki sposób możesz legalnie uniknąć odpowiedzialności karnej za brak zapłacenia podatku.

Szkolenie w majówkę obniży podatek

Zastanawiasz się nad rozwojem swoich umiejętności? Najlepiej zrób to w majówkę. Jeżeli szkolenie będzie miało związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, zaliczysz je do kosztów uzyskania przychodów.

Ustawa deweloperska 2012 - nowe prawa kupujących

Od 29 kwietnia obowiązuje ustawa o ochronie praw nabywców mieszkań deweloperskich, czyli tzw. ustawa deweloperska. Jakie nowe prawa gwarantuje dla nabywców mieszkań?

REKLAMA

ZUS i MSZ bedą popularyzować ubezpieczenia za granicą

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych podpisały deklarację o upowszechnianiu wiedzy o ubezpieczeniach społecznych za granicą. To dobra wiadomość dla emigrantów.

Sprzeciw do wniosków o ustanowienie zawieszenia poboru ceł lub kontyngentów taryfowych 2013

Komisja Europejska opublikowała zestawienie wniosków o ustanowienie zawieszeń poboru ceł lub kontyngentów taryfowych, których wejście w życie ma nastąpić 1 stycznia 2013 roku. Dowiedz się w jaki sposób złożyć sprzeciw do wniosków.

Zmiany w VAT korzystne dla firm?

Zmiana przepisów dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego i nowe zasady wystawiania faktur VAT - to założenia projektu nowelizacja ustawy o VAT. Jakie skutki dla firm wywołają nowe regulacje?

Dowóz pensjonariuszy na zabiegi rehabilitacyjne a VAT

Dowóz pensjonariuszy na zabiegi rehabilitacyjne a VAT. Czy usługi polegające na dowozie pensjonariuszy na dowozy rehabilitacyjne podlegają opodatkowaniu VAT?

Do 30 kwietnia 2013 r. skorygujesz dokumenty przekazane do ZUS za 2012 r.

ZUS 2013. Tylko do 30 kwietnia płatnicy mogą dokonywać korekty dokumentów złożonych do ZUS za 2012 rok. Płatnicy, którzy nie dopełnią obowiązku mogą zostać ukarani grzywną nawet do 5 tys. zł.

Wzrosła sprzedaż detaliczna

Sklepy nie mają na co narzekać. Sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła o 10,7 proc. - podał GUS.

Społecznie odpowiedzialny biznes w pigułce

Co zrobić, by wyróżnić się spośród tłumu, kiedy konkurencja jest duża? Jednym ze sposobów, po który coraz częściej sięgają korporacje, jest idea społecznej odpowiedzialności biznesu.

ZUS unieważnił skradzione druki zaświadczeń lekarskich

Zakład Ubezpieczeń Społecznych unieważnił skradzione druki zaświadczeń lekarskich. Dowiedz się jakie numery znalazły się na liście unieważnionych.

Wniosek do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji

Wniosek do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji. Dowiedz się, w jaki sposób przygotować oraz jak należy złożyć wniosek do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji.

Nadchodzą ułatwienia dla firm

Ostatnie lata dla przedsiębiorczości to zmiany w sposobie obsługi firm zarówno przez jednostki współpracujące jak instytucje i urzędy. Skrócenie czasu obiegu dokumentów urzędowych, podatkowych oraz ubiegania się o finansowanie i pozwolenia jest efektem pracy rządu i firm.

CEIDG zdało egzamin

Eksperci OECD pozytywnie ocenili zmiany jakie zaszły w procedurze zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jako najważniejsze uproszczenia potraktowano utworzenie CEIDG oraz skrócenie okresu przedawnienia należności do ZUS-u.

Jakie błędy popełniamy w trakcie poszukiwania pracy?

Poszukiwanie nowego zatrudnienia zaliczyć można do przełomowych momentów w naszym życiu. Wbrew pozorom zmiana pracy czy jej znalezienie to trudne zadanie. Poznajcie listę najczęściej pojawiających się błędów, jakie popełniamy w trakcie poszukiwania pracy.

Okienka kasowe po 24 kwietnia 2012 r.

Minister Finansów udzielił informacji dla podmiotów prowadzących okienka kasowe lub punkty przyjmowania opłat oraz biura usług płatniczych, w związku z przepisami ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.

Ustawa deweloperska przyspieszyła inwestycje

Deweloperzy w ubiegłym miesiącu oddali o 90 proc. więcej mieszkań niż rok temu. Wydano mniej pozwoleń na budowę i spadła dynamika nowych inwestycji.

Kryzys? Firmom wzrosną obroty

Pomimo zapowiedzi nadejścia kryzysu ponad 50 proc. firm oczekuje wzrostu obrotów w 2012 roku. Jedynie 10 proc. przedsiębiorców spodziewa się spadku sprzedaży. Gdzie jest kryzys?

Czarna Lista Barier Podatkowych 2012 wg PKPP Lewiatan

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan co roku przygotowuje Czarną Listę Barier dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. Poczesne miejsce na tej liście zajmują oczywiście bariery podatkowe. Jakie kwestie podatkowe przeszkadzają przedsiębiorcom w 2012 roku najbardziej?

Umowa zawarta przez telefon - czy przedsiębiorca może uniknąć jej skutków?

Umowy zawierane przez telefon co do zasady jako umowy ustne mają równą moc prawną z umowami pisemnymi. W stosunkach między przedsiębiorcami bardzo niewielu umów nie można zawrzeć w formie ustnej – tylko takich dla których ustawodawca zastrzegł formę pisemną pod rygorem nieważności umowy (np. umowa sprzedaży nieruchomości, umowa przeniesienia praw autorskich, umowa leasingu).

Komisja Europejska: kobiety mają stanowić 40 proc. członków zarządu

40 proc. członków zarządu to kobiety - takie jest stanowisko Komisji Europejskiej. Nowe zasady antydyskryminacyjne mają ułatwić kobietom funkcjonowanie w firmach.

Ile zapłacisz za niewydanie paragonu?

Przedsiębiorcy, na których ciąży obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej powinni pamiętać o wydaniu paragonu. Sprzedaż na zeszyt może ich sporo kosztować. Brak prądu, czy awaria kasy nie zwalnia z obowiązku sprzedaży przy jej użyciu. W takiej sytuacji należy albo skorzystać z rezerwowej kasy fiskalnej albo … powstrzymać się od sprzedaży. W praktyce często jednak firma sprzedaje dalej zapisując dane do zeszytu. Jest to niestety ryzykowne działanie, zagrożone dotkliwymi sankcjami.

Zbieg roszczeń o naprawienie szkody wynikającej z deliktu i naruszenia zobowiązania

Zdarza się, że bezprawne spowodowanie szkody nakłada się w czasie na istniejące pomiędzy pokrzywdzonym, a sprawcą: zobowiązanie, relację bezpodstawnego wzbogacenia lub odpowiedzialność za produkt niebezpieczny. Takie przypadki prowadzą do zbiegu podstaw odpowiedzialności i wtedy trzeba wybierać, czy korzystać z reżimu odpowiedzialności deliktowej (za czyn niedozwolony), czy kontraktowej (za naruszenie umowy). Zasadniczo osobie, która poniosła szkodę przysługuje prawo wyboru reżimu odpowiedzialności, o ile treść zobowiązania nie wyłącza odpowiedzialności deliktowej.

RMUA 2012/2013: RMUA za 2012 rok dopiero w lutym 2013

RMUA 2012/2013 raz na rok. Dopiero od 2013 roku RMUA będzie przekazywana przez pracodawcę raz na rok. Ubezpieczeni dostaną druk RMUA do 28 lutego 2013 r.

Aktualne składki ZUS 2012

Aktualne składki ZUS 2012. Dowiedz się jakie są aktualne składki ZUS na 2012 rok. Jakie składki przedsiębiorcy odprowadzą do ZUS-u w 2012 roku.

Samochód służbowy do celów prywatnych 2012

Samochód służbowy może być wykorzystywany przez pracownika do celów prywatnych. W tym celu pracodawca powinien ustalić z pracownikiem zasady korzystania z auta. Dowiedz się jakie skutki podatkowe wywołuje użytkowanie samochodu firmowego przez pracowników.

Polacy wiedzą, że przedsiębiorcy wspierają kulturę

Ponad połowa Polaków za mecenasów kultury uważa przede wszystkim przedsiębiorców. Właściciele firm pomagają również w rozwoju gospodarki.

Składki ZUS 2013

Składki ZUS 2013. Wzrosną składki ZUS w 2013 roku. Ile wyniosą składki ZUS w 2013 roku? Jak zmienią się składki ZUS pracownika i pracodawcy w 2013 roku?

Pełne odliczenie VAT od samochodu osobowego 2012

Pełne odliczenie VAT od samochodu osobowego. Przedsiębiorca może odliczyć pełny VAT przy zakupie samochodu osobowego. Jakie warunki musi spełnić?

Mieszkania sprzedają się najszybciej wiosną

Marzec przyniósł znaczne skrócenie terminu oczekiwania na sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym. Przeciętnie okres przed podpisaniem umowy to 3,5 miesiąca.

Rynek CFM, czyli car fleet management w Polsce

Rynek CFM, czyli car fleet management na dobre zadomowił się w Polsce. Zarządzanie flotą samochodową zleciło już 16,6 tys. przedsiębiorców. Na koniec 2011 roku ulicach poruszało się w ramach CFM do 144,9 tys. pojazdów – wynika z raportu Instytutu Keralla Research.

Czarna Lista Barier dla przedsiębiorców

Wprowadzenie oświadczeń zamiast zaświadczeń uprościło prowadzenie działalności gospodarczej. Firmy nadal jednak borykają się z formalnościami - wynika z Czarnej Listy Barier PKPP Lewiatan.

Wzrosną kredyty dla przedsiębiorców

Jeszcze w tym roku wzrosną kredyty dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych - wynika z materiałów zebranych przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Oglądamy co najmniej 5 mieszkań przed zakupem

Co najmniej pięć mieszkań ogląda przeciętny nabywca nieruchomości - wskazują dane Home Broker. To więcej niż dwa lata temu. Proces sprzedaży trwa przez to dłużej.

Odrabianie środowych strat

Środa mocno naruszyła wiarę inwestorów w poprawę sytuacji. Jak będą wyglądały kolejne aktywne dni na parkiecie?

Firmę założymy bez wychodzenia z domu - wicepremier Waldemar Pawlak dla Wieszjak.pl

- W CEIDG będzie można potwierdzić tożsamość przy użyciu pl.ID, czyli nowego elektronicznego dowodu osobistego. Pozwoli to uniknąć fizycznego kontaktu z urzędem - zapewnia w rozmowie z Wieszjak.pl wicepremier Waldemar Pawlak.

Opłaty za patent, czyli opłaty urzędowe związane ze zgłoszeniem i ochroną wynalazku na terytorium Polski

Opłaty za patent. Jakie opłaty urzędowe wiążą się ze zgłoszeniem i ochroną wynalazku na terytorium polski? Dowiedz się ile kosztuje uzyskanie patentu.

Gdzie w Polsce opłaca się produkować?

Dwadzieścia dwa lata po transformacji ustrojowej w Polsce otwiera się coraz więcej fabryk i montowni. Często słyszymy o zagranicznych inwestycjach w naszym kraju, jak i o rozwoju rodzimych przedsiębiorstw. Dowiedz się, co determinuje decyzje o lokalizacji fabryki.

Klient woli e-fakturę?

Prawie 70 proc. klientów ma zastrzeżenia do papierowych form faktur. 60 proc. deklaruje chęć korzystania z ich elektronicznych wersji.

Niebezpieczne linie lotnicze, czyli z kim lepiej nie latać

Komisja Europejska stale aktualizuje europejski wykaz przewoźników lotniczych podlegających zakazowi lub ograniczeniu wykonywania przewozów na terytorium Unii Europejskiej ze względów bezpieczeństwa. Najnowsza aktualizacja datowana jest na 3 kwietnia 2012 r.

Gdy firmę dopada kryzys

Początkowy problem z kryzysem w firmie polega na tym, że powstanie sytuacji kryzysowej poprzedzone jest pojawieniem się kłopotów, które zostały zlekceważone lub w ogóle ich nie dostrzeżono.

Indeks PMI wzrósł

Marzec przyniósł wzrost indeksu PMI dla Polski. PMI osiągnął poziom 50,1 pkt - podał HSBC.

Prezes i dyrektor w jednoosobowej działalności gospodarczej

Czasem słyszy się, że osoba prowadząca jednoosobowo działalność gospodarczą piastuje w niej stanowisko prezesa lub wyznacza dyrektorów. Takie działanie, wprawiające w przy wymianie wizytówek w konsternację, może czasem być uzasadnione organizacją pracy u przedsiębiorcy.

Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej - jak uzyskać?

O dotacje z urzędu pracy teoretycznie można starać się przez cały rok. W praktyce to początek roku jest najlepszym momentem na składanie wniosków.

Emerytura po 67 latach

Koalicja rządowa doszła do porozumienia w kwestii wydłużenia wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 roku życia. Sejm odrzucił wniosek o przeprowadzenie referendum.

REKLAMA