REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komisja Europejska: kobiety mają stanowić 40 proc. członków zarządu

Kobieta
Kobieta
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

40 proc. członków zarządu to kobiety - takie jest stanowisko Komisji Europejskiej. Nowe zasady antydyskryminacyjne mają ułatwić kobietom funkcjonowanie w firmach.

Komisja Europejska chce, aby do końca 2014 roku udział kobiet w zarządach spółek był dobrowolny, ale od 2015 roku, po zmianie prawa, kobiety miałyby już obowiązkowo stanowić 30 proc., a od 2020 roku 40 proc. członków zarządu. „To propozycja, która zapewni kobietom większy udział we władzach firm" - mówi Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.

REKLAMA

Jeszcze przez prawie dwa miesiące będą trwały publiczne konsultacje propozycji Komisji Europejskiej wprowadzenia regulacji prawnych dotyczących obowiązkowych miejsc (tzw. kwot) kobiet w zarządach spółek.

„Do tej pory promowaliśmy dobre praktyki w przedsiębiorstwach, w których w zarządach i radach nadzorczych zasiadają kobiety. Wskazywaliśmy korzyści wynikające ze zrównoważonego udziału kobiet i mężczyzn we władzach spółek. Jednakże dostrzegamy, że mimo trwającej od kilku lat publicznej debaty dotyczącej różnorodności we władzach firm, zmiany na najwyższych stanowiskach zachodzą zbyt wolno. Co prawda kobiety zajmują w polskich przedsiębiorstwach ok. 30 proc. kierowniczych stanowisk, ale w zarządach jest ich tylko 2 proc. W 70 proc. (w tym we wszystkich z WIG20) spółek notowanych na GPW funkcję prezesów sprawują mężczyźni. Ta sytuacja jednoznacznie pokazuje, że miękkie prawo dobrych praktyk nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a jedynym gwarantem równouprawnienia w dostępie obu płci do awansu na najwyższe stanowiska jest zapis w regulacjach prawnych.

Polecamy: RMUA 2012/2013: RMUA za 2012 rok dopiero w lutym 2013

REKLAMA

Ponadto uważamy, że przykład dla innych firm powinny dawać spółki Skarbu Państwa. Dlatego też proponujemy, aby dla nich zostały wyznaczone następujące terminy wprowadzenia stosownych regulacji: w - 2013 r. - 20 proc. kobiet w zarządach, w 2015 r. - 30 proc. i w 2017 r. - 40 proc." - mówi Monika Zakrzewska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spośród państw europejskich, obowiązkowe kwoty dla kobiet w zarządach wprowadziły: Belgia, Francja i Włochy. Zmiany legislacyjne planują także Holandia i Hiszpania. Natomiast Dania, Finlandia, Grecja, Austria czy Słowenia wdrożyły zasady dotyczące równowagi płci w zarządach firm państwowych.

Francja w styczniu 2011 roku wprowadziła obowiązek 20 proc. udziału kobiet w zarządach firm notowanych na giełdzie, państwowych i wszystkich zatrudniających powyżej 500 osób. Zacznie on obowiązywać od 2014 r. Od 2017 r. próg ten będzie wynosił 40 proc.

Polecamy: Firmę założymy bez wychodzenia z domu - wicepremier Waldemar Pawlak dla Wieszjak.pl

REKLAMA

Hiszpania jest jedynym krajem UE, w którym firmy zatrudniające ponad 250 pracowników, biorące udział w niektórych przetargach publicznych, mają większe szanse na podpisanie kontraktu, jeżeli spełniają kryterium 40-procentowego udziału kobiet w swoich zarządach. Podobne rozwiązania prawne wprowadziła w 2004 r. Norwegia, która jako pierwsze państwo na świecie zagwarantowała kobietom 40 proc. miejsc w radach nadzorczych spółek publicznych, mających przynajmniej 9 członków. Dotyczy to ok. 460 największych firm, państwowych, komunalnych oraz prywatnych, mających status spółek akcyjnych w obrocie publicznym.

Według sondażu Eurobarometru, aż 75 proc. obywateli państw UE, popiera wprowadzenie przepisów, które zagwarantują zachowanie równowagi płci w zarządach firm. 49 proc. respondentów uważa, że najlepszym sposobem na wyegzekwowanie odpowiednich rozwiązań są kary finansowe.

Źródło: PKPP Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

REKLAMA

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

REKLAMA

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

REKLAMA