| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Zakup / zbycie > Pełne odliczenie VAT od samochodu osobowego 2012

Pełne odliczenie VAT od samochodu osobowego 2012

Pełne odliczenie VAT od samochodu osobowego. Przedsiębiorca może odliczyć pełny VAT przy zakupie samochodu osobowego. Jakie warunki musi spełnić?

Pełne czy ograniczone odliczenie VAT od samochodu osobowego

Co do zasady podatnicy, którzy nabywają samochody osobowe mogą dokonać odliczenia podatku VAT jedynie do ograniczonej wysokości. W przypadku zakupu aut osobowych oraz innych pojazdów, których całkowita dopuszczalna masa nie przekracza 3,5 tony, wykorzystywanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, podatnicy mogą skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Muszą przy tym kierować się ograniczeniami nałożonymi przez ustawodawcę.

Limit nie ma jednak zastosowania w przypadkach, gdy nabycie takich pojazdów dokonywane jest w celu ich odsprzedaży jako przedmiot działalności podatnika  lub oddania w odpłatne używanie w oparciu o umowę leasingu, najmu , dzierżawy również jako przedmiot działalności podatnika.

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej z 12 marca 2012 roku, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (ILPP2/443-1663/11-2/AK). Zgodnie z nią (…)należy zauważyć, że wskazana w art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b ustawy nowelizującej, działalność w zakresie oddania w odpłatne używanie samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, które to samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy, powinna być przez podatnika rzeczywiście prowadzona albo też co najmniej z okoliczności towarzyszących nabyciu samochodów powinno wynikać, że podatnik miał zamiar podjąć tego rodzaju działalność.

Polecamy: Zakup samochodów osobowych w celu oddania w odpłatne używanie, a prawo do pełnego odliczenia VAT z faktury

Wynajem na 6 miesięcy

Przeznaczenie nabytych aut na wskazane wyżej cele musi obejmować okres co najmniej 6 miesięcy.

Po upływie 6 miesięcy samochody mogą zostać przeznaczony również na inne cele, bez utraty prawa do odliczenia.

Dotyczy to także sytuacji oddawania samochodów w odpłatne korzystanie przez pracowników. Zgodnie z interpretacją  (…)w przedmiotowej regulacji ustawodawca wskazuje, obok przeznaczenia samochodów na cele określone w tym przepisie, również na konieczność ich wykorzystywania, tj. fizycznego używania przez podmiot trzeci. Jednakże samochody przez ww. okres muszą być przeznaczone wyłącznie na ten cel. Powyższe oznacza, że po okresie 6 miesięcy podatnik może przeznaczyć pojazd oprócz najmu również na pozostałe cele prowadzonej działalności zachowując pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z jego nabyciem.

Przedsiębiorca nie musi się więc obawiać, że zmiana przeznaczenia pojazdu po upływie 6 miesięcy pozbawi go prawa do odliczenia.

Polecamy: Samochód prywatny czy firmowy? - porada

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »