REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

CEIDG zdało egzamin

REKLAMA

REKLAMA

Eksperci OECD pozytywnie ocenili zmiany jakie zaszły w procedurze zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jako najważniejsze uproszczenia potraktowano utworzenie CEIDG oraz skrócenie okresu przedawnienia należności do ZUS-u.

Raporty przygotowane przez OECD oraz zespół naukowy pod kierownictwem prof. Krzysztofa Rybińskiego pozytywnie oceniły deregulacyjne działania MG. Docenione zostały m.in. zmiany w prawie gospodarczym oraz zmniejszenie wydatków przedsiębiorców i obywateli.

REKLAMA

REKLAMA

W tegorocznym raporcie Economic Surveys: Poland 2012” eksperci OECD pozytywnie odnieśli się do działań MG ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej. Szczególną uwagę zwrócili na ulepszenie w 2011 r. prawa gospodarczego i procedurę rejestracji działalności gospodarczej (CEIDG) m.in. skrócenie z 10 do 5 lat okresu przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS oraz możliwość wykorzystania zaległego urlopu do 30 września następnego roku. Działania te zmniejszyły formalności administracyjne przy zakładaniu i prowadzeniu własnego biznesu.

Ponadto analitycy OECD wskazali pozytywne efekty uproszczenia wymogów informacyjnych - zastąpiono około 200 zaświadczeń wydawanych przez ograny administracji publicznej oświadczeniami oraz ograniczono liczbę dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia działalności gospodarczej. OECD przyjmuje także z zadowoleniem plany resortu gospodarki dotyczące dalszego zmniejszania obciążeń administracyjnych w 2012 r. Będą one dotyczyły dalszego wdrażania rozwiązań upraszczających oraz ograniczania formalności administracyjnych związanych z regulacjami podatkowymi i kontaktami z systemem ubezpieczeń społecznych.

Polecamy: Wszystko co powinieneś wiedzieć o CEIDG

REKLAMA

Z kolei raport Rola grup interesów w procesie stanowienia prawa w Polsce” przygotowany przez zespół prof. Krzysztofa Rybińskiego przeanalizował 1366 aktów prawnych uchwalonych od 1989 roku. Badanie obejmowało akty prawne z zakresu finansów publicznych i wolności gospodarczej. Analizie poddana została m.in. Ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (tzw. druga ustawa deregulacyjna). Zespół prof. Rybińskiego uznał ją za jedną z czterech najlepszych aktów prawnych dotyczących wolności gospodarczej od 1989 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W raporcie jako zasadniczą zmianę wskazano zniesienie z dniem 1 stycznia 2013 r. Dziennika Urzędowego „Monitor Polski B”. Dzięki temu przedsiębiorcy zwolnieni zostaną z kosztownego obowiązku publikacji sprawozdania finansowego w tym dzienniku (w skali roku był to koszt ok. 100 mln zł). Ustawa wprowadziła również szereg innych rozwiązań przyjaznych dla obywateli i przedsiębiorców m.in. zobowiązanie Ministra Finansów do wydawania ogólnych interpretacji podatkowych na wniosek podatników, zmniejszenie częstotliwości drukowania i przekazywania druków RMUA oraz skrócenie przechowywania – z 10 do 5 lat – kopii deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych ZUS. Rozwiązania zawarte w ustawie zmniejszyły wydatki obywateli i firm o co najmniej 3 mld zł rocznie.

Polecamy: RMUA 2012/2013: RMUA za 2012 rok dopiero w lutym 2013

Źródło: MG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

REKLAMA

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA