REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadchodzą ułatwienia dla firm

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
Pieniądze
Pieniądze

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie lata dla przedsiębiorczości to zmiany w sposobie obsługi firm zarówno przez jednostki współpracujące jak instytucje i urzędy. Skrócenie czasu obiegu dokumentów urzędowych, podatkowych oraz ubiegania się o finansowanie i pozwolenia jest efektem pracy rządu i firm.

Rozszerzenie możliwości finansowych i wprowadzenie udogodnień dla nowych firm i startupów przynosi wymierne efekty oraz wiele problemów na następne lata. Procedury zakładania firm są pozytywnie oceniane przez OECD (badania na 2012), przedsiębiorców i instytucje badawcze. Negatywne opinie wiążą się jednak z ukierunkowaniem nowych firm oraz dostępem do finansowania unijnego i kredytów bankowych. Trudne warunki kredytowe, leasingowe i pożyczkowe oraz niechęć firm jest widoczna w sposobie funkcjonowania i planowania działalności.

REKLAMA

REKLAMA

W kolejnych latach Ministerstwo Gospodarki zapowiada wprowadzenie dalszych zmian w procedurach obsługi firm przez urzędy i instytucje. Polityka ma być ukierunkowana na rozwój instytucji i firm otoczenia biznesu. Finansowanie oraz środki unijne będą kierowane na poprawę konkurencyjności i wprowadzanie nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki i zarządzania na rynku.

Realizacja tej polityki opiera się na stymulowaniu dużych firm polskich i zagranicznych do wprowadzania wyników swoich badań dla poprawy warunków na rynku, dla firm MSP oraz mikro firm. Mobilizacja prywatnego kapitału oraz prywatnej inicjatywy jest ważnym elementem propozycji dla polskiej gospodarki.

Polecamy: Jak płacić niższe rachunki za prąd w firmie?

REKLAMA

Poprawa warunków rynkowych dotyczy również tradycyjnych dziedzin dla Polski – przemysł chemiczny, maszyny i urządzenia oraz przetwórstwo. IT jest szansą na zdobycie pozycji rynkowej na nowych rynkach w kraju i za granicą. Obsługa poprzez Internet i ekstranet umożliwia rozbudowę firmy i usprawnienie jej funkcjonowania. Nowe rozwiązania IT muszą być dostosowane do skali działania oraz umożliwić rzeczywistą ocenę sytuacji firmy i warunków rynkowych. Czytelność danych oraz dostęp do nich przez odpowiednie jednostki w firmie jest warunkiem dla sprawnego funkcjonowania systemu oraz zarządzania w firmie. Wprowadzenie nowych technologii obsługi firm, kontaktu ze współpracownikami i klientami jest nowoczesnym i rozwijającym się narzędziem dla innowacyjnej gospodarki i elastycznego kierowania firmą i jej marką. Wsparcie dla MSP w  zakresie obsługi IT oraz wprowadzenie organizacji wspomagających (instytuty badawcze, szkoły wyższe, firmy badawcze oraz firmy usługowe) muszą opierać się o firmy międzynarodowe, polskie oraz firmy małe i średnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla wprowadzenia tych zmian MG zobowiązuje się do wprowadzenia regulacji w zakresie prawa autorskiego, know-how oraz ochrony praw licencyjnych i znaku firmowego w Polsce, Unii i na rynkach poza unijnych. Transfer technologii i wiedzy jest oparty na rynku oraz popycie i podaży, wymiana doświadczeń odbywa się poprzez instytucje, wydawnictwa oraz firmy badawcze i organizacje branżowe (m.in. klastry). Zarządzanie wiedzą oraz kadrą jest stałym elementem gospodarowania i zarządzania firmą na rynku.

Polecamy:  Rejestracja zbiorów danych osobowych dla firm

W zakresie finansowania planowane są zmiany w dostępie do zewnętrznego finansowania poprzez fundusz pożyczkowy i doręczeniowy oraz zmiany na rynku funduszy venture capital.

Unia Europejska w oparciu o Small Business Act oraz strategie Europa 2020 i Krajowe Programy Reform od lat wprowadza programy dla sektora MSP. Priorytetem jest ograniczenie biurokracji oraz wprowadzenie norm prawnych odpowiednich dla współczesnej gospodarki i funkcji nowoczesnego, innowacyjnego rynku. Finansowanie jest oparte na dostępności do pożyczek oraz wprowadzenie mikro kredytów i promocje kapitału o wysokim ryzyku. Na poziomie instytucjonalnym wsparcie jest oparte na działalności Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Dostępność do rynku to nie tylko finansowanie, polityka UE zakłada promocję własności intelektualnej, prawodawstwa oraz rozwiązań technologicznych oraz IT (komunikacja i obsługa danych). Internacjonalizacja (współpraca międzynarodowa i rozwój za granicą) dotyczy rynku wewnętrznego i zewnętrznego UE.

Promowanie przedsiębiorczości dotyczy również kadry, programy dla młodych przedsiębiorców mają na celu wprowadzenie na rynek międzynarodowy firmy i jej przedstawicieli. Nadal są prowadzone projekty edukacyjne dla przedsiębiorczości w każdym z krajów oraz w ramach współpracy unijnej. Zorganizowano również Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości mające na celu prezentacje i promocje krajów i firm zaangażowanych w budowanie przedsiębiorczości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA