REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadchodzą ułatwienia dla firm

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
Pieniądze
Pieniądze

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie lata dla przedsiębiorczości to zmiany w sposobie obsługi firm zarówno przez jednostki współpracujące jak instytucje i urzędy. Skrócenie czasu obiegu dokumentów urzędowych, podatkowych oraz ubiegania się o finansowanie i pozwolenia jest efektem pracy rządu i firm.

Rozszerzenie możliwości finansowych i wprowadzenie udogodnień dla nowych firm i startupów przynosi wymierne efekty oraz wiele problemów na następne lata. Procedury zakładania firm są pozytywnie oceniane przez OECD (badania na 2012), przedsiębiorców i instytucje badawcze. Negatywne opinie wiążą się jednak z ukierunkowaniem nowych firm oraz dostępem do finansowania unijnego i kredytów bankowych. Trudne warunki kredytowe, leasingowe i pożyczkowe oraz niechęć firm jest widoczna w sposobie funkcjonowania i planowania działalności.

REKLAMA

REKLAMA

W kolejnych latach Ministerstwo Gospodarki zapowiada wprowadzenie dalszych zmian w procedurach obsługi firm przez urzędy i instytucje. Polityka ma być ukierunkowana na rozwój instytucji i firm otoczenia biznesu. Finansowanie oraz środki unijne będą kierowane na poprawę konkurencyjności i wprowadzanie nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki i zarządzania na rynku.

Realizacja tej polityki opiera się na stymulowaniu dużych firm polskich i zagranicznych do wprowadzania wyników swoich badań dla poprawy warunków na rynku, dla firm MSP oraz mikro firm. Mobilizacja prywatnego kapitału oraz prywatnej inicjatywy jest ważnym elementem propozycji dla polskiej gospodarki.

Polecamy: Jak płacić niższe rachunki za prąd w firmie?

REKLAMA

Poprawa warunków rynkowych dotyczy również tradycyjnych dziedzin dla Polski – przemysł chemiczny, maszyny i urządzenia oraz przetwórstwo. IT jest szansą na zdobycie pozycji rynkowej na nowych rynkach w kraju i za granicą. Obsługa poprzez Internet i ekstranet umożliwia rozbudowę firmy i usprawnienie jej funkcjonowania. Nowe rozwiązania IT muszą być dostosowane do skali działania oraz umożliwić rzeczywistą ocenę sytuacji firmy i warunków rynkowych. Czytelność danych oraz dostęp do nich przez odpowiednie jednostki w firmie jest warunkiem dla sprawnego funkcjonowania systemu oraz zarządzania w firmie. Wprowadzenie nowych technologii obsługi firm, kontaktu ze współpracownikami i klientami jest nowoczesnym i rozwijającym się narzędziem dla innowacyjnej gospodarki i elastycznego kierowania firmą i jej marką. Wsparcie dla MSP w  zakresie obsługi IT oraz wprowadzenie organizacji wspomagających (instytuty badawcze, szkoły wyższe, firmy badawcze oraz firmy usługowe) muszą opierać się o firmy międzynarodowe, polskie oraz firmy małe i średnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla wprowadzenia tych zmian MG zobowiązuje się do wprowadzenia regulacji w zakresie prawa autorskiego, know-how oraz ochrony praw licencyjnych i znaku firmowego w Polsce, Unii i na rynkach poza unijnych. Transfer technologii i wiedzy jest oparty na rynku oraz popycie i podaży, wymiana doświadczeń odbywa się poprzez instytucje, wydawnictwa oraz firmy badawcze i organizacje branżowe (m.in. klastry). Zarządzanie wiedzą oraz kadrą jest stałym elementem gospodarowania i zarządzania firmą na rynku.

Polecamy:  Rejestracja zbiorów danych osobowych dla firm

W zakresie finansowania planowane są zmiany w dostępie do zewnętrznego finansowania poprzez fundusz pożyczkowy i doręczeniowy oraz zmiany na rynku funduszy venture capital.

Unia Europejska w oparciu o Small Business Act oraz strategie Europa 2020 i Krajowe Programy Reform od lat wprowadza programy dla sektora MSP. Priorytetem jest ograniczenie biurokracji oraz wprowadzenie norm prawnych odpowiednich dla współczesnej gospodarki i funkcji nowoczesnego, innowacyjnego rynku. Finansowanie jest oparte na dostępności do pożyczek oraz wprowadzenie mikro kredytów i promocje kapitału o wysokim ryzyku. Na poziomie instytucjonalnym wsparcie jest oparte na działalności Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Dostępność do rynku to nie tylko finansowanie, polityka UE zakłada promocję własności intelektualnej, prawodawstwa oraz rozwiązań technologicznych oraz IT (komunikacja i obsługa danych). Internacjonalizacja (współpraca międzynarodowa i rozwój za granicą) dotyczy rynku wewnętrznego i zewnętrznego UE.

Promowanie przedsiębiorczości dotyczy również kadry, programy dla młodych przedsiębiorców mają na celu wprowadzenie na rynek międzynarodowy firmy i jej przedstawicieli. Nadal są prowadzone projekty edukacyjne dla przedsiębiorczości w każdym z krajów oraz w ramach współpracy unijnej. Zorganizowano również Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości mające na celu prezentacje i promocje krajów i firm zaangażowanych w budowanie przedsiębiorczości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA