REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadchodzą ułatwienia dla firm

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
Pieniądze
Pieniądze

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie lata dla przedsiębiorczości to zmiany w sposobie obsługi firm zarówno przez jednostki współpracujące jak instytucje i urzędy. Skrócenie czasu obiegu dokumentów urzędowych, podatkowych oraz ubiegania się o finansowanie i pozwolenia jest efektem pracy rządu i firm.

Rozszerzenie możliwości finansowych i wprowadzenie udogodnień dla nowych firm i startupów przynosi wymierne efekty oraz wiele problemów na następne lata. Procedury zakładania firm są pozytywnie oceniane przez OECD (badania na 2012), przedsiębiorców i instytucje badawcze. Negatywne opinie wiążą się jednak z ukierunkowaniem nowych firm oraz dostępem do finansowania unijnego i kredytów bankowych. Trudne warunki kredytowe, leasingowe i pożyczkowe oraz niechęć firm jest widoczna w sposobie funkcjonowania i planowania działalności.

REKLAMA

REKLAMA

W kolejnych latach Ministerstwo Gospodarki zapowiada wprowadzenie dalszych zmian w procedurach obsługi firm przez urzędy i instytucje. Polityka ma być ukierunkowana na rozwój instytucji i firm otoczenia biznesu. Finansowanie oraz środki unijne będą kierowane na poprawę konkurencyjności i wprowadzanie nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki i zarządzania na rynku.

Realizacja tej polityki opiera się na stymulowaniu dużych firm polskich i zagranicznych do wprowadzania wyników swoich badań dla poprawy warunków na rynku, dla firm MSP oraz mikro firm. Mobilizacja prywatnego kapitału oraz prywatnej inicjatywy jest ważnym elementem propozycji dla polskiej gospodarki.

Polecamy: Jak płacić niższe rachunki za prąd w firmie?

REKLAMA

Poprawa warunków rynkowych dotyczy również tradycyjnych dziedzin dla Polski – przemysł chemiczny, maszyny i urządzenia oraz przetwórstwo. IT jest szansą na zdobycie pozycji rynkowej na nowych rynkach w kraju i za granicą. Obsługa poprzez Internet i ekstranet umożliwia rozbudowę firmy i usprawnienie jej funkcjonowania. Nowe rozwiązania IT muszą być dostosowane do skali działania oraz umożliwić rzeczywistą ocenę sytuacji firmy i warunków rynkowych. Czytelność danych oraz dostęp do nich przez odpowiednie jednostki w firmie jest warunkiem dla sprawnego funkcjonowania systemu oraz zarządzania w firmie. Wprowadzenie nowych technologii obsługi firm, kontaktu ze współpracownikami i klientami jest nowoczesnym i rozwijającym się narzędziem dla innowacyjnej gospodarki i elastycznego kierowania firmą i jej marką. Wsparcie dla MSP w  zakresie obsługi IT oraz wprowadzenie organizacji wspomagających (instytuty badawcze, szkoły wyższe, firmy badawcze oraz firmy usługowe) muszą opierać się o firmy międzynarodowe, polskie oraz firmy małe i średnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla wprowadzenia tych zmian MG zobowiązuje się do wprowadzenia regulacji w zakresie prawa autorskiego, know-how oraz ochrony praw licencyjnych i znaku firmowego w Polsce, Unii i na rynkach poza unijnych. Transfer technologii i wiedzy jest oparty na rynku oraz popycie i podaży, wymiana doświadczeń odbywa się poprzez instytucje, wydawnictwa oraz firmy badawcze i organizacje branżowe (m.in. klastry). Zarządzanie wiedzą oraz kadrą jest stałym elementem gospodarowania i zarządzania firmą na rynku.

Polecamy:  Rejestracja zbiorów danych osobowych dla firm

W zakresie finansowania planowane są zmiany w dostępie do zewnętrznego finansowania poprzez fundusz pożyczkowy i doręczeniowy oraz zmiany na rynku funduszy venture capital.

Unia Europejska w oparciu o Small Business Act oraz strategie Europa 2020 i Krajowe Programy Reform od lat wprowadza programy dla sektora MSP. Priorytetem jest ograniczenie biurokracji oraz wprowadzenie norm prawnych odpowiednich dla współczesnej gospodarki i funkcji nowoczesnego, innowacyjnego rynku. Finansowanie jest oparte na dostępności do pożyczek oraz wprowadzenie mikro kredytów i promocje kapitału o wysokim ryzyku. Na poziomie instytucjonalnym wsparcie jest oparte na działalności Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Dostępność do rynku to nie tylko finansowanie, polityka UE zakłada promocję własności intelektualnej, prawodawstwa oraz rozwiązań technologicznych oraz IT (komunikacja i obsługa danych). Internacjonalizacja (współpraca międzynarodowa i rozwój za granicą) dotyczy rynku wewnętrznego i zewnętrznego UE.

Promowanie przedsiębiorczości dotyczy również kadry, programy dla młodych przedsiębiorców mają na celu wprowadzenie na rynek międzynarodowy firmy i jej przedstawicieli. Nadal są prowadzone projekty edukacyjne dla przedsiębiorczości w każdym z krajów oraz w ramach współpracy unijnej. Zorganizowano również Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości mające na celu prezentacje i promocje krajów i firm zaangażowanych w budowanie przedsiębiorczości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA