REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadchodzą ułatwienia dla firm

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
Pieniądze
Pieniądze

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie lata dla przedsiębiorczości to zmiany w sposobie obsługi firm zarówno przez jednostki współpracujące jak instytucje i urzędy. Skrócenie czasu obiegu dokumentów urzędowych, podatkowych oraz ubiegania się o finansowanie i pozwolenia jest efektem pracy rządu i firm.

Rozszerzenie możliwości finansowych i wprowadzenie udogodnień dla nowych firm i startupów przynosi wymierne efekty oraz wiele problemów na następne lata. Procedury zakładania firm są pozytywnie oceniane przez OECD (badania na 2012), przedsiębiorców i instytucje badawcze. Negatywne opinie wiążą się jednak z ukierunkowaniem nowych firm oraz dostępem do finansowania unijnego i kredytów bankowych. Trudne warunki kredytowe, leasingowe i pożyczkowe oraz niechęć firm jest widoczna w sposobie funkcjonowania i planowania działalności.

REKLAMA

REKLAMA

W kolejnych latach Ministerstwo Gospodarki zapowiada wprowadzenie dalszych zmian w procedurach obsługi firm przez urzędy i instytucje. Polityka ma być ukierunkowana na rozwój instytucji i firm otoczenia biznesu. Finansowanie oraz środki unijne będą kierowane na poprawę konkurencyjności i wprowadzanie nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki i zarządzania na rynku.

Realizacja tej polityki opiera się na stymulowaniu dużych firm polskich i zagranicznych do wprowadzania wyników swoich badań dla poprawy warunków na rynku, dla firm MSP oraz mikro firm. Mobilizacja prywatnego kapitału oraz prywatnej inicjatywy jest ważnym elementem propozycji dla polskiej gospodarki.

Polecamy: Jak płacić niższe rachunki za prąd w firmie?

REKLAMA

Poprawa warunków rynkowych dotyczy również tradycyjnych dziedzin dla Polski – przemysł chemiczny, maszyny i urządzenia oraz przetwórstwo. IT jest szansą na zdobycie pozycji rynkowej na nowych rynkach w kraju i za granicą. Obsługa poprzez Internet i ekstranet umożliwia rozbudowę firmy i usprawnienie jej funkcjonowania. Nowe rozwiązania IT muszą być dostosowane do skali działania oraz umożliwić rzeczywistą ocenę sytuacji firmy i warunków rynkowych. Czytelność danych oraz dostęp do nich przez odpowiednie jednostki w firmie jest warunkiem dla sprawnego funkcjonowania systemu oraz zarządzania w firmie. Wprowadzenie nowych technologii obsługi firm, kontaktu ze współpracownikami i klientami jest nowoczesnym i rozwijającym się narzędziem dla innowacyjnej gospodarki i elastycznego kierowania firmą i jej marką. Wsparcie dla MSP w  zakresie obsługi IT oraz wprowadzenie organizacji wspomagających (instytuty badawcze, szkoły wyższe, firmy badawcze oraz firmy usługowe) muszą opierać się o firmy międzynarodowe, polskie oraz firmy małe i średnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla wprowadzenia tych zmian MG zobowiązuje się do wprowadzenia regulacji w zakresie prawa autorskiego, know-how oraz ochrony praw licencyjnych i znaku firmowego w Polsce, Unii i na rynkach poza unijnych. Transfer technologii i wiedzy jest oparty na rynku oraz popycie i podaży, wymiana doświadczeń odbywa się poprzez instytucje, wydawnictwa oraz firmy badawcze i organizacje branżowe (m.in. klastry). Zarządzanie wiedzą oraz kadrą jest stałym elementem gospodarowania i zarządzania firmą na rynku.

Polecamy:  Rejestracja zbiorów danych osobowych dla firm

W zakresie finansowania planowane są zmiany w dostępie do zewnętrznego finansowania poprzez fundusz pożyczkowy i doręczeniowy oraz zmiany na rynku funduszy venture capital.

Unia Europejska w oparciu o Small Business Act oraz strategie Europa 2020 i Krajowe Programy Reform od lat wprowadza programy dla sektora MSP. Priorytetem jest ograniczenie biurokracji oraz wprowadzenie norm prawnych odpowiednich dla współczesnej gospodarki i funkcji nowoczesnego, innowacyjnego rynku. Finansowanie jest oparte na dostępności do pożyczek oraz wprowadzenie mikro kredytów i promocje kapitału o wysokim ryzyku. Na poziomie instytucjonalnym wsparcie jest oparte na działalności Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Dostępność do rynku to nie tylko finansowanie, polityka UE zakłada promocję własności intelektualnej, prawodawstwa oraz rozwiązań technologicznych oraz IT (komunikacja i obsługa danych). Internacjonalizacja (współpraca międzynarodowa i rozwój za granicą) dotyczy rynku wewnętrznego i zewnętrznego UE.

Promowanie przedsiębiorczości dotyczy również kadry, programy dla młodych przedsiębiorców mają na celu wprowadzenie na rynek międzynarodowy firmy i jej przedstawicieli. Nadal są prowadzone projekty edukacyjne dla przedsiębiorczości w każdym z krajów oraz w ramach współpracy unijnej. Zorganizowano również Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości mające na celu prezentacje i promocje krajów i firm zaangażowanych w budowanie przedsiębiorczości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA