REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezes i dyrektor w jednoosobowej działalności gospodarczej

M.G.
Prezes
Prezes

REKLAMA

REKLAMA

Czasem słyszy się, że osoba prowadząca jednoosobowo działalność gospodarczą piastuje w niej stanowisko prezesa lub wyznacza dyrektorów. Takie działanie, wprawiające w przy wymianie wizytówek w konsternację, może czasem być uzasadnione organizacją pracy u przedsiębiorcy.

Forma prawna to niemal zawsze sprawa przedsiębiorcy

W obrocie gospodarczym zdarza się, ze osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą zatrudniają dziesiątki osób i zaciągają milionowe zobowiązania. W takich przypadkach potrzebna jest struktura organizacyjna, w której każdy pracownik zna zakres swoich kompetencji. Sprzyja temu nazwanie stanowisk odzwierciedlające hierarchię w firmie. Zapożyczanie nazw stanowisk z kodeksu spółek handlowych może wprowadzać uczestników obrotu gospodarczego w błąd i świadczyć o kompleksach.

REKLAMA

W prowadzonej jednoosobowo działalności nie ma organów

Czynności przedsiębiorców można podzielić na takie, które dotyczą stosunków zewnętrznych, jak i tych wewnątrz firmy (rozumianej w znaczeniu potocznym). Stosunki zewnętrzne to nabywanie praw i zaciąganie zobowiązań oraz odpowiedzialność za zobowiązania. Wewnętrzne zaś, to prowadzenie spraw oraz udział w zyskach i stratach.

Polecamy: Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Zgodnie z prawem w stosunkach zewnętrznych osoba fizyczna prowadząca działalność występuje samodzielnie lub przez pełnomocników. 

Natomiast to, w jaki sposób poukładane zostanie prowadzenie spraw w firmie, zależy wyłącznie od jej właściciela. Nie ma więc przeszkód, aby właściciel powoływał dyrektorów, kierowników itd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak lubimy się tytułować?

REKLAMA

1. Prezes to brzmi dumnie. W potocznym rozumieniu prezes jest kimś dostojniejszym od dyrektorów czy menedżerów.  Właśnie dlatego przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowo działalność lubią się w ten sposób tytułować. Pojęcie to inspirowane jest przepisami kodeksu spółek handlowych. W spółce akcyjnej  statut może przewidywać, że w przypadku równości głosów decyduje głos prezesa zarządu, jak również przyznawać mu określone uprawnienia w zakresie kierowania pracami zarządu.

Przenoszenie tego pojęcia na grunt jednoosobowej działalności gospodarczej warto rozważyć. Przejrzystość działalności jest w obrocie gospodarczym zaletą. Nie warto wskazywać na zawiłą strukturę organizacyjną. Ponadto może to sugerować, że przedsiębiorca działa przez swoje organy, a więc wprowadzać w błąd co do formy prawnej.

2. Dyrektor jest to osoba kierująca pracą zakładu bądź przedsiębiorstwa. Nie ma co do zasady związku z reprezentacją, dlatego nazwanie tak stanowiska w firmie nikogo nie wprowadzi w błąd. Co prawda w obrocie prawnym funkcjonuje jeszcze organ osoby prawnej, jakim jest dyrektor przedsiębiorstwa państwowego. Do jego zadań należy nie tylko zarządzaniem przedsiębiorstwem, ale i reprezentowanie go w stosunkach zewnętrznych. Przedsiębiorstwo państwowe jest to jednak schyłkowa forma prawna.

3. Manager jest to każda osoba, która podejmuje decyzje, lecz najczęściej używa się ten wyraz dla określenia osoby, która jest zatrudniona w różnych przedsiębiorstwach lub organizacjach i realizuje lub uczestniczy w procesie zarządzania. Managerem można więc nazwać zarówno kierownika, jak i dyrektora.

Polecamy: Jak płacić niższe rachunki za prąd w firmie?

Przez swoje organy działają osoby prawne

Zgodnie z art. 38 kodeksu cywilnego, osoba prawna działa przez swoje organy w sposób określony w ustawie i opartym na jej statucie. To, przez jakie organy działa osoba prawna, wynika z przepisów regulujących jej ustrój. Na przykład spółka z ograniczoną odpowiedzialnością działa przez zgromadzenie wspólników, zarząd oraz ewentualnie radę nadzorczą lub komisję rewizyjną, przy czym do reprezentowania spółki (a więc do dokonywania w imieniu spółki czynności sądowych i pozasądowych, właściwy jest co do zasady zarząd.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA