REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezes i dyrektor w jednoosobowej działalności gospodarczej

M.G.
Prezes
Prezes

REKLAMA

REKLAMA

Czasem słyszy się, że osoba prowadząca jednoosobowo działalność gospodarczą piastuje w niej stanowisko prezesa lub wyznacza dyrektorów. Takie działanie, wprawiające w przy wymianie wizytówek w konsternację, może czasem być uzasadnione organizacją pracy u przedsiębiorcy.

Forma prawna to niemal zawsze sprawa przedsiębiorcy

W obrocie gospodarczym zdarza się, ze osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą zatrudniają dziesiątki osób i zaciągają milionowe zobowiązania. W takich przypadkach potrzebna jest struktura organizacyjna, w której każdy pracownik zna zakres swoich kompetencji. Sprzyja temu nazwanie stanowisk odzwierciedlające hierarchię w firmie. Zapożyczanie nazw stanowisk z kodeksu spółek handlowych może wprowadzać uczestników obrotu gospodarczego w błąd i świadczyć o kompleksach.

REKLAMA

W prowadzonej jednoosobowo działalności nie ma organów

Czynności przedsiębiorców można podzielić na takie, które dotyczą stosunków zewnętrznych, jak i tych wewnątrz firmy (rozumianej w znaczeniu potocznym). Stosunki zewnętrzne to nabywanie praw i zaciąganie zobowiązań oraz odpowiedzialność za zobowiązania. Wewnętrzne zaś, to prowadzenie spraw oraz udział w zyskach i stratach.

Polecamy: Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Zgodnie z prawem w stosunkach zewnętrznych osoba fizyczna prowadząca działalność występuje samodzielnie lub przez pełnomocników. 

Natomiast to, w jaki sposób poukładane zostanie prowadzenie spraw w firmie, zależy wyłącznie od jej właściciela. Nie ma więc przeszkód, aby właściciel powoływał dyrektorów, kierowników itd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak lubimy się tytułować?

REKLAMA

1. Prezes to brzmi dumnie. W potocznym rozumieniu prezes jest kimś dostojniejszym od dyrektorów czy menedżerów.  Właśnie dlatego przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowo działalność lubią się w ten sposób tytułować. Pojęcie to inspirowane jest przepisami kodeksu spółek handlowych. W spółce akcyjnej  statut może przewidywać, że w przypadku równości głosów decyduje głos prezesa zarządu, jak również przyznawać mu określone uprawnienia w zakresie kierowania pracami zarządu.

Przenoszenie tego pojęcia na grunt jednoosobowej działalności gospodarczej warto rozważyć. Przejrzystość działalności jest w obrocie gospodarczym zaletą. Nie warto wskazywać na zawiłą strukturę organizacyjną. Ponadto może to sugerować, że przedsiębiorca działa przez swoje organy, a więc wprowadzać w błąd co do formy prawnej.

2. Dyrektor jest to osoba kierująca pracą zakładu bądź przedsiębiorstwa. Nie ma co do zasady związku z reprezentacją, dlatego nazwanie tak stanowiska w firmie nikogo nie wprowadzi w błąd. Co prawda w obrocie prawnym funkcjonuje jeszcze organ osoby prawnej, jakim jest dyrektor przedsiębiorstwa państwowego. Do jego zadań należy nie tylko zarządzaniem przedsiębiorstwem, ale i reprezentowanie go w stosunkach zewnętrznych. Przedsiębiorstwo państwowe jest to jednak schyłkowa forma prawna.

3. Manager jest to każda osoba, która podejmuje decyzje, lecz najczęściej używa się ten wyraz dla określenia osoby, która jest zatrudniona w różnych przedsiębiorstwach lub organizacjach i realizuje lub uczestniczy w procesie zarządzania. Managerem można więc nazwać zarówno kierownika, jak i dyrektora.

Polecamy: Jak płacić niższe rachunki za prąd w firmie?

Przez swoje organy działają osoby prawne

Zgodnie z art. 38 kodeksu cywilnego, osoba prawna działa przez swoje organy w sposób określony w ustawie i opartym na jej statucie. To, przez jakie organy działa osoba prawna, wynika z przepisów regulujących jej ustrój. Na przykład spółka z ograniczoną odpowiedzialnością działa przez zgromadzenie wspólników, zarząd oraz ewentualnie radę nadzorczą lub komisję rewizyjną, przy czym do reprezentowania spółki (a więc do dokonywania w imieniu spółki czynności sądowych i pozasądowych, właściwy jest co do zasady zarząd.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA