REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo, Odszkodowanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kara umowna za odstąpienie od umowy – dopuszczalna?

Kary umowne można spotkać w prawie każdej umowie handlowej. Konstrukcja kar umownych za odstąpienie od umowy jest prosta: jeśli dłużnik narusza umowę, wierzyciel może od niej odstąpić oraz dochodzić zapłaty kary umownej. Czy taka konstrukcja jest jednak prawnie dopuszczalna?

Jakie roszczenia przysługują przedsiębiorcy, który ucierpiał w wypadku z winy innej osoby?

Szkoda na osobie, która jest przedsiębiorcą, może powodować perturbacje nie tylko w życiu osobistym poszkodowanego, ale i w prowadzonej działalności gospodarczej.

Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z usług transportowych na koszt ubezpieczyciela?

Przedsiębiorca dostarczający swoje towary klientom może skorzystać z usług transportowych na koszt ubezpieczyciela, jeżeli pozbawiony był możliwości korzystania z własnego pojazdu z powodu jego uszkodzenia z winy osoby trzeciej.

Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez dziecko

Czy jako rodzic odpowiadam za zniszczenia dokonane przez moje dziecko? Kilka dni temu byłem z rodziną w pobliskim sklepie. W czasie zakupów mój 4-letni synek biegał między regałami i zrzucił z półki kilka szklanych butelek z napojami. Dwie z nich stłukły się. Czy będę za to odpowiadał?

REKLAMA

Negocjacje w złej wierze

Negocjacje są procesem dynamicznym, czasem długotrwałym, i nie zawsze kończą się porozumieniem stron. Nie oznacza to jednak, że istnieje pełna dowolność ich prowadzenia, a negocjujący godzą się ponieść wszelkie ryzyko, jakie za sobą niesie taka forma dochodzenia do kompromisu.

Odszkodowanie dla byłego pracownika to koszt firmy

NSA orzekł, że pracodawca może zaliczyć w koszty firmy odszkodowanie wypłacone byłemu pracownikowi, z którym nie wiąże go już stosunek pracy - sygn. akt II FSK 1122/12.

Zabezpieczenie interesów przedsiębiorcy – kary umowne

Strony umowy cywilnoprawnej mogą zastrzec w umowie o wykonanie zobowiązań o charakterze niepieniężnym- kary umowne. Kara umowna uregulowana w artykułach 483-486 kodeksu cywilnego pełni funkcję odszkodowawczą za niewykonanie lub nienależne wykonanie zobowiązań wynikających z umowy. Kara umowna nie może być jednak zastosowana w umowach o pracę na rzecz pracodawcy.

Kiedy można wpisać w koszty kary umowne, odszkodowania i odsetki?

Prowadząc przedsiębiorstwo ponosimy wiele wydatków. Niektóre wydatki jak kary umowne czy odszkodowania mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Warto wiedzieć, które koszty można zaliczyć do kosztów podatkowych i dzięki temu zmniejszyć wydatki przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Poszkodowany może wybrać sposób naprawienia szkody

Osoba, która została poszkodowana w wyniku wystąpienia szkód górniczych może wybrać sposób naprawienia wynikłej szkody. Jakie działania można wybrać? Czego można żądać? Warto przyjrzeć się bliżej orzecznictwu w tym zakresie

Kiedy wypowiedzenie umowy o pracę jest przyjęte?

Wydaje się, że podpisanie wypowiedzenia warunków umowy jest tożsame z ich zaakceptowaniem. Jednak z pomocą przychodzi Kodeks Cywilny proponujący odwołanie oświadczenia woli o przyjęciu warunków umowy z uwzględnieniem pewnych przesłanek. Jakich?

Klauzula o zakazie konkurencji w umowach cywilnoprawnych

Zakaz konkurencji to zapis, który nierzadko znajduje się w umowach cywilnoprawnych. Mimo to, jest często bagatelizowany przez przyszłych pracowników, którzy nie zdają sobie sprawy z jego konsekwencji. Co on oznacza i do czego zobowiązuje pracownika? Czy klauzula o zakazie konkurencji dopuszczalna jest w umowie zlecenia?

Odszkodowanie za nieodśnieżony chodnik i spadający śnieg

Zima jak wiadomo potrafi zaskoczyć, a śnieg i lód często staje się przyczyną niespodziewanych wypadków. Warto znać zasady postępowania w przypadku, kiedy ulegniemy nieszczęśliwemu zdarzeniu spowodowanym oblodzonym chodnikiem lub osuwającym się śniegiem z dachu.

Wzrost popularności pracy zdalnej

Coraz więcej polskich firm decyduje się na zatrudnienie pracowników w trybie zdalnym lub stwarza warunki do takiej pracy. Najczęściej są to firmy IT, zajmujące się finansami i księgowością. Często ze stacjonarnego zatrudnienia rezygnują także graficy oraz programiści.

Nieuczciwe praktyki handlowe w Unii Europejskiej

Komisja Europejska podejmuje działania na rzecz rozwiązania problemu nieuczciwych praktyk handlowych. Pomóc w tym ma m.in. zgromadzenie informacji odnośnie ich wpływu na gospodarkę oraz działalność transgraniczną.

Co akcjonariusz mniejszościowy wiedzieć powinien?

Na czym polega zjawisko odwrotne do tzw. squeeze out czyli reverse squeeze out? Jakie informacje są istotne dla akcjonariuszy mniejszościowych?

Ustawa o korytarzach przesyłowych

Od 1 stycznia 2013 ma obowiązywać nowa ustawa o korytarzach przesyłowych, która kompleksowo ureguluje problemy inwestycji w sieci energetyczne. Ustawa ta obejmie sieć i obiekty służące do dystrybucji lub przesyłania energii elektrycznej, gazu, także z łupków, oraz ropy naftowej i CO2. Z nowych rozwiązań będą w ograniczonym zakresie mogli skorzystać także przedsiębiorcy telekomunikacyjni oraz wodno - kanalizacyjni.

Czyny nieuczciwej konkurencji i jej zwalczanie w obrocie gospodarczym

Czyn nieuczciwej konkurencji stanowi działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta. Powyższą definicję szczegółowo rozwija w polskim ustawodawstwie ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Warsztaty „Prawo telekomunikacyjne - najnowsze zmiany i istniejące problemy oraz ich wpływ na branżę telekomunikacyjną”

Warsztaty „Prawo telekomunikacyjne - najnowsze zmiany i istniejące problemy oraz ich wpływ na branżę telekomunikacyjną”

Warsztaty „Ochrona informacji w świetle nowelizacji przepisów UE”

Warsztaty „Ochrona informacji w świetle nowelizacji przepisów UE”

Ubezpieczenie pensjonatu

Prowadzący hotele, czy pensjonaty mogą skorzystać z ofert ubezpieczycieli. Odpowiednia oferta ubezpieczeniowa zwolni nas od roszczeń gości za uszkodzone lub utracone rzeczy, wniesione przez gości hotelowych.

Udziały w spółce z o.o. po rozwodzie wspólnika – praktyczne problemy

Rozwód wywołuje szereg konsekwencji w sferze praw majątkowych obojga małżonków. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak orzeczenie rozwodu wpłynie na posiadane przez jednego z małżonków udziałów w spółce z o.o., w sytuacji gdy małżonkowie nie zawierali ze sobą tzw. intercyzy, czyli umowy majątkowej małżeńskiej.

Praca zdalna – niezależność i swoboda czy nieustanny obowiązek?

Praca zdalna jest formą wykonywania powierzonych zadań poza siedzibą firmy. Jest to telepraca, której zasady w postaci np. poświęconych godzin dzienne, regulujemy sami, a fakt używania do niej technik elektronicznych powoduje, że możemy spełniać swoje obowiązki we własnym domu, mając kontakt z przełożonym jedynie poprzez e-maile, skype’a czy też telefonicznie.

Sprostowanie a odpowiedź w prawie prasowym

Polskie prawo prasowe w ramach tzw. systemu sprostowań przewiduje aktualnie dwa środki umożliwiające osobie zainteresowanej przeciwdziałanie naruszeniom związanym z informacją nieprawdziwą, nieścisłą lub zagrażającą jej dobrom osobistym. Mianowicie mowa w tym wypadku o uregulowanym w art. 31 ustawy o prawie prasowym- sprostowaniu i odpowiedzi.

Aplikacje 2011 - egzaminy już we wrześniu

Więcej niż 12 tys. osób przystąpi 24 września egzaminów na aplikacje prawnicze 2011. Do grona adwokatów dołączyć chce rekordowa liczba 4127 magistrów prawa.

Dzierżawa praw autorskich - porada

Czy prawa autorskie możemy dzierżawić? Na czym polega dzierżawa praw autorskich? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Prawa do artystycznych wykonań oraz prawa do fonogramów i wideogramów

Prawo autorskie obejmuje zagadnienia wykorzystania (oraz jego prawidłowości) utworów. Prawo autorskie reguluje również zasady wykorzystywania wykonań artystycznych oraz prawa do fonogramów i wideogramów. Ekspert wyjaśnia na jakich zasadach się one opierają.

Podpis elektroniczny - jak uzyskać?

Podpis elektroniczny, po spełnieniu pewnych warunków, traktowany jest na równi z podpisem złożonym własnoręcznie przez osobę, która się nim posługuje. Korzystanie z podpisu elektronicznego gwarantuje wygodę i szybkość dokonywania transakcji oraz zawierania umów. Odpowiedni podpis elektroniczny jest również dla osoby, która się nim posługuje oraz dla jej kontrahentów, gwarancją bezpieczeństwa. Jaki podpis elektroniczny uznaje się za bezpieczny? Poniżej przytaczamy opinię wydaną przez Ministerstwo Gospodarki.

Czy podpis elektroniczny może zabezpieczać transakcje dokonywane przez spółki?

Ustawa o podpisie elektronicznym obowiązuje od dnia 16 sierpnia 2002 roku i z tym dniem bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu został zrównany z podpisem własnoręcznym w zakresie wywoływanych skutków prawnych.Czy podpis elektroniczny można stosować w przypadku stosunków między spółkami?

Jakie będą nowe regulacje dla sektora funduszy inwestycyjnych? - UCITS IV

W najbliższym czasie polski sektor funduszy inwestycyjnych czekają duże zmiany, które dotyczyć będą nie tylko funduszy i towarzystw, które nimi zarządzają, ale także inwestorów. Zmiany te wprowadza nowa Dyrektywa Parlamentu Europejskiego, tzw. UCITS IV, która jest kolejną, po Bazyeli II i MiFID inicjatywą regulacyjną ukierunkowaną na standaryzację procesów zarządzania ryzykiem w europejskich instytucjach finansowych.

Jaka jest istota majątkowych praw autorskich? - odpłatność

W istocie majątkowych praw autorskich zawiera się przede wszystkim ich odpłatność. Ta ich cecha w sposób pośredni umożliwia ochronę praw twórców. Poniżej ekspert, podając pomocne przykłady, wyjaśnia to zagadnienie.

Jak przenosić autorskie prawa majątkowe?

Prawa autorskie, jako prawa o charakterze majątkowym, mogą być przenoszone na inne osoby. Przejście majątkowych praw autorskich może przebiegać różnymi drogami. Poniżej ekspert opisuje prawną regulację tego zagadnienia.

Kiedy sąd może przyznać poszkodowanemu odszkodowanie jednorazowe?

W razie wyrządzenia drugiej osobie szkody, sąd może przyznać osobie poszkodowanej nie tylko rentę czy też zadośćuczynienie pieniężne. Sąd może bowiem przyznać osobie poszkodowanej odszkodowanie jednorazowe. W jakich wypadkach może być przyznane to świadczenie?

Śmierć poszkodowanego a obowiązek naprawienia szkody

W niektórych sytuacjach poszkodowany, który na skutek zdarzenia (szkody) odniósł obrażenia ciała lub nastąpiło pogorszenie jego stanu zdrowia umiera. Czy i kto w takim wypadku może domagać się odszkodowania oraz jaki jest zakres tego odszkodowania?

Czym jest pierwszeństwo w kontekście prawa własności przemysłowej?

Zasada swobody prowadzenia działalności gospodarczej umożliwia aktywność przedsiębiorców w bardzo wielu dziedzinach. Istnieją jednak prawne ograniczenia i zasady, których przedsiębiorcy są zobowiązani przestrzegać. Tak jest między innymi w przypadku prowadzenia działalności, do której wykorzystuje się prawnie chronione wynalazki, wzory użytkowe albo przemysłowe, czy tez układy scalone.

Patent na wynalazek – czym jest i w jaki sposób można go uzyskać?

Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej pozwala na jej wykonywanie, co do zasady, bez ograniczeń. Możliwe są jedynie ograniczenia wynikające z przepisów prawnych, np. konieczność uzyskania koncesji na obrót paliwami. Oprócz tego istnieje szereg zasad dotyczących już samego funkcjonowania przedsiębiorcy w obrocie, co też może zostać uznane za swoiste ograniczenie. Jednym z nich jest działalność gospodarcza z wykorzystaniem wynalazku, na który ma być udzielony patent. Warto zapoznać się z licznymi zasadami ich dotyczącymi.

Kiedy sąd może orzec przepadek świadczenia na rzecz Skarbu Państwa?

W niektórych wypadkach świadczenie może ulec przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa. Kiedy ma to miejsce i kiedy przepadkowi ulega wartość świadczenia?

Kto i kiedy odpowiada za nakłanianie do popełnienia szkody i pomoc przy jej wyrządzeniu?

Nie tylko osoba, która bezpośrednio wyrządziła drugiej szkodę odpowiada za jej naprawienie. Według przepisów za szkodę odpowiada też osoba, która sprawcę szkody do jej wyrządzenia nakłoniła.

Czym są udziały uprzywilejowane w spółce z o.o.?

Zasadą jest, że wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mają równe prawa i obowiązki w spółce. Niektórzy jednak wspólnicy mogą mieć udziały uprzywilejowane. Kiedy wspólnik może posiadać udział uprzywilejowany, na czym to uprzywilejowanie polega i co się z tym wiąże?

Co nabywamy kupując nieruchomość?

Często używa się sformułowania „kupiłem mieszkanie” czy „kupiłem dom”. Mało kto zastanawia się jednak, co tak naprawdę nabył i jakie prawne ograniczenia łącza się z tym.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie NNW i jak właściwie je wybrać?

Istnieje obecnie wiele rodzajów ubezpieczeń. Towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w ofertach. Oczywiście istnieją ubezpieczenia, które musimy posiadać, czyli tzw. obowiązkowe. Oprócz tych jednak, możemy dodatkowo zawrzeć umowy ubezpieczenia o charakterze dobrowolnym. Do tego typu ubezpieczenia należy ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Ubezpieczenie na życie, a NNW – sprawdź czym różnią się od siebie te ubezpieczenia

Funkcjonując w życiu codziennym jesteśmy narażeni na wiele niebezpieczeństw. Aby ich uniknąć zawieramy umowy ubezpieczenia, które mają na celu łagodzenie skutków wystąpienia ewentualnych skód. Ze względu na to, że istnieje jednak wiele rodzajów ubezpieczeń, czasami zdarza się, że mylimy te rodzaje. Tak może być w przypadku ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Co ze szkodą wyrządzona przez małoletniego?

Często się zdarza, że do powstania szkody przyczynia się osoba małoletnia. W jaki sposób można w takiej sytuacji dochodzić naprawienia szkody i od kogo?

Czym jest cesja praw przy umowach ubezpieczenia?

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą, powinien zawrzeć umowy ubezpieczenia odnośnie wszystkich wartościowych dla niego rzeczy. Oprócz tego może on być zobowiązany do zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ma to na celu minimalizację szkód, które mogą w trakcie prowadzenia owej działalności mieć miejsce.

Jakie roszczenia można wysunąć w stosunku do znaków towarowych?

Przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą może korzystać z ochrony dla znaków towarowych i oznaczeń geograficznych (faktu pochodzenia danej rzeczy lub usługi z miejsca o szczególnych właściwościach), jeżeli są one zarejestrowane. Fakt naruszenia tych dóbr determinuje czynności mające na celu ich zaniechanie.

Zawarcie i odstąpienie od umowy ubezpieczeniowej – porada

Przepisy precyzują jak powinna wyglądać umowa ubezpieczenia, w szczególności kwestię konieczności wydania ubezpieczającemu dokumentu ubezpieczenia. Ubezpieczyciel jest zobowiązany potwierdzić zawarcie umowy dokumentem ubezpieczenia. Jeżeli umowa jest zawierana np. drogą elektroniczną, w razie wątpliwości umowę uważa się za zawartą z chwilą doręczenia ubezpieczającemu dokumentu ubezpieczenia.

Wyrządzono Ci szkodę? Sprawdź na jakich zasadach sprawca może być pociągnięty do odpowiedzialności

Prowadząc działalność gospodarczą należy liczyć się z faktem, że może nastąpić sytuacja, w której przedsiębiorcy zostanie wyrządzona szkoda. Przepisy prawa mówią w takich sytuacjach o odpowiedzialności odszkodowawczej, czyli działaniach zmierzających do naprawienia owej szkody.

Obowiązkowe ubezpieczenie oc podmiotów przyjmujących zamówienia na świadczenia zdrowotne

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej kojarzone jest zazwyczaj z umowami ubezpieczenia samochodu zawieranymi z zakładem ubezpieczeniowym lub umowami zawieranymi przez określone grupy zawodowe. Oprócz tego umowy obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej zawierane są także przez podmioty przyjmujące zamówienia na świadczenia zdrowotne.

Wypłata odszkodowania od ubezpieczyciela - porada

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą, a czasami są także zobowiązani do zawierania umów ubezpieczenia. W wyniku zawarcia takiej umowy, w razie zajścia określonego zdarzenia ubezpieczyciel zobowiązany jest spełnić świadczenie określone w umowie. Najczęściej jest to wyplata określonej sumy pieniężnej.

Jak się bronić, gdy kontrahent wykorzystał poufne informacje dotyczące przedsiębiorstwa?

W wyniku prowadzenia działalności gospodarczej powstaje tzw. tajemnica przedsiębiorstwa. Są to informacje poufne, co do których przedsiębiorca podjął czynności mające na celu ich ochronę przed dostaniem się w niepowołane ręce. Mogą one dotyczyć kwestii technicznych, handlowych lub organizacyjnych przedsiębiorstwa, ale także mogą to być inne informacje posiadające wartość gospodarczą.

Szkoda, odszkodowanie – czym są i jak ustalić ich wysokość

Przedsiębiorca działający w obrocie może zawierać z kontrahentami umowy na wykonanie określonych czynności lub towarów. Jeżeli więc kontrahent nie wykonuje umowy, przedsiębiorca ponosi stratę. Odszkodowanie za poniesione straty nazywane według przepisów kodeksu cywilnego szkodą stanowi rekompensatę pieniężną dla tego przedsiębiorcy. Warto jednak wiedzieć czym jest szkoda i jakie odszkodowanie się za nią należy.

REKLAMA