| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Sprostowanie a odpowiedź w prawie prasowym

Sprostowanie a odpowiedź w prawie prasowym

Polskie prawo prasowe w ramach tzw. systemu sprostowań przewiduje aktualnie dwa środki umożliwiające osobie zainteresowanej przeciwdziałanie naruszeniom związanym z informacją nieprawdziwą, nieścisłą lub zagrażającą jej dobrom osobistym. Mianowicie mowa w tym wypadku o uregulowanym w art. 31 ustawy o prawie prasowym- sprostowaniu i odpowiedzi.

Sprostowanie, zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy  i doktryną  jest rzeczową i odnoszącą się do faktów wypowiedzią prostującą wypowiedź nieprawdziwą i nieścisłą. Istotny jest czynnik rzeczowości, gdyż zgodnie z postanowieniem SN z dnia 5 sierpnia 2003r. II KK 13/03 prawo prasowe wymaga, aby sprostowanie, jak i odpowiedź były rzeczowe, przy czym pod pojęciem rzeczowości należy rozumieć: konkretność, zawartość i jasność wypowiedzi. W wypadku nie spełnienia niniejszych wymogów, redaktor naczelny na podstawie art. 33 ust. 1 pr. pras. odmówi opublikowania sprostowania bądź odpowiedzi. Charakterystyczny dla sprostowania powinien być brak oceny i komentarzy. Natomiast odpowiedź została określona w art. 31 ust. 2 ustawy pr. prasowego jako rzeczowa wypowiedź, będąca reakcją na stwierdzenia zagrażające dobrom osobistym, co istotne w przeciwieństwie do sprostowania może ona zawierać krytyczny komentarz, polemikę, oceny.

Polecamy: Polecamy: Forma odmowy udzielenia informacji publicznej

Ten sam tekst może stanowić zarówno przedmiot sprostowania jak i odpowiedzi.

Wybór reakcji na treść materiału prasowego zależy w tym wypadku od decyzji osoby zainteresowanej, przy czym nie ma przeciwwskazań, aby wysłać do danej redakcji zarówno sprostowania jak i odpowiedzi. 

Dodatkową instytucją chroniącą jednostkę przed działaniem prasy jest art 51 ust. 4 Konstytucji, w którym stwierdzono, iż każdy ma prawo żądania sprostowania informacji nieprawdziwych , niepełnych lub zebranych w sposób sprzeczny z ustawą. Natomiast na gruncie kodeksu cywilnego, w zakresie ochrony dóbr osobistych zbliżoną ochronę daje art. 24 - § 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Nie ma przeszkody,  aby zawrzeć w sprostowaniu roszczenie ewentualne, tj. wskazujące, iż w wypadku nie dokonania sprostowania na podstawie art.31 ust. 1 prawa prasowego, prosi się o złożenie oświadczenia o odpowiedniej treści zgodnie z art. 24 kc.

Polecamy: Sprostowanie – kto jest odpowiedzialny ze jego publikację?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »