REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości, Wynagrodzenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nieruchomość jako wkład niepieniężny (aport) do spółki z o.o.

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się ze spełnieniem wielu warunków. Jednym z nich jest konieczność wniesienia przez wspólników wkładów w celu zapewnienia przyszłej spółce kapitału zakładowego. Najprostszym sposobem jest pokrycie wkładów gotówką. Jednakże w przypadku braku odpowiedniej ilości środków pieniężnych, warto zastanowić się nad wniesieniem nieruchomości jako wkładu niepieniężnego, czyli tzw. aportu.

Formy wypłaty wynagrodzeń

Wynagrodzenie powinno być wypłacane pracownikom w formie pieniężnej. Możliwe jest jednak wypłacanie wynagrodzenia w innej formie. W jakiej formie można dokonać wypłaty wynagrodzenia?

Rynek nieruchomości – oceny i prognozy

Pierwsza połowa roku już za nami, jednak wciąż trudno jednoznacznie przewidzieć, jaka dla rynku nieruchomości będzie dalsza część 2013 roku. Bez wątpienia echa bańki cenowej z lat 2003-2008 przeminęły do reszty. Podsycane przez lata wyobrażenia o nieustannym wzroście cen mieszkań przybrały obecnie tendencję odwrotną – przeważają głosy, że przez kolejne 5-10 lat czeka nas raczej trend spadkowy.

Odpowiedzialność właścicieli nieruchomości komercyjnych za szkodę poniesioną przez klienta

Prowadzenie przedsiębiorstwa, wynajem lokali, prowadzenie centrum handlowego oraz wykonywanie innego typu działalności gospodarczej wiąże się z narażeniem na ponoszenie różnych typów odpowiedzialności. Często akcentuje się odpowiedzialność administracyjnoprawną lub karnoprawną, usuwając odpowiedzialność cywilnoprawną na dalszy plan. Odpowiedzialność wynikająca z kodeksu cywilnego jest jednak równie istotna.

REKLAMA

Państwo pomoże nam oszczędzić na mieszkanie

Państwo pomoże nam oszczędzić na mieszkanie, jeśli Sejm przyjmie projekt ustawy o kasach oszczędnościowo – budowlanych i o wspieraniu przez państwo oszczędzania na cele mieszkaniowe. Projekt ten został wniesiony do Sejmu 17 maja tego roku, przez grupę posłów SLD.

Wywóz śmieci 2013 - ceny w Polsce na tle rynku niemieckiego

Wchodząca w życie w Polsce tzw. „ustawa śmieciowa” bazuje m.in. na bogatych doświadczeniach Niemiec, które obok Danii, Belgii, Austrii, Szwecji oraz Holandii mają modelowy system recyklingu odpadów. Czy po jej wprowadzeniu możemy spodziewać się w Polsce przysłowiowego „niemieckiego porządku”, czy raczej tylko „niemieckich cen” za wywóz naszych odpadów?

Minimalne wynagrodzenie w 2014 roku wzrośnie o 80 zł

W przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe od obecnego przynajmniej o 80 zł. Przedsiębiorcy liczą na to, że ta podwyżka nie będzie większa. Ostrzegają, że mogłoby to oznaczać kłopoty dla wielu firm, a co za tym idzie, również dla pracowników. Straciliby też samozatrudnieni. Od wysokości płacy minimalnej zależą nie tylko zarobki, ale też wysokość niektórych składek, ale także np. opłat za przedszkola publiczne.

Wynagradzanie pracowników w firmie - niektóre patologie

W poprzednim artykule starałem się zwrócić uwagę na duże znaczenie prawidłowego określenia poziomu i struktury wynagrodzenia oraz jego indywidualnego zróżnicowania, na motywację pracowników firmy do pracy, w tym lojalności wobec pracodawcy. Tutaj kilka słów o patologiach. Jeśli pracodawca się ich nie ustrzeże, na nic wszystkie wcześniejsze starania o stworzenie oczekiwanego systemu płac i motywacyjną funkcję wynagrodzenia.

REKLAMA

Wydatki na gospodarkę magazynową

Centra logistyczne i magazynowe to około 44% rynku powierzchni użytkowej. Wartość produkcji budowlanej w tym sektorze w ciągu roku to 5 850,0 zł za m/m. W przypadku centrów na obszarach miasta, zapotrzebowanie jest wysokie (dostęp do rynków zbytu i sieci handlowych, logistycznych czy biznesowych), ale często kwota za wynajem jest zbyt wysoka.

Tworzenie centrów usługowych i biznesowych

W ciągu ostatnich dziesięciu lat zapotrzebowanie na usługi dla biznesu znacznie wzrosły, o około 56,5%. Obecnie rynek dynamicznie się rozwija, trend ten ma się utrzymać przez najbliższe lata. Rozwój w Polsce i w Europie usług outsourcing i offschoring oraz firm usługowych przekłada się na znaczny wzrost zapotrzebowania na pomieszczenia biurowe, równocześnie prognozuje się dalszy dynamiczny wzrost zapotrzebowania.

Wynagradzanie pracowników w firmie - poziom i struktura płacy, indywidualne zróżnicowanie wynagrodzeń.

Wynagrodzenie jest tym, co w pieniądzu otrzymuje pracownik za swoja pracę. Po wypłaceniu wynagrodzenia, pracodawca może uważać, że rozliczył się z pracownikiem i nie ma wobec niego bieżących zobowiązań. Oprócz wynagrodzenia, pracownika i pracodawcę łączą jeszcze inne wzajemne ustalenia np. co do długości wiążącej ich umowy, warunków jej wypowiedzenia, czasu pracy itd.

Firma w mieszkaniu a podatek od nieruchomości

Wiele osób decyduje się na prowadzenie firmy we własnym mieszkaniu. Jest to rozwiązanie umożliwiające zmniejszenie kosztów. Czy prowadzenie firmy w mieszkaniu powoduje obowiązek płacenia wyższego podatku od nieruchomości?

W 2012 roku sprzedaż gruntów rolnych na rekordowym poziomie

Agencja Nieruchomości Rolnych opublikowała podsumowanie swoich wyników sprzedażowych za 2012 r. Miniony rok okazał się bardzo udany dla agencji – najlepsza sprzedaż od 2002 r. zaowocowała kolejnym rekordowo wysokim poziomem średniej ceny na koniec roku.

Dofinansowanie inwestycji w budynki przemysłowe

Ministerstwo Gospodarki i Pracy wprowadza projekt dofinansowania inwestycji w budynki przemysłowe oraz ich wyposażenie. Odpowiednie przygotowanie projektu oraz wycena poprzez wartość rynkową umożliwia ubieganie się o ministerialne środki.

Ochrona wynagrodzeń dla podwykonawców

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych przedstawił projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych. Ma on na celu większą ochronę podwykonawców, zwłaszcza ich wynagrodzeń.

Spadło przeciętne realne wynagrodzenie

Jak podał Główny Urząd Statystyczny realne przeciętne wynagrodzenie w ubiegłym roku obniżyło się o 0,1 proc. w porównaniu do roku 2011.

Po raz kolejny RPP obniżyła stopy procentowe

Kolejna, już czwarta obniżka stóp procentowych, może nie mieć dużego wpływu na gospodarkę. W artykule przedstawiamy komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki PKPP Lewiatan.

Jak należy oznaczać sprzęty elektryczne?

1 lutego wchodzą przepisy dotyczące obowiązku informowania o efektywności energetycznej wszystkich sprzedawanych w Polsce sprzętów elektrycznych. Co jeszcze zmieniają nowe przepisy?

Słabnie polska gospodarka

Zgodnie z danymi GUS produkt krajowy brutto w 2012 roku wzrósł tylko o 2 procent. Czynnikiem ratującym polską gospodarkę jest obecnie eksport netto.

W Polsce jest za mało mieszkań

Prawie 2,4 milionów mieszkań brakuje, aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe w Polsce. Ich wybudowanie zajęłoby ponad 16 lat. Gdyby ciężar ich budowy spoczywał tylko na deweloperach, wybudowanie brakujących mieszkań zajęłoby nawet 40 lat.

Inflacja w grudniu 2012 r. spadła do poziomu 2,4 proc.

W grudniu 2012 roku inflacja wyniosła 2,4 proc., wobec 2,8 proc. w listopadzie - dane takie podał Główny Urząd Statystyczny.

Niestandardowy cel kredytowania – działka rolna

Dom za miastem – marzenie niejednej rodziny, która ma dość zgiełku dużych aglomeracji, ciągłych korków i co najgorsze – wścibskich sąsiadów. Aby spełnić to marzenie należy posiadać działkę budowlaną oraz środki na budowę. Co w przypadku, gdy takiej działki nie ma, a jedyne, co jest dostępne w wybranej okolicy, to grunty rolne? Czy nie mając środków własnych bank bez problemów sfinansuje taką inwestycję? Cóż, bez problemów się nie obejdzie, ale...

Czy akcje deweloperów dały zarobić w mijającym roku?

Wbrew powszechnym doniesieniom o kryzysie i konieczności zaciskania pasa, inwestujący w akcje mogą zaliczyć mijający rok do udanych. Podstawowy indeks WIG wzrośnie w ciągu 12 miesięcy o około 26%. Nieznacznie słabiej radził sobie indeks blue chipów – WIG20, który wzrośnie o około 20%. Warto sprawdzić czy akcje spółek deweloperskich również przyniosą zyski swoim akcjonariuszom.

Sytuacja na pierwotnych rynkach mieszkaniowych w 2013 r.

Jak kształtować będą się ceny mieszkań deweloperskich w nadchodzącym roku? Czego mogą spodziewać się kupujący mieszkania? Czy czeka nas zastój na rynku, a może należy oczekiwać ożywienia?

Narodowy Program Zatrudnienia spowolni wzrost gospodarczy

W piątkowej dyskusji w Sejmie zatytułowanej "Alarm w sprawie bezrobocia" PiS zaproponował różne działania, które mają poprawić sytuację na rynku pracy. Zapisano je w przygotowanym przez tę partię Narodowym Programie Zatrudnienia.

Segment mieszkań popularnych – mieszkania dla każdego?

Mieszkania w segmencie popularnym mają na celu zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nabywców, a ich parametry są pochodną wymogów wynikających z przepisów. Nie dodadzą prestiżu mieszkańcom, nie zapewnią pozytywnych doznań estetycznych związanych z bryłą architektoniczną i standardem wykończenia części wspólnych. Ze względu na fakt, iż mają być dostępne dla masowego klienta lokalizacja zwykle ustępuje miejsca cenie.

Czy pośrednie inwestycje w nieruchomości są opłacalne?

Od co najmniej kilku lat inwestorzy przekonywani są o możliwości nie tylko bezpośrednich ale i pośrednich inwestycji na rynku nieruchomości. Podkreśla się, że bezpośrednie inwestycje wiążą się z wymogiem posiadania sporego kapitału lub zdolności kredytowej na odpowiednio wysokim poziomie.

Deweloperom trudno sprzedać duże mieszkania

Niższe możliwości finansowe popytu na rynku mieszkaniowym powodują, że przesunął się on w kierunku mniejszych metraży. Projektując nowe inwestycje deweloperzy uwzględnili ten aspekt i w lepszym stopniu dostosowali ofertę do oczekiwań klienta. Wciąż jednak wiele dużych i z rozmachem zaprojektowanych mieszkań zalega w ofercie deweloperów. Co trzecie z nich zostało wystawione na sprzedaż przynajmniej trzy lata temu.

Zakres obciążenia hipoteką

Przedmiotami hipoteki, oprócz tych wymienionych w art. 65 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, mogą być także części składowe i przynależności.

Zastaw na rzeczach ruchomych

Zastaw to rzeczowe zabezpieczenie wierzytelności. Polega na oddaniu wierzycielowi lub osobie trzeciej (zastawnikowi) rzeczy przez właściciela w celu zabezpieczenia wierzytelności.

Wygaśnięcie hipoteki

Główną przyczyną wygaśnięcia hipoteki jest wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką. Ustawodawca przewidział także inne sytuacje powodujące jej wygaśnięcie.

Zagraniczny rynek nieruchomości

Z państw borykających się ze skutkami pękniętej bańki nieruchomości dochodzą coraz to nowe informacje o kolejnych próbach ratowania sytuacji. Nie jest to jednak łatwa sprawa, gdyż skala problemu jest ogromna. Dotyka on tak wiele osób, iż zmusza to zarówno rządy jak i zaangażowane w nią banki do podjęcia coraz bardziej zdecydowanych działań.

Rozporządzenie opróżnionym miejscem hipotecznym

Hipoteka stanowi niewątpliwie jeden z najbardziej popularnych środków zabezpieczania wierzytelności w obrocie gospodarczym. Z faktem możliwości obciążania danej nieruchomości wieloma hipotekami wiąże się jednak ryzyko dla wierzycieli dotyczące możliwego braku uzyskania zaspokojenia w ramach postępowania egzekucyjnego.

Spadek nowych inwestycji mieszkaniowych w 2012 roku

Widoczne jest ograniczenie przez deweloperów budowy nowych inwestycji. Jest to związane ze spowolnieniem gospodarki oraz z końcem programu "Rodzina na swoim". Informacje GUS dotyczące inwestycji deweloperskich wykazały spadek w podstawowych kategoriach, czyli mieszkaniach oddanych do użytkowania, rozpoczętych projektach i pozwoleniach na budowę. Liczba nowych inwestycji w 2012 roku zmniejszy się aż o 12 procent.

Niska liczba wydanych pozwoleń na budowę w 2012 r.

Drastycznie spadła liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań. W ciągu 12 miesięcy liczba ta spadła poniżej 170 tysięcy.

Będą dopłaty do eko-domów od 2013 r.

Nawet 50 tys. zł będzie można uzyskać budując na kredyt dom energooszczędny. W przypadku zakupu ekologicznego mieszkania kwota dofinansowania wyniesie 16 tys. zł. O pieniądze na eko-domy będzie można ubiegać się już od I kwartału 2013 roku.

Meble na rynku Unii Europejskiej

Przemysł meblarski jest mocno rozwijającym się sektorem gospodarki w Unii Europejskiej. Ten sektor gospodarki jest jednak dosyć ściśle powiązany w budownictwem, szczególnie z branżą hotelarską i usługową. Jaka jest specyfika przemysłu meblarskiego na rynku Unii Europejskiej?

Ceny nowych mieszkań w III kw. 2012 r.

Wyraźnie widać spadek średnich cen mieszkań oferowanych przez deweloperów. Niektóre rynki odnotowały tylko zahamowanie cen z poprzedniego kwartału.

Ostatni moment dla "Rodziny na swoim"

Trwa już ostatni kwartał rządowego programu "Rodzina na swoim". Ostatni moment funkcjonowania tego programu zechcą wykorzystać zarówno kupujący jak i deweloperzy. Z tego powodu można oczekiwać nasilenia kampanii marketingowych, w których deweloperzy będą zachęcać do skorzystania ze wsparcia dla rodzin w zakupie swojego pierwszego mieszkania.

Dwa pokoje z kuchnią ciągle najpopularniejsze

W dużych miastach najwięcej potencjalnych nabywców przegląda oferty w poszukiwaniu lokalu dwupokojowego. Mniejszą popularnością cieszą się mieszkania trzypokojowe i kawalerki.

Najnowsze promocje u deweloperów

Chętni na zakup mieszkania z rynku pierwotnego mają do dyspozycji dość bogate oferty. To sprawia, że między sprzedającymi zaostrza się walka o potencjalnego klienta. W tym kontekście stosowanie zachęt i promocji przyciągających klientów staje się jednym z podstawowych działań mających na celu wyróżnienie swojej oferty na tle konkurencji.

Ranking kredytów mieszkaniowych na IV kwartał 2012

Liderem kredytów złotowych w rankingu Open Finance na IV kwartał został DB PBC. Na drugim miejscu ex aequo znaleźli się Pekao i PKO BP. Warunki znów są trudniejsze. W górę idą marże i prowizje, kurczy się też lista banków gotowych pożyczyć na 90 proc. ceny mieszkania.

Trendy w budownictwie krajów Unii Europejskiej

Na rynku nieruchomości w Unii Europejskiej największe zyski czerpane są z wynajmu pomieszczeń, a tylko 10% stanowią zyski ze sprzedaży. Unijny rynek nieruchomości stale się rozwija, a wartość dodana tego rynku (wzrost wartości finansowej) w tym roku to 220 000 mln euro. Nowe inwestycje stanowią obecnie 140 000 mln euro.

Jak zalegalizować samowolę budowlaną sprzed 1995 roku?

Przede wszystkim trzeba sięgnąć do przepisów poprzedniej ustawy Prawo budowlane z 1974 roku. Istnieje natomiast możliwość wyboru przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym, w zależności od tego które są lepsze dla właścicieli (te z daty powstania samowoli, czy z daty orzekania organu nadzoru budowlanego).

Chcesz kupić nowe mieszkanie? Masz w czym wybierać

W II kw. 2012 r. na większości rynków pierwotnych odnotowano absolutnie rekordowe poziomy oferty. Związane były one z wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej, a dokładniej z chęcią uniknięcia przez deweloperów pewnych obowiązków w niej zapisanych. Dzięki temu klienci mieli do wyboru rekordową liczbę lokali. A jak sytuacja wygląda obecnie?

Negocjacje przy zakupie mieszkania obniżają cenę o 16 tys. zł

Negocjuj cenę mieszkania, bo w skrajnych przypadkach możesz oszczędzić nawet 50 proc. Kupujący dzięki kontrofertom oszczędzali we wrześniu średnio 16 tys. zł - wynika z danych Home Broker.

Rodzina na Swoim w Warszawie – będzie trudniej

Znamy już nowe limity cen nieruchomości kwalifikujących się do programu Rodzina na Swoim dla województwa mazowieckiego. Od poniedziałku w stolicy zaczną obowiązywać limity obniżone o prawie 2 proc., zaś w pozostałej części województwa aż o 4,7 proc.

Wpływ ustawy deweloperskiej na proces kredytowania rynku pierwotnego

Intencją ustawy deweloperskiej było zabezpieczenie praw potencjalnego nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Jednak moment wejścia jej w życie w maju tego roku, zaowocował licznymi obawami, czy nie skomplikuje to procesu sprzedaży nowych mieszkań lub nie utrudni otrzymania kredytu na jego zakup.

Kupujący nie chcą certyfikatów energetycznych

Certyfikaty energetyczne nie są w Polsce popularne – wynika z badań Home Broker. Jak twierdzą eksperci, wszystko dlatego, że te dokumenty są zbyt skomplikowane.

Energooszczędne mieszkania - zbyt drogie

Kupujący mieszkanie chcą obniżać koszty eksploatacji nieruchomości, ale jednocześnie nie mają zamiaru inwestować w energooszczędność - wynika z badania Home Broker. Sytuację mogą zmienić dopłaty do energooszczędnego budownictwa.

REKLAMA