REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Niska liczba wydanych pozwoleń na budowę w 2012 r.

Open Finance S.A.
Pozwolenie na budowę. /Fot. Fotolia
Pozwolenie na budowę. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Drastycznie spadła liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań. W ciągu 12 miesięcy liczba ta spadła poniżej 170 tysięcy.

Całkowita liczba mieszkań oddanych do użytkowania w ostatnich 12 miesiącach nieznacznie przekroczyła 149 tys. – wynika z zagregowanych danych przedstawianych co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu rocznym oznacza to wzrost o 16,7 proc. W ujęciu miesięcznym dynamika również jest dodatnia, ale jest bardziej symboliczna, sięga bowiem 0,15 proc. Sami deweloperzy wprowadzili na rynek w ciągu 12 miesięcy przeszło 60,2 tys. lokali, czyli o 26,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że po raz pierwszy od września 2011 roku, od kiedy z miesiąca na miesiąc deweloperzy oddawali coraz więcej mieszkań, mamy do czynienia z ujemną miesięczną dynamiką, która wyniosła minus 1,3 proc.

REKLAMA

Zobacz serwis: Nieruchomości

Cały czas niezmiennie maleje liczba mieszkań, których budowę w ciągu ostatnich 12 miesięcy rozpoczęto. W październiku spadła do 147,5 tys., czyli do poziomu oglądanego ostatnio w marcu 2010 roku. Zwraca uwagę duży spadek w ujęciu rocznym, przekraczający 7,7 proc. Jest to wartość porównywalna z tymi oglądanymi ostatnio w trakcie załamania rynku budownictwa mieszkaniowego z 2009 roku. Deweloperzy rozpoczęli budowę blisko 62 tys. lokali, czyli niemal tyle samo co w tym samym okresie roku ubiegłego, bo różnica wynosi dokładnie 1 proc. Za ogólny spadek liczby rozpoczynanych inwestycji odpowiadają więc głównie inwestorzy indywidualni, którzy rok do roku zanotowali spadek o 9,6 proc., czyli o prawie 8,6 tys.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjątkowo mała aktywność utrzymuje się pod względem liczby wydawanych pozwoleń na budowę mieszkań i domów. W sumie w ostatnich 12 miesiącach wydano ich 169,3 tys., o 7,8 proc. mniej niż przed rokiem. To najmniej od początku 2008 roku, czyli od czasu, od kiedy zaczęliśmy prezentować dane GUS w postaci zagregowanej. Wynika to przede wszystkim z postawy inwestorów indywidualnych, którzy w skali roku wystarali się o blisko 8,3 tys. pozwoleń mniej, co oznacza spadek o 8,5 proc. Aktywność deweloperów na tym polu również była znacznie mniejsza. Uzyskali oni o ponad 5 tys., czyli 6,3 proc. mniej pozwoleń niż rok wcześniej.

Zobacz serwis: Rynek nieruchomości

Komentarz i prognoza

Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym oddaje się do użytkowania najwięcej mieszkań. Nie inaczej będzie zapewne i tym razem. W listopadzie i grudniu można więc oczekiwać dalszego wzrostu ich liczby, zaś wraz z początkiem przyszłego roku liczba mieszkań oddawanych do użytkowania powinna maleć. Rosnąca podaż nowych mieszkań w połączeniu z popytem ograniczanym dostępnością kredytów sprawia, że szybko spada liczba rozpoczynanych inwestycji i uzyskiwanych pozwoleń na budowę. Deweloperzy potrzebują czasu na upłynnienie lokali znajdujących się w aktualnej ofercie sprzedażowej, a szacuje się, że przy obecnym tempie sprzedaży zajęłoby im to nawet dwa lata. Nadchodzące miesiące powinny więc raczej przynieść kontynuację obecnie obserwowanych zjawisk. Nadzieją dla deweloperów na zmniejszenie nawisu podażowego jest wygasający z końcem roku program dopłat do kredytów Rodzina na Swoim. Ostatnie dane pokazują, że zainteresowanie nim wyraźnie wzrosło, a październik był miesiącem, w którym udzielono najwięcej takich kredytów w całym bieżącym roku, a wszystko wskazuje na to, że i kolejne miesiące nie będą gorsze.

Autor: Bernard Waszczyk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA