reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Czy akcje deweloperów dały zarobić w mijającym roku?

Czy akcje deweloperów dały zarobić w mijającym roku?

Wbrew powszechnym doniesieniom o kryzysie i konieczności zaciskania pasa, inwestujący w akcje mogą zaliczyć mijający rok do udanych. Podstawowy indeks WIG wzrośnie w ciągu 12 miesięcy o około 26%. Nieznacznie słabiej radził sobie indeks blue chipów – WIG20, który wzrośnie o około 20%. Warto sprawdzić czy akcje spółek deweloperskich również przyniosą zyski swoim akcjonariuszom.

Podobnie jak WIG i WIG20, branżowy indeks WIG – Deweloperzy prawdopodobnie również zakończy mijający rok na plusie mimo iż przez większość roku pozostawał w trendzie spadkowym. Będzie to pierwszy raz od 2009 r. kiedy poziom indeksu na koniec roku przewyższa jego stan z początku roku.

Bieżąca kondycja branży deweloperskiej nie jest najlepsza, a prognozy na kolejny rok nie mogą być hurraoptymistyczne. W chwili obecnej w największych miastach na rynku znajduje się rekordowa podaż nowych mieszkań. Ten fakt wraz z likwidacją programu Rodzina na swoim oraz co najmniej 6-miesięcznym oczekiwaniem na wejście w życie nowego programu wpłynie na wzrost rywalizacji o klienta, a przez to spadek cen mieszkań i marż deweloperów. Ponadto należy pamiętać o zwalniającej gospodarce i widmie dalszych wzrostów bezrobocia, co może zmniejszyć popyt na nowe mieszkania.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Tym niemniej mimo trudnej sytuacji w branży kilka spółek deweloperskich przyniosło w tym roku znaczne zyski swoim akcjonariuszom. Spośród 10 spółek notowanych na GPW o największej wartości księgowej akcji, najwyższe zyski w ujęciu rocznym przyniosły akcje Echo Investment (62%), Robyg (42%) oraz LC Corp (30%). Na drugim końcu stawki znalazły się Plaza Centers (-31%), Orco Property Group (-32%) oraz Gant Development (-36%). Jeśli chodzi o  ranking półrocznych stóp zwrotu z inwestycji w akcje deweloperów, to w tym przypadku liderem była spółka Globe Trade Centre, której akcje wzrosły na wartości o 55%.

Zobacz serwis: Finanse

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama