REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zagraniczny rynek nieruchomości

emmerson
Rynek nieruchomości. / Fot. Fotolia
Rynek nieruchomości. / Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z państw borykających się ze skutkami pękniętej bańki nieruchomości dochodzą coraz to nowe informacje o kolejnych próbach ratowania sytuacji. Nie jest to jednak łatwa sprawa, gdyż skala problemu jest ogromna. Dotyka on tak wiele osób, iż zmusza to zarówno rządy jak i zaangażowane w nią banki do podjęcia coraz bardziej zdecydowanych działań.

REKLAMA

Najbardziej spektakularnym przykładem przegrzanego rynku nieruchomości jest Hiszpania, gdzie w spekulacji na rynku nieruchomości angażowały się osoby z całego świata. Po załamaniu tego rynku w 2008 r. wciąż pozostaje tam pula 700 tys. niesprzedanych domów. Najnowszym pomysłem na jej zmniejszenie jest próba przyciągnięcia jak największej liczby cudzoziemców. Minister handlu ogłosił, iż rząd zamierza zaoferować prawo pobytu tym cudzoziemcom, którzy nabędą dom o wartości przekraczającej 160 tys. euro. Najbardziej skorzystać na tych zmianach będą mogli Chińczycy i Rosjanie, którzy jako obywatele krajów spoza UE mieli ograniczone możliwości ich zakupu. Złagodzenie warunków nabycia nieruchomości zastosowały już wcześniej rządy innych krajów, w których miało miejsce tąpnięcie na rynku nieruchomości. Jednym z nich jest Portugalia, gdzie w ciągu ośmiu miesięcy br. komornicy zajęli majątek 674,5 tys. zadłużonych osób. W tym kraju cudzoziemiec uzyska prawo pobytu, jeżeli kupi dom o wartości 500 tys. euro. Z kolei w Irlandii granicę ustalono na poziomie 400 tys. euro.

REKLAMA

W Hiszpanii atmosfera jest niezwykle napięta, trwają masowe protesty, zdarzają się niestety również przypadki samobójstw dłużników. Od 2007 r. dokonano na wniosek banków 400 tys. eksmisji, w tym rekordową liczbę 18 600 w czerwcu bieżącego roku. W wyniku rosnącej presji hiszpańskie banki porozumiały się niedawno w sprawie wstrzymania na dwa lata eksmisji najbardziej zadłużonych właścicieli.

Zobacz serwis: Rynek nieruchomości

W Stanach Zjednoczonych problem jest nie mniej poważny. Szacuje się, iż w latach 2008-2011 w wyniku egzekucji komorniczych mieszkanie straciło już 750 tys. Amerykanów. Ich sytuacja jest jednak i tak lepsza niż Hiszpanów, którzy odpowiadają za całość długu. Oprócz konieczności opuszczenia nieruchomości muszą oni pokryć również część długu, której nie pokryje sprzedaż nieruchomości. Amerykanie sprzedający nieruchomość poniżej wartości pożyczki nie muszą spłacać tej różnicy, a urząd podatkowy zwalnia ich z zapłacenia podatku dochodowego. Jest to możliwe dzięki amnestii hipotecznej kontynuowanej przez największe amerykańskie banki. Według serwisu CNBC z porozumień z bankami mogło skorzystać 330 tys. osób, a wartość amnestii hipotecznej wzrosła już do 22 mld $.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Polsce problemy ze spłatą kredytów hipotecznych nie są na szczęście tak powszechne, chociaż trzeba stwierdzić, iż tendencja jest niekorzystna. Portfel zagrożonych kredytów hipotecznych wzrósł w ciągu dwóch lat z 1,7 do 2,7%. To jak dalej będzie kształtować się ten wskaźnik zależeć będzie przede wszystkim od stanu gospodarki przekładającego się na sytuację na rynku pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA