REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości, Wynagrodzenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy wprowadzenie regulaminu wynagradzania jest obowiązkowe?

Przepisy kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek wprowadzenia regulaminu wynagradzania, jeżeli zatrudnia on co najmniej 20 pracowników nie objętych zakładowym ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy. Jaki jest tryb wprowadzania regulaminu wynagradzania?

Jak rozliczyć czas pracy podczas zmiany czasu z letniego na zimowy?

Pracownicy, którzy wykonywali pracę w nocy podczas zmiany czasu z letniego na zimowy powinni być rozliczeni z godziny nadliczbowej. Pracownikowi będzie przysługiwało prawo odbioru czasu wolnego, normalne wynagrodzenie oraz dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia. Jak prawidłowo rozliczyć dodatkową godzinę pracy podczas zmiany czasu?

Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców będzie zmienione

Rozszerzenie katalogu podmiotów zobowiązanych do przesyłania MSW dokumentów o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców - zakłada projekt zmian w ustawie, przygotowany przez resort. Ma on zrealizować uwagi NIK po kontroli dot. sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa.

Wynagrodzenie za pracę w dzień wolny - praca 6 dni w tygodniu?

Sejm podczas najbliższego posiedzenia zajmie się projektem posłów Platformy Obywatelskiej, który przewiduje wynagrodzenie za pracę w dniu od niej wolnym. Według opozycji i związków zawodowych projekt w praktyce oznacza powrót do pracy przez sześć dni w tygodniu.

REKLAMA

Możliwe dalsze ożywienie w gospodarce

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają prognozy polskiej gospodarki. Według najnowszych danych dotyczących przeciętnego wynagrodzenia, sytuacja na rynku poprawia się. Obecne trudności mogą mieć charakter przejściowy.

Jak zatrudnić osoby pozbawione wolności?

Polskie prawo przyznaje możliwość zatrudnienia osób pozbawionych wolności za zgodą dyrektora zakładu karnego. Celem zatrudnienia jest pozytywne nastawienia skazanych na ich postawę. Skazani mogą wykonywać pracę na podstawie umów, jak normalni pracownicy. Jakie korzyści z tytułu zatrudnienia przysługują pracodawcy?

Wynagrodzenie ryczałtowe – jak zawrzeć w umowie?

Wynagrodzenie może zostać określone w umowie jako ryczałtowe oraz kosztorysowe. Z wynagrodzeniem ryczałtowym mamy do czynienia, gdy wynosi ono określoną sumę pieniężną lub inną oznaczoną wartość. Wynagrodzenie ryczałtowe jest określane z góry. Jak sformułować postanowienie umowne dotyczące wynagrodzenia ryczałtowego?

Klauzule umowne – wynagrodzenie kosztorysowe

W wielu umowach koniecznym elementem jest określenie wynagrodzenia za daną rzecz lub usługę. Wynagrodzenie można określić poprzez klauzulę ryczałtową lub kosztorysową. Przedstawiamy jak w umowie określić wynagrodzenie kosztorysowe.

REKLAMA

Podstawa wymiaru zasiłku, gdy pracodawca nie wypłacił premii

Wszystkie składniki wynagrodzenia, w tym premie i nagrody przysługujące pracownikowi za okresy miesięczne wliczane są do podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli pracodawca nie wypłacił premii, ponieważ pracownik nie nabył do niej prawa to za poprzedni okres nie wyłącza się jej z podstawy wymiaru zasiłku.

Zapraszamy na warsztaty „Zasady naliczania i rozliczania wynagrodzeń pracowniczych” – 20 listopada 2014 r.

Zapraszamy do udziału w warsztatach „Zasady naliczania i rozliczania wynagrodzeń pracowniczych”, które odbędą się 20 listopada 2014 roku w Warszawie. Patronat medialny nad warsztatami objął portal Infor.pl

Co należy zaliczyć do składników wynagrodzenia?

Wynagrodzenie pracownika, zatrudnionego na podstawie umowy o pracę nie może być niższe niż wysokość minimalnego wynagrodzenia ustalanego na dany rok. Przy obliczaniu wynagrodzenia bierze się pod uwagę przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia. Co zalicza się do elementów składowych pensji?

Zbyt wysokie minimalne wynagrodzenie dla cudzoziemców

Cudzoziemiec, który chce podjąć się pracy w Polsce musi uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie. Minimalne wynagrodzenie dla cudzoziemca nie może być niższe niż 5475 zł. Konfederacja Lewiatan uważa, że wskazana kwota jest zbyt wysoka.

Odbiór mieszkania od dewelopera

Odbiór własnego mieszkania od dewelopera to ważna chwila dla każdego, kto starał się o swoje cztery kąty. Przeniesienie własności nieruchomości na nabywcę wiąże się ze spełnieniem kilku obowiązków przez dewelopera. Z procedury odbioru sporządzany jest protokół, do którego nabywca może zgłaszać wady nieruchomości. Jaką odpowiedzialność za wady ponosi deweloper?

Zmiany w odpisach zwykłych i wyciągach z ksiąg wieczystych

Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadziło znaczne ułatwienia w dostępie do ksiąg wieczystych przez Internet. Od 6 sierpnia 2014 r. Centralna Ewidencja Ksiąg Wieczystych udostępnia odpisy zwykłe i wyciągi z księgi wieczystej w zmienionej postaci.

Czy wynagrodzenie umowy o dzieło jest stałe?

Umowa o dzieło jest umową zawsze odpłatną, w wysokości zależnej od uzgodnień stron, właściwości stosunków danego rodzaju lub od nakładu pracy wykonawcy dzieła. W trakcie tworzenia dzieła mogą zajść jednak okoliczności, które wpłyną znacząco na końcową sumę.

Niewielki wzrost zatrudnienia w firmach

W lipcu przeciętne wynagrodzenie było o 3,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. GUS odnotował również niewielki wzrost zatrudnienia w firmach w ciągu roku – o 0,8 proc.

Księgi wieczyste dostępne przez Internet

Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza nową e-usługę, polegającą na łatwiejszym dostępnie do ksiąg wieczystych przez Internet. Teraz dostęp jest znacznie szybszy i łatwiejszy, dodatkowo można od razu uzyskać z nich wyciąg.

Jak ustanowić hipotekę na nieruchomości?

Hipoteka jest wygodnym zabezpieczeniem wierzytelności, ponieważ pozwala właścicielowi korzystać z obciążonej nieruchomości. Wierzyciel natomiast, w przypadku zwłoki lub niewypłacalności dłużnika, może nawet domagać się licytacji nieruchomości i zaspokojenia z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży. Jakie przesłanki muszą zostać spełnione, by ustanowienie hipoteki było skuteczne?

Przeznaczenie działki a plan zagospodarowania przestrzennego

Możliwości zabudowy i gospodarowania nieruchomościami w gminie zależą w dużej mierze od uchwalanego przez radę gminy planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli założenia planu są niezgodne z naszymi oczekiwaniami, nie oznacza to, że jesteśmy skazani na porażkę w walce o naszą własność.

Czym jest akordowy system wynagradzania pracowników?

Przy obliczaniu wynagrodzenia pracowników najczęściej bierze się pod uwagę przepracowany czas pracy. Pracodawca może jednak zastosować tzw. akordowy system wynagradzania, odnosząc się do konkretnie wykonanej pracy w danej jednostce czasu. Jego zastosowanie wiąże się z wprowadzeniem norm pracy.

Nowe rozwiązania dotyczące pracy w wolną sobotę

Sporym problemem zarówno dla pracodawców, jak i pracowników jest rozliczenie pracy w tzw. wolną sobotę, która stanowi szósty dzień tygodnia. Przedsiębiorcy postulują wprowadzenie zezwolenia na wypłatę wynagrodzenia za pracę w zamian za udzielenie dnia wolnego.

Rosną wynagrodzenia w firmach

Zarobki i zatrudnienie w przedsiębiorstwach w górę - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Warsztat praktyczny "Trudne przypadki w rozliczaniu wynagrodzeń w 2014 roku" - 17 czerwca 2014 r.

Zapraszamy na warsztat praktyczny "Trudne przypadki w rozliczaniu wynagrodzeń w 2014 roku", który odbędzie się 17 czerwca 2014 r. w Warszawie.

Minimalne wynagrodzenie w 2015 r. - 1750 zł

Minister Pracy i Polityki Społecznej przedłożył propozycję podwyższenia minimalnego wynagrodzenia za pracę do 1750 zł. Rząd przyjął propozycję. Wskazana wysokość będzie obowiązywać w 2015 r.

Pracodawcy będą zwiększać wynagrodzenia

Co trzeci pracodawca wprowadził od początku roku podwyżki wynagrodzeń dla pracowników. Kolejni również szykują podwyżki. Zmiany spowodowane są koniecznością zwiększenia efektywności pracy, co wiąże się z poprawą płynności finansowej firm. W 2015 r. wzrośnie również minimalne wynagrodzenie.

Zarządca jako reprezentant wspólnoty mieszkaniowej w sądzie

Wspólnoty mieszkaniowe w przeważającej większości przypadków korzystają z usług tzw. zarządców. Są nimi podmioty zewnętrzne, zwykle działające w formie spółek kapitałowych, dla których zarządzanie nieruchomościami jest podstawowym przedmiotem działalności. Na gruncie postępowań sądowych rodzi się w związku z tym pytanie o podstawę prawną reprezentacji wspólnot mieszkaniowych przez takich zarządców.

Segregacja odpadów w 2015 r.

Od 2015 r. wszyscy mieszkańcy gmin mają obowiązek segregacji odpadów, a praktycznie każda gmina posiadać zakład segregacji odpadów. Jest to spowodowane obowiązkiem wdrożenia unijnych wymogów związanych z ochroną środowiska. W jaki sposób segregować śmieci?

Potrącenia z wynagrodzeń za pracę

Ochronie przed potrąceniami podlegają wynagrodzenia zasadnicze, jak również dodatkowe składniki wynagrodzeń – obowiązkowe i dobrowolne, np. premie czy nagrody. Ochrona obejmuje również inne świadczenia o charakterze finansowym, które nie stanowią składników wynagrodzenia, np. odprawa emerytalna.

Praktyczne warsztaty "Zarządzanie wynagrodzeniami w działach handlowych" - 14 maja 2014 r.

Zapraszamy na praktyczne warsztaty "Zarządzanie wynagrodzeniami w działach handlowych", które odbędą się dnia 14 maja 2014 r. w Warszawie.

Czy wysokość wynagrodzenia pracownika jest tajemnicą?

W przepisach prawa pracy nie ma jednoznacznych przepisów dotyczących ochrony informacji o wysokości wynagrodzenia pracownika. W sytuacji tej należy odnosić się do przepisów prawa cywilnego, dotyczących ochrony dóbr osobistych. Do tych bowiem należy informacja o wysokości wynagrodzenia pracownika.

Nowy wzór wniosku Wn-d

Firmy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników na nowym wzorze wniosku Wn-d. Będą miały na to o pięć dni więcej niż do tej pory.

Wynagrodzenie za nieprzepracowaną godzinę przy zmianie czasu

Przedsiębiorcy, zatrudniający pracowników muszą pamiętać o wypłacie wynagrodzenia pracownikom pracującym w nocy z 29 na 30 marca 2014 r. Z powodu zmiany czasu na letni pracownikom należy się wynagrodzenie również za nieprzepracowaną godzinę. Nie przysługuje im jednak dodatek nocny za tą godzinę.

Waloryzacja świadczeń rehabilitacyjnych w 2014 r.

Od 1 kwietnia do czerwca 2014 r. należy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłki chorobowego ubezpieczonym, którym przyznano świadczenie rehabilitacyjne. W II kwartale 2014 r. wskaźnik waloryzacji wzrósł do 105,8%

2014 rok będzie trudny dla branży budowlanej

Rok 2014 dla budownictwa wciąż będzie trudny, a wiele przedsiębiorstw, we wszystkich działach budownictwa będzie zagrożonych upadłością - wynika z Raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej "Instrument Szybkiego Reagowania"

Czy warto inwestować w nieruchomości na Cyprze?

Analiza cyklicznych zmian trendów cenowych i zainteresowania inwestowaniem w nieruchomości w poszczególnych krajach prowadzi do wniosku, iż zarówno w tym roku, jak i w kolejnych latach Cypr będzie bardzo atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Czy warto inwestować w nieruchomości na Cyprze?

Podatek od nieruchomości niekorzystny dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy co roku są narażeni na wysokie koszty związane z opłatą podatku od nieruchomości. Wykorzystując nieruchomość pod działalność gospodarcza, przedsiębiorca musi pokryć o wiele wyższe koszty niż osoba, która używałaby lokal jedynie w celach prywatnych. Najwyższe stawki podatku od nieruchomości obowiązują w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku i Krakowie.

Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

Powszechnie wiadomo, że w życiu zdarzają się sytuacje losowe, które wymagają zwolnienia z pracy, np. ślub czy pogrzeb. Wówczas pracodawca na wniosek pracownika udziela mu urlopu okolicznościowego. Czasami pojawia się problem, w jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie za ten urlop?

Mija termin zapłaty podatku od nieruchomości

15 marca mija termin zapłaty pierwszej raty podatku od nieruchomości. Dodatkowo część właścicieli mieszkań i gruntów do końca miesiąca muszą wnieść opłatę od wieczystego użytkowania gruntu.

Rośnie wysokość wynagrodzeń

GUS przedstawił dane, które wskazują na wzrost wysokości wynagrodzeń. Tak wynika z zestawienia opracowanego na podstawie danych ze stycznia. Z obserwacji wynika, iż pensje wzrosły w całym 2013 r.

Miejsce wypłaty wynagrodzenia – jak określić?

Miejscem wypłaty wynagrodzenia będzie wskazany przez pracodawcę adres, pod którym musi stawić się pracownik w celu odebrania wypłaty. Co w przypadku, gdy miejsce nie jest określone w regulaminie pracy? Jak prawidłowo powinno się je określić?

Jak ubiegać się o dofinansowanie z PFRON?

Z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych często związane są dodatkowe nakłady finansowe np. na przystosowanie, adaptację i wyposażenie miejsca pracy. Z rekompensatą pracodawcom idzie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który umożliwia zdobycie dofinansowania do wynagrodzeń dla pracowników. Co należy zrobić by otrzymać dofinansowanie z PFRON? Kto może ubiegać się o dofinansowanie z PFRON? Jakie wnioski należy z złożyć?

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego ponownie

Przeprowadzenie zwolnień grupowych w zakładzie pracy jest stresujące zarówno dla pracowników jak i pracodawcy. Dochodzi do rozwiązania wielu umów o pracę. Czy w przypadku zatrudnienia pracownika w tej samej grupie zawodowej będzie przysługiwało mu wynagrodzenie w takiej samej wysokości jak przed rozwiązaniem umowy?

Wzrośnie stopa bezrobocia

Stopa bezrobocia wyniosła 13,4 proc. w grudniu ubiegłego roku. Mimo wszystko są dobre prognozy na przyszłość poprzez ożywienie na rynku pracy. Która grupa społeczna będzie najchętniej poszukiwana przez pracodawców?

Wypłacanie świadczeń chorobowych na przełomie roku

Pracownik, któremu przysługuje zasiłek do końca roku, będzie miał prawo do zasiłku również na początku 2014 r. za cały okres niezdolności do pracy. W jaki sposób obliczać i wypłacać wynagrodzenia chorobowe? Czy pracownik zawsze będzie miał prawo do zasiłku chorobowego?

Od 2014 r. pośrednik nieruchomości bez licencji

Od 1 stycznia 2014 roku pośrednikiem nieruchomości będzie mógł zostać każdy. Nie będą wymagane szczególne kwalifikacje. Od 2014 r. ma powstać nowy rejestr pośredników i zarządców nieruchomości.

Księgi wieczyste i hipoteka dostępne przez Internet

1 grudnia 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Od tego dnia będzie możliwy bezpłatny i powszechny dostęp do ksiąg wieczystych online.

Tajemnica wynagrodzenia w firmie

W większości firm pracodawcy upominają pracowników o konieczności przestrzegania zasady tajemnicy wynagrodzenia. Czy jest to słuszna zasada?

Minimalna stawka godzinowa za pracę na umowie zlecenia

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce wprowadzić minimalną stawkę za godzinę pracy na podstawie umowy zlecenia. Jaka byłaby wysokość tej stawki?

Czym jest system wynagrodzeń w firmie?

Częstą praktyką wśród przedsiębiorców jest wprowadzanie do polityki firmy specjalnych systemów wynagrodzeń. Jakie są tego konsekwencje dla pracowników?

Czym jest roszczenie windykacyjne?

Roszczenie windykacyjne przysługuje właścicielowi rzeczy w przypadku naruszenia prawa przez osobę faktycznie władającą jego rzeczą. Jest to podstawowe roszczenie, z jakim może wystąpić właściciel. Jaka powinna być treść roszczenia windykacyjnego?

REKLAMA