Co należy zaliczyć do składników wynagrodzenia?
REKLAMA
REKLAMA
Wysokość minimalnego wynagrodzenia ustalana jest tak, aby jego przeciętna wysokość w danym roku wzrastała w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wskaźnik cen.
REKLAMA
W sytuacji, gdy prognozowany wskaźnik cen w roku poprzednim różni się od wskaźnika cen przy ustalaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia w roku następnym, uwzględnia się wysokość minimalnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym rok, na który jest ustalane minimalne wynagrodzenie, skorygowaną wskaźnikiem weryfikacyjnym.
Dzięki założeniom Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu pracownik zatrudniony na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy zawsze może liczyć na pewne minimum. Jego wynagrodzenie więc nie może być niższego od wysokości minimalnego wynagrodzenia, zaś wynagrodzenie pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy nie może być niższe niż 80 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Minimalne wynagrodzenie w 2015 roku
Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika?
REKLAMA
Obliczając wysokość wynagrodzenia pracownika należy brać pod uwagę przysługujące mu składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone do wynagrodzeń osobowych. W związku z tym ustalając ustawowe minimum, można uwzględnić: wynagrodzenie zasadnicze określone w stawce godzinowej lub miesięcznej bądź w formie prowizyjnej, dodatki za staż pracy lub funkcyjne, nagrody i premie, wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia, dodatek wyrównawczy wypłacany pracownikom, których wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Nie uwzględnia się zaś nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Ich suma przy pełnym wymiarze czasu pracy musi osiągnąć w roku określoną kwotę brutto minimalnego wynagrodzenia.
W przypadku, gdy z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy wynagrodzenie pracownika jest niższe od minimalnego, podlega ono uzupełnieniu do wysokości minimalnej w postaci wyrównania. Wyrównanie wypłaca się za okres każdego miesiąca łącznie z wypłatą wynagrodzenia.
Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w niepełnym, miesięcznym wymiarze czasu pracy ustala się w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy, przypadającej do przepracowania w danym miesiącu, biorąc za podstawę wysokość minimalnego wynagrodzenia.
REKLAMA
REKLAMA