REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrośnie stopa bezrobocia

REKLAMA

Stopa bezrobocia wyniosła 13,4 proc. w grudniu ubiegłego roku. Mimo wszystko są dobre prognozy na przyszłość poprzez ożywienie na rynku pracy. Która grupa społeczna będzie najchętniej poszukiwana przez pracodawców?

Mimo, że stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła do 13,4 proc., to widać słabe, ale jednak oznaki ożywienia na rynku pracy. Sygnały, które płyną z z danych GUS o bezrobociu za listopad (wzrost liczby ofert pracy r/r, spadek liczby firm planujących zwolnienia r/r) oraz wczorajsze dane Eurostatu (stopa bezrobocia liczona jest na podstawie badania aktywności ekonomicznej ludności w wieku 15-74 lata; za bezrobotnego uznaje się osobę która jest bez pracy, chce i może rozpocząć pracę w ciągu najbliższych 2 tygodni i aktywnie szukała pracy w ostatnich 4 tygodniach), które pokazują trzeci miesiąc z rzędu stabilizację stopy bezrobocia (10,2 proc., przy 10,4 proc. w listopadzie 2012 r.) pozwalają oczekiwać powolnej poprawy na rynku pracy w pierwszej połowie 2014 roku.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM: Moja Firma - Kadry i ZUS

Przewidywany wzrost wynagrodzeń

REKLAMA

Ale obejmie ona w pierwszej kolejności osoby o wysokich kwalifikacjach, doświadczeniu i kompetencjach, które są poszukiwane przez pracodawców. Poprawę na rynku pracy będziemy widzieć silniej przez wzrost wynagrodzeń, a nie przez zdecydowany wzrost liczby zatrudnionych i spadek bezrobocia. Na ten silniejszy wzrost zatrudnienia przyjdzie poczekać do drugiej połowy 2014 r.

REKLAMA

Gorzej natomiast wygląda sytuacja wśród osób młodych (do 25 lat). W tej grupie wiekowej, wg danych Eurostatu, stopa bezrobocia była w listopadzie 2013 r. nie tylko wysoka (27,9 proc.), ale także wyższa niż rok wcześniej i wyższa niż miesiąc wcześniej (w listopadzie 2012 r. - 27,5 proc., a w październiku 2013 r. -27,8 proc.). Tak wysoki poziom bezrobocia wśród ludzi młodych wskazuje, że poprawa na rynku pracy w 1. połowie 2014 r. będzie dotyczyła przede wszystkim osób z doświadczeniem i zweryfikowanymi już przez pracodawców kwalifikacjami i kompetencjami, a więc osób ze starszych grup wiekowych.

Może wejście w życie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która wprowadza do Programu gwarancji dla młodych nowe instrumenty finansowe, poprawi ich sytuację na rynku pracy. Ale na to przyjdzie jeszcze poczekać, bowiem ciągle jest ona w Sejmie. I zapewne będzie procedowana jeszcze długo, bowiem projekt tej ustawy wpłynął do Sejmu 18 listopada 2013 r. Obyły się do tej pory 2 posiedzenia Podkomisji stałej ds. Rynku Pracy (ostatnie, 2 dniowe - wczoraj i dzisiaj , która zajmuje się projektem tej tak ważnej dla rynku pracy, a szczególnie dla ludzi młodych ustawy. Problem w tym, że w ciągu tych 2 posiedzeń posłowie doszli do strony 27 projektu ustawy, a ma ona 109 stron. Kolejne posiedzenie Podkomisji za 2 tygodnie. Gdy pracę za kilkanaście tygodni skończy Podkomisja, projekt ustawy wróci do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny i tu będzie przez kolejne tygodnie procedowany. Gdy wreszcie posłowie w Komisji „uporają się" z nią, a Sejm ją przyjmie, cały proces rozpocznie się w Senacie. Potem jeszcze podpis Prezydenta. Jeżeli posłowie dalej będą tak „szybko" procedować, może się okazać, że nie ma już w Polsce młodych ludzi, których zatrudnienie ustawa ma wspierać, bo zdążą oni wyjechać do Anglii. W tym czasie polski Sejm będzie zajmował się innymi bardzo ważnymi sprawami, jak chociażby alkomatami w samochodach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Doświadczenia z procedowania projektu ustawy likwidującej OFE, która przeszła przez Sejm i Senat w ciągu 10 dni wskazują, że jak politycy chcą to wszystko mogą. Tak rozwlekające się procedowanie projektu ustawy o promocji zatrudnienia wskazuje, że wspieranie zatrudnienia, w tym szczególnie ludzi młodych, nie jest dla posłów tematem wystarczająco ważnym.

Zobacz również: Jakie zawody będą najbardziej popularne w przyszłości?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA