REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrośnie stopa bezrobocia

REKLAMA

Stopa bezrobocia wyniosła 13,4 proc. w grudniu ubiegłego roku. Mimo wszystko są dobre prognozy na przyszłość poprzez ożywienie na rynku pracy. Która grupa społeczna będzie najchętniej poszukiwana przez pracodawców?

Mimo, że stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła do 13,4 proc., to widać słabe, ale jednak oznaki ożywienia na rynku pracy. Sygnały, które płyną z z danych GUS o bezrobociu za listopad (wzrost liczby ofert pracy r/r, spadek liczby firm planujących zwolnienia r/r) oraz wczorajsze dane Eurostatu (stopa bezrobocia liczona jest na podstawie badania aktywności ekonomicznej ludności w wieku 15-74 lata; za bezrobotnego uznaje się osobę która jest bez pracy, chce i może rozpocząć pracę w ciągu najbliższych 2 tygodni i aktywnie szukała pracy w ostatnich 4 tygodniach), które pokazują trzeci miesiąc z rzędu stabilizację stopy bezrobocia (10,2 proc., przy 10,4 proc. w listopadzie 2012 r.) pozwalają oczekiwać powolnej poprawy na rynku pracy w pierwszej połowie 2014 roku.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM: Moja Firma - Kadry i ZUS

Przewidywany wzrost wynagrodzeń

REKLAMA

Ale obejmie ona w pierwszej kolejności osoby o wysokich kwalifikacjach, doświadczeniu i kompetencjach, które są poszukiwane przez pracodawców. Poprawę na rynku pracy będziemy widzieć silniej przez wzrost wynagrodzeń, a nie przez zdecydowany wzrost liczby zatrudnionych i spadek bezrobocia. Na ten silniejszy wzrost zatrudnienia przyjdzie poczekać do drugiej połowy 2014 r.

REKLAMA

Gorzej natomiast wygląda sytuacja wśród osób młodych (do 25 lat). W tej grupie wiekowej, wg danych Eurostatu, stopa bezrobocia była w listopadzie 2013 r. nie tylko wysoka (27,9 proc.), ale także wyższa niż rok wcześniej i wyższa niż miesiąc wcześniej (w listopadzie 2012 r. - 27,5 proc., a w październiku 2013 r. -27,8 proc.). Tak wysoki poziom bezrobocia wśród ludzi młodych wskazuje, że poprawa na rynku pracy w 1. połowie 2014 r. będzie dotyczyła przede wszystkim osób z doświadczeniem i zweryfikowanymi już przez pracodawców kwalifikacjami i kompetencjami, a więc osób ze starszych grup wiekowych.

Może wejście w życie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która wprowadza do Programu gwarancji dla młodych nowe instrumenty finansowe, poprawi ich sytuację na rynku pracy. Ale na to przyjdzie jeszcze poczekać, bowiem ciągle jest ona w Sejmie. I zapewne będzie procedowana jeszcze długo, bowiem projekt tej ustawy wpłynął do Sejmu 18 listopada 2013 r. Obyły się do tej pory 2 posiedzenia Podkomisji stałej ds. Rynku Pracy (ostatnie, 2 dniowe - wczoraj i dzisiaj , która zajmuje się projektem tej tak ważnej dla rynku pracy, a szczególnie dla ludzi młodych ustawy. Problem w tym, że w ciągu tych 2 posiedzeń posłowie doszli do strony 27 projektu ustawy, a ma ona 109 stron. Kolejne posiedzenie Podkomisji za 2 tygodnie. Gdy pracę za kilkanaście tygodni skończy Podkomisja, projekt ustawy wróci do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny i tu będzie przez kolejne tygodnie procedowany. Gdy wreszcie posłowie w Komisji „uporają się" z nią, a Sejm ją przyjmie, cały proces rozpocznie się w Senacie. Potem jeszcze podpis Prezydenta. Jeżeli posłowie dalej będą tak „szybko" procedować, może się okazać, że nie ma już w Polsce młodych ludzi, których zatrudnienie ustawa ma wspierać, bo zdążą oni wyjechać do Anglii. W tym czasie polski Sejm będzie zajmował się innymi bardzo ważnymi sprawami, jak chociażby alkomatami w samochodach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Doświadczenia z procedowania projektu ustawy likwidującej OFE, która przeszła przez Sejm i Senat w ciągu 10 dni wskazują, że jak politycy chcą to wszystko mogą. Tak rozwlekające się procedowanie projektu ustawy o promocji zatrudnienia wskazuje, że wspieranie zatrudnienia, w tym szczególnie ludzi młodych, nie jest dla posłów tematem wystarczająco ważnym.

Zobacz również: Jakie zawody będą najbardziej popularne w przyszłości?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA