reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Podstawa wymiaru zasiłku, gdy pracodawca nie wypłacił premii

Podstawa wymiaru zasiłku, gdy pracodawca nie wypłacił premii

Wszystkie składniki wynagrodzenia, w tym premie i nagrody przysługujące pracownikowi za okresy miesięczne wliczane są do podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli pracodawca nie wypłacił premii, ponieważ pracownik nie nabył do niej prawa to za poprzedni okres nie wyłącza się jej z podstawy wymiaru zasiłku.

W podstawie wymiaru zasiłku należy uwzględnić premie, nagrody i dodatki, jeżeli nie są wypłacane za okres pobierania zasiłku zgodnie z obowiązującymi u pracodawcy przepisami wewnątrzzakładowymi.

Premie oraz inne składniki wynagrodzenia (nagrody, dodatki) przysługujące za okresy miesięczne pracodawca uwzględnia w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy kwartalne należy wliczać do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku w wysokości 1/12 kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Natomiast premie, nagrody i dodatki przysługujące za okresy roczne wlicza się w wysokości 1/12 wypłaconej kwoty za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała ta niezdolność. Takie same zasady mają zastosowanie w odniesieniu do składników wynagrodzenia wypłacanych za inne okresy (np. półroczne, 4-miesięczne, 2-miesięczne).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podstawa wymiaru zasiłku po urlopie wychowawczym

Gdy składnik przysługuje tylko do określonego terminu

Pracodawca, wprowadzając składnik wynagrodzenia, może z góry określić okres, na jaki ten składnik przyznaje. W takiej sytuacji powinien pamiętać, że jeśli zgodnie z umową o pracę składniki wynagrodzenia przysługują tylko do określonego terminu, powinny być uwzględnione w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego tylko do tego terminu.

Zasada ta ma odpowiednie zastosowanie w razie podjęcia przez pracodawcę decyzji o zaprzestaniu wypłaty składnika wynagrodzenia. Nie dotyczy to jednak przypadków:

  • włączenia składnika wynagrodzenia w całości lub w części do innego składnika lub
  • zamiany na inny składnik wynagrodzenia.

W wyniku zmiany zasad wynagradzania od sierpnia br. pracodawca zaprzestał wypłacania premii kwartalnej, uwzględnianej dotychczas w podstawie wymiaru zasiłku. Premia kwartalna nie została włączona do innego składnika wynagrodzenia ani nie została zamieniona na inny składnik. Objęty zmianami pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby od 5 do 9 września 2014 r., nabywając za ten okres prawo do wynagrodzenia chorobowego. W 2014 r. jest to jego druga niezdolność do pracy. Poprzednio pracownik chorował w lipcu br. i przysługujące mu wówczas wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% podstawy wymiaru zostało wyliczone z kwoty 3410,61 zł. Kwota ta wynikała z wypłaconego pracownikowi wynagrodzenia za okres od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. oraz z premii kwartalnych za cztery kwartały poprzedzające lipiec 2014 r.

Jaka jest podstawa wymiaru zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy?

Kartoteka płacowa pracownika

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego należnego pracownikowi w lipcu br. została ustalona w następujący sposób:

Krok 1. Obliczono przeciętne miesięczne wynagrodzenie:

  • (2800 zł – 13,71%) x 10 miesięcy = 24 161,20 zł,
  • (3200 zł – 13,71%) x 2 miesiące = 5522,56 zł,
  • 24 161,20 zł + 5522,56 zł = 29 683,76 zł,
  • 29 683,76 zł : 12 miesięcy = 2473,65 zł (przeciętne miesięczne wynagrodzenie).

Krok 2. Do przeciętnego wynagrodzenia dodano 1/12 kwot premii kwartalnych wypłaconych za cztery kwartały poprzedzające lipiec 2014 r. (tj. za I kwartał 2014 r. II, III i IV kwartał 2013 r.):

2473,65 zł + 937,11 zł (13 032 zł – 13,71% : 12 = 937,11 zł) = 3410,76 zł.

Krok 3. Ustalono kwotę zasiłku:

3410,76 x 80% = 2728,61 zł : 30 = 90,95 zł.

Zasiłek chorobowy za jeden dzień (80%) wynosił 90,95 zł.

Jaka jest różnica między premią uznaniową a nagrodą

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama