reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Nawiązanie stosunku pracy na podstawie powołania

Nawiązanie stosunku pracy na podstawie powołania

Nawiązanie stosunku pracy na podstawie mianowania następuje na podstawie odrębnych przepisów niż kodeks pracy. Nie stanowi on zatem jedynej i samoistnej podstawy dla tego rodzaju stosunku pracy. Powołanie powinno być stwierdzone pismem.

Stosunek pracy na podstawie powołania może być nawiązany wyłącznie w przypadkach określonych w odrębnych przepisach, co oznacza, że Kodeks pracy nie stanowi samoistnej podstawy prawnej nawiązania stosunku pracy mocą powołania, np. na stanowisko kierownicze. Powołanie powinno być dokonane z zachowaniem formy pisemnej. Powołanie może być poprzedzone konkursem.

Stosunek pracy na podstawie powołania nawiązuje się:

♦ na czas nieokreślony,

♦ na okres objęty powołaniem, jeżeli na podstawie przepisów szczególnych pracownik został powołany na czas określony.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Kalkulator stażu pracy

Termin nawiązania stosunku pracy

Stosunek pracy na podstawie powołania nawiązuje się w terminie określonym w powołaniu lub w dniu doręczenia powołania (jeżeli termin ten nie został określony), chyba że  przepisy szczególne stanowią inaczej. Do stosunku pracy na podstawie powołania stosuje się  przepisy dotyczące umowy o pracę na czas nieokreślony, z wyłączeniem przepisów regulujących tryb postępowania przy rozwiązywaniu umów o pracę, rozpatrywanie sporów  ze stosunku pracy w części dotyczącej bezskuteczności wypowiedzeń i przywracania do pracy.

Pracownik zatrudniony na podstawie powołania może być w każdym czasie odwołany ze stanowiska przez organ, który go powołał. Odwołanie może nastąpić niezwłocznie lub w określonym terminie. Ta zasada ma zastosowanie również do pracownika, który na podstawie przepisów szczególnych został powołany na stanowisko na czas określony. Odwołanie jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę. W okresie wypowiedzenia pracownik ma prawo do wynagrodzenia w wysokości przysługującej przed odwołaniem. Odwołanie jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli nastąpiło z powodu:

  1. ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;
  2. popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;
  3. zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku;
  4. długiej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby, tj. gdy niezdolność trwała dłużej niż 3 miesiące (gdy pracownik był zatrudniony udanego pracodawcy – krócej niż 6 miesięcy) lub gdy niezdolność trwała dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące (gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy – co najmniej 6 miesięcy), lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;
  5. usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt. 4, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.

Jak pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę?

Źródło: Praca - poradnik dla osób starszych

reklama

Czytaj także

Źródło:

Rzecznik Praw Obywatelskich

Zdjęcia

Nawiązanie stosunku pracy na podstawie powołania. / Fot. Fotolia
Nawiązanie stosunku pracy na podstawie powołania. / Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama