REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Utrata zasiłku chorobowego

Wioletta Wyrzykowska
Utrata prawa do zasiłku chorobowego jest dotkliwą konsekwencją nie przestrzegania przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych.
Utrata prawa do zasiłku chorobowego jest dotkliwą konsekwencją nie przestrzegania przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych.

REKLAMA

REKLAMA

Utrata prawa do zasiłku chorobowego jest dotkliwą konsekwencją nie przestrzegania przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych. Dowiedz się kiedy przedsiębiorca utraci prawo do zasiłku chorobowego.

Świadczenia z ubezpieczenia społecznego są przewidziane na wypadek zajścia sytuacji uniemożliwiających osiąganie środków utrzymania. Są one określane przez ustawodawcę za pomocą obiektywnych kryteriów, co oznacza, że wina poszkodowanego nie jest ich elementem konstrukcyjnym. Nie jest to jednak równoznaczne ze stwierdzeniem, że prawo ubezpieczeń społecznych w ogóle nie reaguje na zawinione zachowania poszkodowanego.

REKLAMA

W zakresie ubezpieczenia chorobowego wszystkie systemy prawne przewidują możliwość pozbawienia ubezpieczonego prawa do zasiłku chorobowego, gdy jego zachowanie ma wpływ na powstanie sytuacji chronionej albo na jej trwanie, jeżeli nieakceptowane zachowanie ubezpieczonego ma miejsce podczas niezdolności do pracy.

Pozbawienie prawa do zasiłku chorobowego może mieć charakter sankcji za określone naganne zachowania uprawnionego (utrata prawa) albo też prawo może nie przysługiwać z powodu braku ochrony ubezpieczeniowej danej sytuacji życiowej.

Polecamy: Składki ZUS 2012

Okoliczności powodujące utratę prawa do zasiłku chorobowego wymienione w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa można podzielić na 3 grupy. Do sankcjonowanych zachowań doprowadzających do zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego ustawa zalicza:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • spowodowanie niezdolności do pracy w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego ubezpieczonego (art. 15);
  • spowodowanie niezdolności do pracy nadużyciem alkoholu (art. 16).

Nieakceptowane zachowania ubezpieczonego po zajściu zdarzenia powodujące pozbawienie ubezpieczonego prawa do zasiłku chorobowego to:

  • wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracy zarobkowej (art. 17 ust. 1);
  • wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia (art. 17 ust. 1).

Ustawa zasiłkowa przewiduje pozbawienie ubezpieczonego prawa do zasiłku także w przypadkach:

  • odmowy podjęcia pracy zaproponowanej nosicielowi zarazków choroby zakaźnej (art. 14);
  • sfałszowania zwolnienia lekarskiego (art. 17 ust. 2).

Polecamy: Abolicja składek ZUS

Od utraty prawa do zasiłku chorobowego należy odróżnić brak prawa do zasiłku chorobowego w związku z wyłączeniem ochrony danej sytuacji. Ustawa zasiłkowa nie chroni niezdolności do pracy zaszłej w czasie (art. 12 ust.2):

  • urlopu bezpłatnego,
  • urlopu wychowawczego,
  • tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności,
  • niezdolności do pracy trwającej przed osiągnięciem okresu wyczekiwania albo po wyczerpaniu okresu zasiłkowego.

REKLAMA

Konstrukcja wyłączenia ochrony oznacza, że prawo do zasiłku chorobowego nie powstaje z powodu braku ochrony ubezpieczeniowej. Wyłączenie ochrony może dotyczyć zarówno sytuacji zawinionych przez ubezpieczonego, jak i niezawinionych. W przypadku natomiast utraty prawa do zasiłku dochodzi do indywidualnego odebrania prawa w sytuacjach chronionych, ale zawinionych przez ubezpieczonego.

Jeżeli dany system prawny nie uznaje skutków zawinionych zdarzeń losowych za ryzyko ubezpieczeniowe, to legislacyjnym wyrazem tej woli ustawodawcy powinno być sformułowanie „prawo nie przysługuje” albo „prawa nie nabywa”. Natomiast pozbawienie świadczeń w ramach sankcji wyrażać się powinno w określeniu „traci prawo”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA