Możliwe dalsze ożywienie w gospodarce
REKLAMA
REKLAMA
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło we wrześniu o 3,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, osiągając poziom 3900 zł – podał GUS. Jest to wynik marginalnie słabszy od oczekiwań rynkowych oraz odczytu z poprzedniego miesiąca.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
REKLAMA
Pomimo osłabienia dynamiki PKB w II kwartale bieżącego roku oraz pewnego pogorszenia się wielu kluczowych wskaźników makroekonomicznych stanowiących odzwierciedlenie sytuacji gospodarczej w Polsce – firmy nadal podnoszą poziom zatrudnienia (o 0,8 proc. rok do roku we wrześniu) oraz zwiększają wynagrodzenia.
Biorąc pod uwagę fakt, iż we wrześniu roczny wskaźnik inflacji CPI nadal utrzymywał się na poziomie -0,3 proc., realne dochody pracujących Polaków wciąż rosną w stosunkowo szybkim tempie. Czynnik ten będzie podtrzymywać dynamikę popytu konsumpcyjnego. Czwartkowe dane na temat inflacji bazowej pokazują natomiast, że obserwowana obecnie deflacja jest w coraz większym stopniu importowana z zagranicy. Roczny wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen żywności i energii wyniósł we wrześniu +0,7 proc. Nie będzie to skłaniać Rady Polityki Pieniężnej do dokonywania dalszych głębokich cięć stóp procentowych. Malejące ceny surowców energetycznych na światowych rynkach pozytywnie wpływają na stan portfeli Polaków oraz funkcjonowanie większości naszych przedsiębiorstw.
Zobacz również: Założenia nowego prawa działalności gospodarczej
REKLAMA
REKLAMA