reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Możliwe dalsze ożywienie w gospodarce

Możliwe dalsze ożywienie w gospodarce

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają prognozy polskiej gospodarki. Według najnowszych danych dotyczących przeciętnego wynagrodzenia, sytuacja na rynku poprawia się. Obecne trudności mogą mieć charakter przejściowy.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło we wrześniu o 3,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, osiągając poziom 3900 zł – podał GUS. Jest to wynik marginalnie słabszy od oczekiwań rynkowych oraz odczytu z poprzedniego miesiąca.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Pomimo osłabienia dynamiki PKB w II kwartale bieżącego roku oraz pewnego pogorszenia się wielu kluczowych wskaźników makroekonomicznych stanowiących odzwierciedlenie sytuacji gospodarczej w Polsce – firmy nadal podnoszą poziom zatrudnienia (o 0,8 proc. rok do roku we wrześniu) oraz zwiększają wynagrodzenia.

Biorąc pod uwagę fakt, iż we wrześniu roczny wskaźnik inflacji CPI nadal utrzymywał się na poziomie -0,3 proc., realne dochody pracujących Polaków wciąż rosną w stosunkowo szybkim tempie. Czynnik ten będzie podtrzymywać dynamikę popytu konsumpcyjnego. Czwartkowe dane na temat inflacji bazowej pokazują natomiast, że obserwowana obecnie deflacja jest w coraz większym stopniu importowana z zagranicy. Roczny wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen żywności i energii wyniósł we wrześniu +0,7 proc. Nie będzie to skłaniać Rady Polityki Pieniężnej do dokonywania dalszych głębokich cięć stóp procentowych. Malejące ceny surowców energetycznych na światowych rynkach pozytywnie wpływają na stan portfeli Polaków oraz funkcjonowanie większości naszych przedsiębiorstw.

Zobacz również: Założenia nowego prawa działalności gospodarczej

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama