| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Oskładkowanie umów zleceń nie wpłynie na budżet państwa

Oskładkowanie umów zleceń nie wpłynie na budżet państwa

Umowy zlecenia należące do umów cywilnoprawnych na razie nie podlegają oskładkowaniu. Pomysł ozusowania zleceń nie będzie miał wpływu na budżet państwa, gdyż wpływy ze składek nie będą stanowić dochodów budżetu.

Wpływy z „ozusowania" umów zleceń nie stanowią dochodów budżetu państwa. Dlatego nie zostały uwzględnione w budżecie państwa w 2015 r. Składki na ZUS, co do zasady, stanowią przychód Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobacz: Odprowadzanie składek od ozusowanych umów zleceń

Dane ZUS wskazują, że wśród 815,8 tys. osób ubezpieczonych z tytułu wykonywania umów zlecenia (i podobnych) tylko 12% ubezpieczonych wykonywało dwie lub więcej umowy. Oznacza to, że projektowane rozwiązanie, nakazujące sumowanie umów dla celów ubezpieczeń, dotyczyłoby zaledwie 0,67% ogółu ubezpieczonych w ZUS (na koniec 2013 r. 14.519,8 tys.).

Większość tego typu umów jest zawierana na wykonywanie takich prac jak m.in. ochrona mienia, sprzątanie (co było podnoszone na posiedzeniach podkomisji), i mając świadomość, że są to prace niezbędne, resort nie spodziewa się, że nastąpi ucieczka w tym obszarze do szarej strefy.

Należy zwrócić uwagę, że rząd skierował do Sejmu projekt w marcu br. i zgodnie z proponowanym art. 5, rozwiązania przewidziane w projekcie miały wejść w życie po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia ustawy.

Zobacz: Umowy zlecenia 2015 r.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »