Inflacja w grudniu 2012 r. spadła do poziomu 2,4 proc.
REKLAMA
REKLAMA
Inflacja spadła poniżej celu inflacyjnego(2,5 proc.) przede wszystkim dzięki coraz tańszym paliwom. Wzrost cen żywności nadal był bowiem duży. Inflacja (jeszcze do niedawna przekraczająca 4 proc.) wreszcie przestaje wywierać presję na koszt pieniądza i rynek walutowy.
REKLAMA
W najbliższych miesiącach powinna być jeszcze niższa, może spaść nawet poniżej 2 proc. Natomiast inflacja bazowa może ukształtować się na poziomie 1,5-1,6 proc.
Będzie to miało wpływ na wynagrodzenia realne, które powinny wzrosnąć. Przedsiębiorstwa deklarują bowiem, mimo braku presji płacowej, wzrost płac, aczkolwiek nie równo rozłożony na wszystkich pracowników, a skoncentrowany na tych o kluczowych, istotnych dla firm kompetencjach.
Zobacz: W 2013 roku wzrost gospodarczy spadnie do 1.7 - 1.8 proc.
Możemy zatem spodziewać się, że spadek dynamiki spożycia indywidualnego zostanie zahamowany (wzrost spożycia indywidualnego w 3. kwartale 2012 r. wyniósł tylko 0,1 proc.), co powinno nieznacznie, ale jednak wspierać wzrost gospodarczy.
Ponadto widać, że ostatnie decyzje RPP o obniżce stóp procentowych były spóźnione i zbyt ostrożne. Kolejna redukcja stóp powinna nastąpić już w lutym, a nie w marcu jak to delikatnie zapowiedziała RPP.
Zobacz: Można już składać wnioski o umorzenie zaległych składek ZUS
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.