REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można już składać wnioski o umorzenie zaległych składek ZUS

Jarosław Krasnodęmbski
Umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców
Umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 15 stycznia 2013 roku można składać wnioski o umorzenie zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za lata 1999 – 2009 r. Jakie są warunki umorzenia zaległych składek?

Umorzenie zaległych składek

Najważniejszym warunkiem umożliwiającym umorzenie zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne jest fakt, że składki te nie mogą być za zatrudnionych pracowników. W abolicji chodzi jedynie o składki samych przedsiębiorców.

REKLAMA

Kogo dotyczy abolicja?

Abolicja obejmuje tych przedsiębiorców, którzy w latach 1999 – 2009 roku zawiesili działalność gospodarczą i uzyskali od ZUS zapewnienie, że po zawieszeniu działalności nie ma obowiązki płacenia składek. Jednak interpretacja przepisów uległa zmianie, przez co Zakład Ubezpieczeń Społecznych nakazał tym przedsiębiorcom zapłacenie zaległych składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. Co więcej składki te musiały być opłacone wraz z odsetkami. Zmiana interpretacji przepisów przez ZUS spowodowała problemy finansowe u wielu polskich przedsiębiorców.

Według danych ZUS abolicja może objąć nawet około miliona przedsiębiorców, z czego połowa nadal prowadzi własną działalność gospodarczą.

Zobacz: Składki ZUS w 2013 roku wyższe dla nowych firm

Czy abolicja składek jest opłacalna?

REKLAMA

Nie dla wszystkich przedsiębiorców, którzy skorzystają z abolicji składek, będzie to opłacalne rozwiązanie. Umorzenie zaległych składek na ubezpieczenie zdrowotne powoduje jednak zmniejszenie liczby środków zgromadzonych na koncie emerytalnym, co spowoduje niższą emeryturę w przyszłości.  Przedsiębiorcy, którzy opłacili zaległe składki wraz z odsetkami i nie skorzystają z abolicji docelowo będą mieli wyższą emeryturę od osoby, która z abolicji skorzysta. Umorzenie zaległych składek spowoduje bowiem brak tych pieniędzy na ich koncie emerytalnym, a przez to mniejszą emeryturę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z drugiej strony, przedsiębiorcy którzy odzyskają zapłacone składki będą mogły wyjść na prostą i zacząć płacić aktualne składki do ZUS, a nie borykać się z zaległymi. Abolicja zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne będzie poważnym zastrzykiem pieniędzy dla firm, co może stanowić o wzroście aktywności tych podmiotów w obrocie gospodarczym.

Zobacz: Składki ZUS 2012/2013: Firma zapłaci składki ZUS on-line

Warunki skorzystania z abolicji składek

Czas powstania zaległości

Abolicja dotyczy składek za okres od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku. Przedsiębiorca, który ma zaległości w składkach na ubezpieczenie społeczne, a także na ubezpieczenie zdrowotne powstałe właśnie w tym okresie, może ubiegać się o ich umorzenie.

Opłacone składki za pracowników

Koniecznym warunkiem do uzyskania abolicji jest to, aby firma miała opłacone składki za swoich pracowników. Oznacza to, że przedsiębiorca musi mieć zapłacone składki za swoich pracowników. W innym przypadku nie może ubiegać się o umorzenie składek na ubezpieczenie społeczne i  ubezpieczenie zdrowotne.

Wnioski można składać od 15 stycznia 2013 r.

Jeżeli przedsiębiorca spełnia wymienione warunki  uprawniające do umorzenia składek może składać wnioski do ZUS od 15 stycznia 2013 roku.

Wniosek o umorzenie zaległych składek jest dostępny na stronie internetowej www.zus.pl. Do wniosku należy dołączyć szereg dokumentów, które będą potwierdzać historię ubezpieczenia przedsiębiorcy. 

Zobacz serwis: Składki ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

REKLAMA

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA