REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można już składać wnioski o umorzenie zaległych składek ZUS

Jarosław Krasnodęmbski
Umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców
Umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 15 stycznia 2013 roku można składać wnioski o umorzenie zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za lata 1999 – 2009 r. Jakie są warunki umorzenia zaległych składek?

Umorzenie zaległych składek

Najważniejszym warunkiem umożliwiającym umorzenie zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne jest fakt, że składki te nie mogą być za zatrudnionych pracowników. W abolicji chodzi jedynie o składki samych przedsiębiorców.

REKLAMA

Kogo dotyczy abolicja?

Abolicja obejmuje tych przedsiębiorców, którzy w latach 1999 – 2009 roku zawiesili działalność gospodarczą i uzyskali od ZUS zapewnienie, że po zawieszeniu działalności nie ma obowiązki płacenia składek. Jednak interpretacja przepisów uległa zmianie, przez co Zakład Ubezpieczeń Społecznych nakazał tym przedsiębiorcom zapłacenie zaległych składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. Co więcej składki te musiały być opłacone wraz z odsetkami. Zmiana interpretacji przepisów przez ZUS spowodowała problemy finansowe u wielu polskich przedsiębiorców.

Według danych ZUS abolicja może objąć nawet około miliona przedsiębiorców, z czego połowa nadal prowadzi własną działalność gospodarczą.

Zobacz: Składki ZUS w 2013 roku wyższe dla nowych firm

Czy abolicja składek jest opłacalna?

REKLAMA

Nie dla wszystkich przedsiębiorców, którzy skorzystają z abolicji składek, będzie to opłacalne rozwiązanie. Umorzenie zaległych składek na ubezpieczenie zdrowotne powoduje jednak zmniejszenie liczby środków zgromadzonych na koncie emerytalnym, co spowoduje niższą emeryturę w przyszłości.  Przedsiębiorcy, którzy opłacili zaległe składki wraz z odsetkami i nie skorzystają z abolicji docelowo będą mieli wyższą emeryturę od osoby, która z abolicji skorzysta. Umorzenie zaległych składek spowoduje bowiem brak tych pieniędzy na ich koncie emerytalnym, a przez to mniejszą emeryturę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z drugiej strony, przedsiębiorcy którzy odzyskają zapłacone składki będą mogły wyjść na prostą i zacząć płacić aktualne składki do ZUS, a nie borykać się z zaległymi. Abolicja zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne będzie poważnym zastrzykiem pieniędzy dla firm, co może stanowić o wzroście aktywności tych podmiotów w obrocie gospodarczym.

Zobacz: Składki ZUS 2012/2013: Firma zapłaci składki ZUS on-line

Warunki skorzystania z abolicji składek

Czas powstania zaległości

Abolicja dotyczy składek za okres od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku. Przedsiębiorca, który ma zaległości w składkach na ubezpieczenie społeczne, a także na ubezpieczenie zdrowotne powstałe właśnie w tym okresie, może ubiegać się o ich umorzenie.

Opłacone składki za pracowników

Koniecznym warunkiem do uzyskania abolicji jest to, aby firma miała opłacone składki za swoich pracowników. Oznacza to, że przedsiębiorca musi mieć zapłacone składki za swoich pracowników. W innym przypadku nie może ubiegać się o umorzenie składek na ubezpieczenie społeczne i  ubezpieczenie zdrowotne.

Wnioski można składać od 15 stycznia 2013 r.

Jeżeli przedsiębiorca spełnia wymienione warunki  uprawniające do umorzenia składek może składać wnioski do ZUS od 15 stycznia 2013 roku.

Wniosek o umorzenie zaległych składek jest dostępny na stronie internetowej www.zus.pl. Do wniosku należy dołączyć szereg dokumentów, które będą potwierdzać historię ubezpieczenia przedsiębiorcy. 

Zobacz serwis: Składki ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA