reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Abolicja składek ZUS dla chałupników coraz bliżej

Abolicja składek ZUS dla chałupników coraz bliżej

Trwają prace nad projektem ustawy umorzeniowej. Abolicja składek ZUS dla chałupników nie będzie stanowiła pomocy publicznej.

Abolicja składek ZUS

Dobiegły końca prace nad projektem ustawy umorzeniowej w sejmowej podkomisji do spraw rynku pracy. Nowe przepisy to efekt protestów przedsiębiorców wobec ZUS, który wezwał chałupników do zapłaty zaległych składek (nawet z 1999 roku), pomimo, że odprowadzali je z tytułu umów o pracę lub podobnych.

Ustawa umorzeniowa ma zagwarantować przedsiębiorcom prawo do abolicji należności składkowych wobec ZUS za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.

Polecamy: Aktualne składki ZUS 2012

Projekt ustawy zakłada umorzenie przez ZUS składek przedsiębiorców na własne ubezpieczenie społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne i na Fundusz Pracy, odsetek za zwłokę, a także innych kosztów (m.in. egzekucyjnych). W razie uchwalenia projektu ZUS daruje długi wszystkim przedsiębiorcom podlegającym obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu oraz wypadkowemu za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r., którzy nie opłacili należnych składek.

Abolicja nie będzie stanowiła pomocy de minimis, więc objęci umorzeniem przedsiębiorcy nie będą musieli spełniać limitów kwotowych dla pomocy publicznej.

Polecamy: Niezapłacenie składki ZUS w terminie - skutki dla przedsiębiorcy

W komisji podsejmowej do projektu zgłoszono dwie postulowane przez przedsiębiorców poprawki. Rozszerzono katalog podmiotów korzystających z umorzenia (o spadkobierców zadłużonych chałupników) oraz dodano przepisy o nieopodatkowaniu kwoty, które zostaną umorzone.

Projekt ustawy umorzeniowej trafił do komisji polityki społecznej i rodziny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Janiak

Inwestor, ekspert w zakresie projektowania i egzekucji strategii biznesowych oraz marketingowych dla spółek o charakterze technologicznym na arenie międzynarodowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama