| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > W 2012 roku sprzedaż gruntów rolnych na rekordowym poziomie

W 2012 roku sprzedaż gruntów rolnych na rekordowym poziomie

Agencja Nieruchomości Rolnych opublikowała podsumowanie swoich wyników sprzedażowych za 2012 r. Miniony rok okazał się bardzo udany dla agencji – najlepsza sprzedaż od 2002 r. zaowocowała kolejnym rekordowo wysokim poziomem średniej ceny na koniec roku.

Z danych Agencji Nieruchomości Rolnych wynika, że łączna powierzchnia sprzedanej przez nią ziemi w I półroczu 2012 r. przekroczyła 132 tys. ha. Był to najlepszy wynik sprzedażowy od 2002 roku, w którym sprzedaż przekroczyła 159 tys. ha. Od 2010 r. sprzedaż gruntów rolnych przez Agencję Nieruchomości Rolnych rośnie w średniorocznym tempie 17%, choć w ubiegłym roku tempo wzrostu było niższe i nie przekroczyło 10%. Nie zmienia to faktu, że sprzedażowy wynik w 2012 r. należy uznać za bardzo wysoki.

Ten doskonały rezultat to efekt przyspieszenia prywatyzacji wszystkich składników majątku Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, a w szczególności: gruntów rolnych i terenów inwestycyjnych.

Rekordowe zainteresowanie przetargami organizowanymi przez Agencję Nieruchomości Rolnych przełożyło się na wzrosty cen transakcyjnych. Średnia cena wszystkich gruntów sprzedanych przez ANR w ubiegłym roku wyniosła 19 288 zł za 1 ha. W porównaniu do 2011 roku nastąpił istotny, ponad 12%-owy wzrost średniej ceny gruntów rolnych. Najwyższe ceny charakteryzowały grunty o powierzchni powyżej 300 ha i więcej – 21,3 tys. zł/ha oraz w kategorii do 1 ha – 20,5 tys. zł/ha.

Zobacz: W Polsce jest za mało mieszkań

Ceny wykazywały duże zróżnicowanie w zależności od regionu. W najdroższych województwach tj. dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim ceny przekraczały poziom 24 tys. zł/ha, podczas gdy w świętokrzyskiem czy lubuskiem były prawie dwa razy niższe.

Jak podaje ANR, plan sprzedażowy na bieżący rok obejmuje 125 tys. ha. Realizacji planu pomóc ma zaoferowanie do sprzedaży ponad 200 tys. ha gruntów.

Zobacz: Dofinansowanie inwestycji w budynki przemysłowe

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »