REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki na gospodarkę magazynową

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
gospodarka magazynowa
gospodarka magazynowa

REKLAMA

REKLAMA

Centra logistyczne i magazynowe to około 44% rynku powierzchni użytkowej. Wartość produkcji budowlanej w tym sektorze w ciągu roku to 5 850,0 zł za m/m. W przypadku centrów na obszarach miasta, zapotrzebowanie jest wysokie (dostęp do rynków zbytu i sieci handlowych, logistycznych czy biznesowych), ale często kwota za wynajem jest zbyt wysoka.

Duże firmy, sieci i przedsiębiorstwa międzynarodowe wynajmują takie powierzchnie, aby zapewnić szybki i tańszy transport. To zjawisko jest charakterystyczne w przepadku dużych aglomeracji tj. Warszawa, Trójmiasto czy Kraków. Rozbudowana sieć sklepów na takich obszarach wymaga szybkich i terminowych dostaw, przy zachowaniu niskich kosztów.

REKLAMA

REKLAMA

Wiele produktów nie opłaca się transportować na duże odległości, przy dużej częstotliwości dostaw lepszym rozwiązaniem są magazyny w pobliżu miasta.  Nowe powierzchnie magazynowe w roku 2008 to 510 tys. m/m, rok później nastąpił znaczny spadek do 250 tys. m/m. Powodem była niestabilna sytuacja pieniądza oraz problemy rozliczeniowe w firmach.

Od początku kryzysu najmocniejsze ograniczenia dotyczyły wprowadzanych  i nowych inwestycji. Wiele zostało wycofanych, wiele restrukturyzowano. Firmy budowlane i deweloperskie musiały ponownie ocenić możliwości rynku, ceny, ryzyko i zyski. Firmy produkcyjne i usługowe zmieniły znacznie politykę wobec inwestycji (szczególnie bardzo kosztownych inwestycji budowlanych), środki zostały przesunięte na inwestycje odtworzeniowe, na modernizacje istniejących budynków.

Zobacz: W Polsce jest za mało mieszkań

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Po recesji w 2009 firmy oceniły ograniczenia inwestycji jako zbyt wysokie, co od dwóch lat przekłada się na wzrost zapotrzebowania na powierzchnie magazynową i biurową, przekłada się na tworzenie centrów logistycznych i usługowych. Każda nowa inwestycje musi być poparta rachunkiem ryzyka, zysku kosztów. W przypadku korzystania ze środków unijnych lub państwowych trzeba odpowiednio przygotować inwestycję. W przypadku kredytowania bankowego warunki inwestycji również są bardziej restrykcyjne.

Ważne w przypadku inwestycji magazynowych są usługi outsourcingu i offschoring dla firm poprzez centra logistyczne. Obsługa magazynów i dostaw ma być oparta na niezależnych firmach. Takie centra mają oferować usługi firmom polskim i zagranicznym. Obsługa magazynowa w Polsce ma wspierać handel na wschód i południe firm międzynarodowych i zagranicznych. Wiele firm europejskich inwestuje w takie rozwiązanie, prognozuje się wzrost zapotrzebowania na powierzchnia magazynowe.

Oceniając wielkość powierzchni nie wynajętej jest to około 8%  magazynów, wzrost tej wartości utrzymuje się od 2008. Najważniejsze kryterium dla powierzchni magazynowej to dostępność do usług logistycznych i magazynowych, koszty transportu oraz jakość obiektu i cena.

Zobacz: Możliwa odwilż na rynku kredytów hipotecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA