reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Wydatki na gospodarkę magazynową

Wydatki na gospodarkę magazynową

Centra logistyczne i magazynowe to około 44% rynku powierzchni użytkowej. Wartość produkcji budowlanej w tym sektorze w ciągu roku to 5 850,0 zł za m/m. W przypadku centrów na obszarach miasta, zapotrzebowanie jest wysokie (dostęp do rynków zbytu i sieci handlowych, logistycznych czy biznesowych), ale często kwota za wynajem jest zbyt wysoka.

Duże firmy, sieci i przedsiębiorstwa międzynarodowe wynajmują takie powierzchnie, aby zapewnić szybki i tańszy transport. To zjawisko jest charakterystyczne w przepadku dużych aglomeracji tj. Warszawa, Trójmiasto czy Kraków. Rozbudowana sieć sklepów na takich obszarach wymaga szybkich i terminowych dostaw, przy zachowaniu niskich kosztów.

Wiele produktów nie opłaca się transportować na duże odległości, przy dużej częstotliwości dostaw lepszym rozwiązaniem są magazyny w pobliżu miasta.  Nowe powierzchnie magazynowe w roku 2008 to 510 tys. m/m, rok później nastąpił znaczny spadek do 250 tys. m/m. Powodem była niestabilna sytuacja pieniądza oraz problemy rozliczeniowe w firmach.

Od początku kryzysu najmocniejsze ograniczenia dotyczyły wprowadzanych  i nowych inwestycji. Wiele zostało wycofanych, wiele restrukturyzowano. Firmy budowlane i deweloperskie musiały ponownie ocenić możliwości rynku, ceny, ryzyko i zyski. Firmy produkcyjne i usługowe zmieniły znacznie politykę wobec inwestycji (szczególnie bardzo kosztownych inwestycji budowlanych), środki zostały przesunięte na inwestycje odtworzeniowe, na modernizacje istniejących budynków.

Zobacz: W Polsce jest za mało mieszkań

Po recesji w 2009 firmy oceniły ograniczenia inwestycji jako zbyt wysokie, co od dwóch lat przekłada się na wzrost zapotrzebowania na powierzchnie magazynową i biurową, przekłada się na tworzenie centrów logistycznych i usługowych. Każda nowa inwestycje musi być poparta rachunkiem ryzyka, zysku kosztów. W przypadku korzystania ze środków unijnych lub państwowych trzeba odpowiednio przygotować inwestycję. W przypadku kredytowania bankowego warunki inwestycji również są bardziej restrykcyjne.

Ważne w przypadku inwestycji magazynowych są usługi outsourcingu i offschoring dla firm poprzez centra logistyczne. Obsługa magazynów i dostaw ma być oparta na niezależnych firmach. Takie centra mają oferować usługi firmom polskim i zagranicznym. Obsługa magazynowa w Polsce ma wspierać handel na wschód i południe firm międzynarodowych i zagranicznych. Wiele firm europejskich inwestuje w takie rozwiązanie, prognozuje się wzrost zapotrzebowania na powierzchnia magazynowe.

Oceniając wielkość powierzchni nie wynajętej jest to około 8%  magazynów, wzrost tej wartości utrzymuje się od 2008. Najważniejsze kryterium dla powierzchni magazynowej to dostępność do usług logistycznych i magazynowych, koszty transportu oraz jakość obiektu i cena.

Zobacz: Możliwa odwilż na rynku kredytów hipotecznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama