| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Możliwa odwilż na rynku kredytów hipotecznych

Możliwa odwilż na rynku kredytów hipotecznych

Zeszły rok okazał się niekorzystny dla rynku kredytów hipotecznych. Pomimo spadku stóp procentowych popyt na tego rodzaju produkty wciąż jest mocno ograniczony. Klienci wstrzymują się bowiem z poważnymi zakupami. Również banki nie są nadmiernie skłonne do ich udzielania, gdyż obawiają się pogorszenia sytuacji finansowej klientów.

Jednym z czynników ograniczających akcje kredytową są obowiązujące rekomendacje T i S. Już w zeszłym roku rozpoczęto pracę nad ich złagodzeniem. KNF przyjęła właśnie nowelizację rekomendacji T, zgodnie z którą ma nastąpić odejście od ustalania przez tą instytucję maksymalnych wartości wskaźnika DtI (relacji wydatków związanych z obsługą zobowiązań kredytowych do średnich dochodów netto).

Teraz regulacja ta uniemożliwia bankom przyznanie kredytu złotówkowego, jeżeli relacja wszystkich zobowiązań ratalnych klienta do jego miesięcznego dochodu netto przekracza 50% lub 65% (dotyczy wnioskodawców, których dochód netto przewyższa średnie miesięczne wynagrodzenie).

Zgodnie z przyjętą nowelizacją wartość wskaźnika DtI powinna być określona przez zarząd banku i ustalona w zatwierdzonej przez radę nadzorczą banku strategii zarządzania ryzykiem. Oznacza to pozostawienie kwestii oceny zdolności konkretnego klienta do obsługi zadłużenia samemu bankowi, czyli liberalizację warunków kredytowania.

Zobacz: Czy sąsiad może odebrać pismo z urzędu skarbowego?

W najbliższych dniach można spodziewać się zapowiadanej nowelizacji Rekomendacji S, dotyczącej kredytów finansujących zakup nieruchomości oraz zabezpieczonych hipotecznie.

W projekcie nowelizacji tej rekomendacji opublikowanym w grudniu ubiegłego roku znalazły się zarówno zapisy oznaczające złagodzenie warunków kredytowych, jak również takie, które będą ograniczać akcję kredytową.

Z jednej bowiem strony zakładają wydłużenie okresu przyjmowanego do wyliczania zdolności kredytowej do 30 lat, a z drugiej stopniowe ograniczenie możliwości zaciągania kredytów hipotecznych bez wkładu własnego.

Zobacz: „Podatek śmieciowy”- co warto wiedzieć

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »