reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Tworzenie centrów usługowych i biznesowych

Tworzenie centrów usługowych i biznesowych

W ciągu ostatnich dziesięciu lat zapotrzebowanie na usługi dla biznesu znacznie wzrosły, o około 56,5%. Obecnie rynek dynamicznie się rozwija, trend ten ma się utrzymać przez najbliższe lata. Rozwój w Polsce i w Europie usług outsourcing i offschoring oraz firm usługowych przekłada się na znaczny wzrost zapotrzebowania na pomieszczenia biurowe, równocześnie prognozuje się dalszy dynamiczny wzrost zapotrzebowania.

Rynek usług dla biznesu jest ukierunkowany zarówno na polskie jak zagraniczne firmy. Inwestycje zagraniczne w Polsce  opierają się na współpracy z polskimi firmami otoczenia biznesu.

Koszty prowadzenia biura w Polsce są znacznie niższe co skłania do inwestycji i budowy oddziałów i fili. Budowa oddziału pozwala na ekspansje na rynki Europy Wschodniej i Południowej. Obecnie w Polsce rynek powierzchni biurowych jest wykorzystywany głównie przez firmy zajmujące się usługami finansowymi i usługami dla biznesu, na trzecim miejscu są firmy hi-tech.

W okresie 2005-2010 wydatki na nowe pomieszczenia biurowe znacznie wzrosły, o około 20%. Nowe powierzchnie oddane w roku 2010 to 465 tys. m/m, w roku 2009 zaś to 250 tys. zł. W ostatnim okresie widać znaczny wzrost powierzchni nie sprzedanych, w 2009 było to 7,1% dostępnych powierzchni, w roku 2010 zaś  9,2%.

Zobacz: Dofinansowanie inwestycji w budynki przemysłowe

Trend wzrostu utrzymuje się. Największe trudności widać w przypadku lokalizacji poza miastem, przy węzłach komunikacyjnych. W przypadku centrów na obszarach miasta,  warunki są korzystne – dostępność i możliwość współpracy z innymi firmami to najważniejsze atuty. Wiele firm swoje oddziały i filie buduje poza centrum miasta, na takich obszarach cena najmu jest znacznie niższa.

Centra biurowe poza miastem nie są dobrze widziane przez pracowników. Firma musi ponosić znaczne koszty transportu, ponosi dodatkowe koszty w przypadku wielu usług dla biznesu. W takim rejonie najczęściej powstają biura firm, które nie potrzebują stałego kontaktu instytucjami, z innymi firmami i klientami.

Centra poza miastem pozwalają na budowę większych pomieszczeń, o niższej cenie. Na obszarach podmiejskich często buduje się sieci magazynowe i logistyczne. W wielu rejonach kraju przy aglomeracjach są budowane sieci,  magazyny dla obsługi dostaw firm i sklepów usytuowanych w mieście.

Zobacz: Możliwa odwilż na rynku kredytów hipotecznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama