REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dwa pokoje z kuchnią ciągle najpopularniejsze

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
rynek nieruchomości, mieszkania dwupokojowe
rynek nieruchomości, mieszkania dwupokojowe

REKLAMA

REKLAMA

W dużych miastach najwięcej potencjalnych nabywców przegląda oferty w poszukiwaniu lokalu dwupokojowego. Mniejszą popularnością cieszą się mieszkania trzypokojowe i kawalerki.

Przeciętny nabywca szuka mieszkania o powierzchni 51,4 m2 – wynika z badania preferencji nabywców przeprowadzonym przez Home Broker na bazie ponad 28,5 tys. potencjalnych kupujących z 9 dużych miast.

REKLAMA

Gros popytu przypada na lokale dwupokojowe – takich poszukuje 51,7% kupujących. Na drugim miejscu są lokale trzypokojowe. W ostatnich 12 miesiącach popyt na takie nieruchomości zgłaszał co czwarty potencjalny nabywca (25,6%).

Dopiero na trzecim miejscu plasują się kawalerki. Te, teoretycznie najbardziej przystępne cenowo lokale, cieszą się zainteresowaniem 16,3% kupujących.

Najmniej osób wybiera lokale większe niż trzypokojowe. Nieruchomości o przynajmniej 4 pokojach interesowały w ostatnich 12 miesiącach tylko 6,4% potencjalnych nabywców.

Kawalerka poniżej standardów Eurostatu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto w tym miejscu podkreślić, że zgodnie ze standardami przyjętymi przez Eurostat do badania poziomu przeludnienia, zarówno małżeństwo bez dzieci jak i single powinni mieć do dyspozycji mieszkania co najmniej dwupokojowe. W efekcie każdą kawalerkę można uznać za nieruchomość niespełniającą standardów – przeludnioną. Ponadto, gdy tylko pojawi się potomstwo, mieszkanie trzeba zamienić na trzypokojowe, natomiast gdy rodzina składa się z małżeństwa i trójki dzieci, to taka rodzina wymaga nawet pięciopokojowej nieruchomości. Takie warunki mieszkaniowe są niestety często w Polsce utopią.

Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Zgodnie ze standardami europejskimi za nieruchomość przeludnioną uznaje się taką, w której nie ma minimum:

1)            jednego pokoju dla gospodarstwa domowego,

2)            dodatkowo jednego pokoju dla pary tworzącej gospodarstwo domowe,

3)            dodatkowo jednego pokoju dla każdej samotnej osoby pełnoletniej,

4)            dodatkowo jednego pokoju dla dwójki dzieci o tej samej płci w wieku od 12 do 17 lat,

5)            dodatkowo jednego pokoju dla osoby w wieku od 12 do 17 lat jeśli nie została uwzględniona w powyższych punktach,

6)            dodatkowo jednego pokoju dla dwójki dzieci poniżej 12 roku życia.

Jeden pokój, o którym mowa w punkcie pierwszym, stanowi więc bazę, do której dodawane są pokoje jeśli gospodarstwo domowe spełnia wymagania z kolejnych punktów.

Kawalerki popularne w Krakowie i Łodzi

REKLAMA

Z badania przeprowadzonego przez Home Broker wynika z kolei, że w zależności od lokalizacji, popyt różnie rozkłada się w podziale na konkretne wielkości mieszkań. Najmniejsze lokale cieszą się relatywnie największą popularnością w Krakowie i Łodzi. Tam prawie co piąty potencjalny nabywca (18,5%) poszukuje mieszkania jednopokojowego. Na drugim biegunie znajdują się Sopot, Katowice i Gdynia. W miastach tych mniej niż 13% potencjalnych nabywców zgłasza chęć zakupu kawalerki.

W Sopocie, który jest nadmorskim kurortem, może to być wynik postrzegania jako rynek luksusowy. W efekcie spora część kupujących, która decyduje się tam na zakupy dysponuje sporymi zasobami finansowymi i wybiera nieruchomości z wyższej półki. Zgoła odmienne czynniki mogą wpływać na popyt w Katowicach. Tam względnie małe zainteresowanie kawalerkami może być pokłosiem relatywnie przystępnych cen nieruchomości. Po prostu więcej osób stać na coś więcej niż kawalerkę, gdy za przeciętny metr trzeba zapłacić mniej niż 3,5 tys. zł.


Największe lokale na topie w Gdyni i Katowicach

Idąc dalej, tak jak w przypadku kawalerek, tak i mieszkań dwupokojowych największy popyt zgłaszają mieszkańcy Krakowa i Łodzi. Tam lokali dwupokojowych szuka odpowiednio 54,5% i 54,3% potencjalnych kupujących. Z drugiej strony niewiele mniej niż co drugi nabywca szuka lokalu dwupokojowego Gdyni, Katowicach i Poznaniu.

Na mieszkania trzypokojowe największy popyt zgłaszano w Gdyni (31%) i Katowicach (30,7% popytu), a najmniejszy w Krakowie (23%) i Łodzi (22,5%). Natomiast na największe lokale – ponad czteropokojowe – popyt w każdym mieście jest niewielki. W Krakowie i Łodzi takiego lokalu szuka jeden na dwudziestu kilku nabywców, a w Gdyni i Katowicach jeden na kilkunastu.

Charakterystyka poszukiwanych mieszkań

Miasto

Popyt na mieszkania w zależności od liczby pokoi

Przeciętna poszukiwana powierzchnia

Liczba pokoi

1

2

3

od 4 wzwyż

Gdańsk

15,2%

53,6%

25,7%

5,5%

50,9

Gdynia

12,3%

48,5%

31,0%

8,2%

52,8

Katowice

12,7%

48,7%

30,7%

7,9%

53,9

Kraków

18,5%

54,5%

23,0%

4,1%

48,9

Łódź

18,5%

54,3%

22,5%

4,7%

50,6

Poznań

16,6%

49,8%

26,9%

6,7%

51,5

Sopot

12,2%

53,0%

29,4%

5,4%

51,0

Warszawa

17,0%

51,1%

24,5%

7,4%

52,0

Wrocław

13,4%

52,2%

28,4%

6,0%

51,7

Wszystkie powyższe miasta

16,3%

51,7%

25,6%

6,4%

51,4

Bartosz Turek, Robert Latuszek

Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA