| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Jak zmniejszyć rachunki za wodę

Jak zmniejszyć rachunki za wodę

Rezygnując z kąpieli w wannie i stosując prysznic można jednorazowo zaoszczędzić ok. 2,5 zł. Zakręcanie kranu w trakcie mycia zębów i golenia to kolejne 300 – 700 zł rocznie w kieszeni. Nawet kilkukrotnie niższe mogą być rachunki za wodę, gdy usunie się przecieki z instalacji, kupi perlatory, oszczędne urządzenia i wykorzysta deszczówkę – wynika z szacunków Home Brokera. Rocznie czteroosobowa rodzina wydaje na wodę około 2 tys. zł. Warto powalczyć o zmniejszenie tych wydatków.

Przeciętna czteroosobowa rodzina wydaje miesięcznie na utrzymanie nieruchomości aż 890 zł - wynika z szacunków Home Broker opartych o dane GUS za wrzesień. 50 zł z tej kwoty przypada na wodę, a 40 zł na kanalizację.

Mieszkając w bloku, przeważnie w cenie wody ma się też wliczony koszt jej ogrzania oraz odprowadzenia przez kanalizację. W przypadku domów jednorodzinnych niepodłączonych do kanalizacji, uwzględnić trzeba natomiast koszt opróżnienia szamba. W Warszawie, w której wciąż wiele obszarów jest nieskanalizowanych, opłaty za jednorazowe opróżnienie zaczynają się od około 200 zł (szambo o pojemności 10 m³).

Wydatki przeciętnej czteroosobowej rodziny na utrzymanie nieruchomości

Wyszczególnienie

Kwota

Konserwacja i remonty

140,0 zł

Woda

50,0 zł

Wywóz śmieci

20,0 zł

Kanalizacja

40,0 zł

Pozostałe usługi związane z mieszkaniem (np. zarządzanie)

115,0 zł

Elektryczność, gaz, opał i inne źródła energii, w tym:

500,0 zł

Elektryczność

170,0 zł

Gaz, opał i energia cieplna

335,0 zł

Opłata za najem*

25,0 zł

Ogółem

890,0 zł

* Zgodnie z danymi Eurostatu w Polsce jedynie 2,5% obywateli zaspokaja swoje potrzeby na rynku najmu. Znacznie więcej osób wynajmuje np. lokale komunalne czy zakładowe płacąc relatywnie niskie stawki. W efekcie przypadająca na statystycznego obywatela kwota opłaty za najem jest tak niska (24,9 zł miesięcznie).

Szacunki Home Broker na podstawie danych GUS i Eurostatu

Na wodę wydajemy prawie 2 tys. zł rocznie

Ile więc czteroosobowa rodzina musi zapłacić za wodę, jej podgrzanie i kanalizację? Na początek trzeba ustalić, ile wody takie gospodarstwo domowe potrzebuje. Jak wynika z informacji zamieszczonych na portalu instalator.pl, przeciętna osoba zużywa 125 litrów wody dziennie (w tym jedna czwarta ciepłej).

Czteroosobowa rodzina zużywa więc rocznie około 182,5 m³ wody, a miesięcznie 15,2 m³, w tym około 4 m³ ciepłej wody. Najnowsze dane GUS o faktycznie ponoszonych kosztach wody przez Polaków pochodzą z grudnia 2010 roku. Uwzględniając inflację, którą zanotowano od tamtego czasu, można oszacować, że za metr sześcienny zimnej wody płaci się dziś przeciętnie 8,1 zł, a ciepłej - 18,3 zł (we wspólnotach mieszkaniowych). W efekcie miesięczny rachunek czteroosobowej rodziny z tego tytułu można szacować na kwotę 164,4 zł. Rocznie daje to prawie 2 tys. zł.

Home Broker podpowiada w jaki sposób można te koszty ograniczyć zmieniając nawyki lub część domowego wyposażenia. Kontynuujemy tym samym cykl publikacji mających na celu pomoc w ograniczeniu kosztów utrzymania nieruchomości. Poprzednio (2 i 16 sierpnia) doradzaliśmy jak optymalnie dobrać źródła światła i jak wybrać firmę odpowiedzialną za wywóz odpadów.

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

1. Racjonalizuj zużycie

Przede wszystkim ważne są nawyki. Ich zmiana nic nie kosztuje, a pozwala dużo zaoszczędzić. Najprostsze wydaje się zakręcenie kranu podczas mycia zębów lub golenia. Jeśli w ten sposób uda się ograniczyć używanie kranu przez domowników w sumie o 10 minut dziennie, to oznacza to zużycie nawet o 100 litrów wody mniej. Przez kran „wypłynie” dzięki temu o od 297 (woda zimna) do nawet 669 zł mniej (woda ciepła) w ciągu roku.

Nie należy też traktować toalety jak śmietnika. Pozbycie się chusteczki czy owada w łazience wymaga za każdym razem zużycia przynajmniej kilku litrów wody. Sporo zaoszczędzić można też rezygnując ze zmywania z użyciem bieżącej wody na rzecz np. miski z wodą i detergentem.

2. Szybki prysznic zamiast relaksującej kąpieli

Kolejnym sposobem na oszczędności jest zamiana kąpieli w wannie na prysznic. Jak podaje wikipedia, przy kąpieli zużywa się 200 – 250 litrów wody. Aby wziąć prysznic wystarczy 50 litrów wody. Wybierając więc jednorazowo prysznic zamiast kąpieli można zaoszczędzić około 2,5 zł. Robiąc tak codziennie można zaoszczędzić nawet ok. 900 zł rocznie.

3. Sprawdź czy nie masz przecieków

Nie bez znaczenia jest też to, czy wszystkie krany, prysznic i spłuczka są szczelne. Zgodnie z obliczeniami zamieszczonymi na stronie internetowej Gdyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, nawet niewielka nieszczelność baterii wannowej (jedna kropla na dwie sekundy) oznacza zużycie wody na poziomie 0,6 m³ miesięcznie. Gdy z kranu wycieka zimna woda oznacza to stratę prawie 5 zł, a w przypadku wody ciepłej - 11 złotych miesięcznie.

Jeszcze więcej pieniędzy „trafia” do kanalizacji, gdy nieszczelna jest spłuczka. Zgodnie z szacunkami wspomnianej spółdzielni, nieznaczny przeciek w misce ustępowej może oznaczać marnowanie nawet 15 m³ wody miesięcznie (koszt można oszacować na 122 zł miesięcznie).

4. Kup perlatory

W codziennej walce z wysokimi rachunkami za wodę pomóc mogą też niewielkie inwestycje. Najprostszym i najbardziej przystępnym cenowo sposobem jest zakup i montaż perlatorów. Są to niewielkie nakładki (wylewki) na krany, które ograniczają wypływ wody, ale dzięki napowietrzeniu strumienia wody nie traci się na komforcie jej użytkowania. Można je zamontować właściwie na każdym kranie oraz przed słuchawką prysznicową.

Zgodnie z zapewnieniami producentów, dzięki zastosowaniu perlatorów, można ograniczyć zużycie wody o około 15 – 60%. Na rynku dostępne są też perlatory oszczędzające więcej (nawet ponad 80%), choć tego typu rozwiązania są dedykowane raczej do baterii wykorzystywanych jedynie do mycia rąk. Należy bowiem pamiętać, że stosując perlatory o przepływie mniejszym niż 2 litry na minutę, trzeba się liczyć z tym, że napełnienie wodą litrowego garnka zajmie nam ponad pół minuty. Cena wysokiej jakości perlatora to około 20 – 30 złotych za sztukę. Koszt ten powinien zwrócić się bardzo szybko w postaci niższych rachunków za wodę, jej ogrzanie i odprowadzenie ścieków.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »