REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność właścicieli nieruchomości komercyjnych za szkodę poniesioną przez klienta

Marta Jeleń
Radca prawny LL.M.
Odpowiedzialność właścicieli nieruchomości
Odpowiedzialność właścicieli nieruchomości

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie przedsiębiorstwa, wynajem lokali, prowadzenie centrum handlowego oraz wykonywanie innego typu działalności gospodarczej wiąże się z narażeniem na ponoszenie różnych typów odpowiedzialności. Często akcentuje się odpowiedzialność administracyjnoprawną lub karnoprawną, usuwając odpowiedzialność cywilnoprawną na dalszy plan. Odpowiedzialność wynikająca z kodeksu cywilnego jest jednak równie istotna.

REKLAMA

Podstawowa zasada odpowiedzialności cywilnej jest oparta na winie sprawcy szkody (co oznacza, że nie można przypisać komuś odpowiedzialności za wyrządzenie szkody, jeśli brak będzie winy w jego zachowaniu). Została ona unormowana w art. 415 kodeksu cywilnego (dalej: kc) i ma charakter odpowiedzialności deliktowej odszkodowawczej, co oznacza, że za szkodę odpowiada osoba, której zachowanie (działanie lub zaniechanie) było źródłem szkody. Z bezprawnym zaniechaniem mamy do czynienia wtedy, gdy dany podmiot nie wykonał określonego działania pomimo tego, że ciążył na nim konkretny obowiązek wynikający z przepisu prawa lub zasad współżycia społecznego. Z odpowiedzialnością tego typu będziemy mieć zatem do czynienia także w sytuacji, gdy np. nie dopilnujemy obowiązków informacyjnych, gdy nie zostanie zamieszczona tablica informująca o mokrej podłodze, stromych schodach, niskim stropie, wysokiej temperaturze sprzedawanego produktu, deratyzacji piwnicy, nie zostanie odśnieżony przed centrum handlowym parking, na którym ktoś się poślizgnie, itp.

REKLAMA

Istotą odpowiedzialności deliktowej jest to, że sprawca szkody odpowiada jedynie za normalne (adekwatne, typowe) następstwa swojego zachowania, a nie za wszystkie możliwe skutki. Zatem  w sytuacji, gdy dojdzie do szkody lub  nawet spełnione zostaną przesłanki odpowiedzialności deliktowej należy ocenić czy wystąpił związek przyczynowo-skutkowy między zachowaniem sprawcy a wszystkimi powstałymi następstwami (szkodą w pełnym wymiarze). Przykładowo – nawet, gdy dojdzie do wypadku w centrum handlowym i uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego, nie musi to oznaczać, że za wypadek odpowiedzialny jest właściciel obiektu. Związek przyczynowy jest także elementem szczególnie istotnym z punktu widzenia ustalenia procentowego uszczerbku na zdrowiu a w konsekwencji wysokości odszkodowania (zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę), które będzie musiał zapłacić sprawca.

Zobacz: Używanie dotychczasowej firmy przez nabywcę przedsiębiorstwa

REKLAMA

Poza odpowiedzialnością za czyny własne prowadzący działalność gospodarczą może odpowiadać za czyny cudze lub z tytułu wykorzystania w przedsiębiorstwie sił przyrody. Szczególnym rodzajem odpowiedzialności za cudze czyny jest odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez osobę, której powierzono (na podstawie umowy lub w sposób dorozumiany) wykonanie określonej czynności (np. zlecono firmie sprzątającej dbanie o czystość posadzek). Przesłanką odpowiedzialności powierzającego jest wina w wyborze, a więc niezachowanie należytej staranności czy też niedbalstwo. Kwestią sporną w doktrynie jest to czy powierzenie czynności przedsiębiorstwu trudniącemu się wykonywaniem danych czynności (np. profesjonalnej firmie sprzątającej) wyłącza odpowiedzialność powierzającego czy tylko przerzuca ciężar dowodu (udowodnienie winy w wyborze wówczas leży w gestii poszkodowanego).

Jeszcze innym rodzajem odpowiedzialności jest odpowiedzialność na zasadzie ryzyka za szkodę wyrządzoną przez przedsiębiorstwo wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody (np. przy wykorzystaniu energii elektrycznej, atomowej, paliw płynnych, pary, gazu, art. 435 KC) lub przez mechaniczny środek komunikacji poruszany za pomocą sił przyrody  (art. 436 KC). Odpowiedzialność określona w art. 435  KC  wynika z samego faktu prowadzenia działalności za pomocą sił przyrody, nawet jeżeli szkoda nie została przez przedsiębiorcę zawiniona czy przedsiębiorca nie popełnił czynu bezprawnego, wystarczy, że poszkodowany znalazł się w strefie oddziaływania jego przedsiębiorstwa, chyba że do szkody doszło wyłącznie z winy poszkodowanego albo osoby trzeciej, za którą przedsiębiorca nie ponosi odpowiedzialności albo na skutek działania siły wyższej.  Podobnie jest z  odpowiedzialnością na zasadzie art. 436 KC – wystarczy samo posiadanie mechanicznego środka komunikacji poruszanego za pomocą sił przyrody.  Często spornym pozostaje, czy   na zasadzie ryzyka wskazanej przez ustawodawcę w art. 435 i 436 KC odpowiedzialność ponoszą właściciele obiektów, w których znajdują się windy, dźwigi towarowe oraz ruchome schody czy trawelatory, które przecież poruszają się dzięki siłom przyrody oraz służą komunikacji, a które są często miejscem rozmaitych kontuzji klientów np. centrów handlowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Zasiłek macierzyński dla samozatrudnionych


Z pewnością należy stwierdzić, że nie sposób przypisać właścicielom odpowiedzialności na zasadzie art. 435 KC. Odpowiedzialność przewidziana w tym przepisie reguluje bowiem sytuacje, w których przedsiębiorstwo jest "wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody", a nie jedynie używa urządzeń wykorzystujących te siły (czyli np. windy) oraz że szkoda ma być wyrządzona "przez ruch przedsiębiorstwa”, zaś ruchem przedsiębiorstwa nie jest ruch schodów ruchomych.  Wykorzystanie sił przyrody musi być dla przedsiębiorstwa warunkiem jego podstawowej działalności, a nie tylko być do tego pomocne.  

Sporna może natomiast okazać się odpowiedzialność na zasadzie art. 436 KC.  Jak bowiem wskazuje się w  piśmiennictwie „mechanicznym środkiem komunikacji jest pojazd wyposażony we własne urządzenie napędowe (silnik), wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody, zdolny do samodzielnego poruszania się, służący komunikacji, a więc utrzymywaniu łączności między osobami, transportu towaru i ludzi, rekreacji itp.” (vide: Kodeks cywilny. Komentarz pod red. Prof. Gniewka, Warszawa 2012).  Za mechaniczne środki komunikacji uważa się np. samochody, trolejbusy, łodzie motorowe, ale również pojazdy szynowe (vide: wyrok Sądu Najwyższego  z 25.10.2007 r. ,III KK 270/07), choć w przypadku pojazdów szynowych istnieje już rozbieżność poglądów.

Z bliżej nieokreślonych przyczyn w piśmiennictwie wyklucza się a priori  windy, dźwigi towarowe czy  ruchome schody, wskazując, że nie mogą one poruszać się po dowolnej nawierzchni (vide: Kodeks cywilny. Komentarz pod red. Prof. Gniewka, Warszawa 2012).  Stanowisko to może budzić wątpliwości, skoro pojazd szynowy, który przecież porusza się jedynie po torach, czyli nie ma nieograniczonych możliwości poruszania się, został uznany w orzecznictwie za pojazd mechaniczny w rozumieniu art. 436 KC, to dlaczego za pojazd mechaniczny nie uznać windy czy schodów  ruchomych wyposażonych w silnik.

Zobacz: Zmiana obowiązków przedsiębiorców dot. Monitora Sądowego i Gospodarczego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA