REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność właścicieli nieruchomości komercyjnych za szkodę poniesioną przez klienta

Marta Jeleń
Radca prawny LL.M.
Odpowiedzialność właścicieli nieruchomości
Odpowiedzialność właścicieli nieruchomości

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie przedsiębiorstwa, wynajem lokali, prowadzenie centrum handlowego oraz wykonywanie innego typu działalności gospodarczej wiąże się z narażeniem na ponoszenie różnych typów odpowiedzialności. Często akcentuje się odpowiedzialność administracyjnoprawną lub karnoprawną, usuwając odpowiedzialność cywilnoprawną na dalszy plan. Odpowiedzialność wynikająca z kodeksu cywilnego jest jednak równie istotna.

REKLAMA

Podstawowa zasada odpowiedzialności cywilnej jest oparta na winie sprawcy szkody (co oznacza, że nie można przypisać komuś odpowiedzialności za wyrządzenie szkody, jeśli brak będzie winy w jego zachowaniu). Została ona unormowana w art. 415 kodeksu cywilnego (dalej: kc) i ma charakter odpowiedzialności deliktowej odszkodowawczej, co oznacza, że za szkodę odpowiada osoba, której zachowanie (działanie lub zaniechanie) było źródłem szkody. Z bezprawnym zaniechaniem mamy do czynienia wtedy, gdy dany podmiot nie wykonał określonego działania pomimo tego, że ciążył na nim konkretny obowiązek wynikający z przepisu prawa lub zasad współżycia społecznego. Z odpowiedzialnością tego typu będziemy mieć zatem do czynienia także w sytuacji, gdy np. nie dopilnujemy obowiązków informacyjnych, gdy nie zostanie zamieszczona tablica informująca o mokrej podłodze, stromych schodach, niskim stropie, wysokiej temperaturze sprzedawanego produktu, deratyzacji piwnicy, nie zostanie odśnieżony przed centrum handlowym parking, na którym ktoś się poślizgnie, itp.

REKLAMA

Istotą odpowiedzialności deliktowej jest to, że sprawca szkody odpowiada jedynie za normalne (adekwatne, typowe) następstwa swojego zachowania, a nie za wszystkie możliwe skutki. Zatem  w sytuacji, gdy dojdzie do szkody lub  nawet spełnione zostaną przesłanki odpowiedzialności deliktowej należy ocenić czy wystąpił związek przyczynowo-skutkowy między zachowaniem sprawcy a wszystkimi powstałymi następstwami (szkodą w pełnym wymiarze). Przykładowo – nawet, gdy dojdzie do wypadku w centrum handlowym i uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego, nie musi to oznaczać, że za wypadek odpowiedzialny jest właściciel obiektu. Związek przyczynowy jest także elementem szczególnie istotnym z punktu widzenia ustalenia procentowego uszczerbku na zdrowiu a w konsekwencji wysokości odszkodowania (zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę), które będzie musiał zapłacić sprawca.

Zobacz: Używanie dotychczasowej firmy przez nabywcę przedsiębiorstwa

REKLAMA

Poza odpowiedzialnością za czyny własne prowadzący działalność gospodarczą może odpowiadać za czyny cudze lub z tytułu wykorzystania w przedsiębiorstwie sił przyrody. Szczególnym rodzajem odpowiedzialności za cudze czyny jest odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez osobę, której powierzono (na podstawie umowy lub w sposób dorozumiany) wykonanie określonej czynności (np. zlecono firmie sprzątającej dbanie o czystość posadzek). Przesłanką odpowiedzialności powierzającego jest wina w wyborze, a więc niezachowanie należytej staranności czy też niedbalstwo. Kwestią sporną w doktrynie jest to czy powierzenie czynności przedsiębiorstwu trudniącemu się wykonywaniem danych czynności (np. profesjonalnej firmie sprzątającej) wyłącza odpowiedzialność powierzającego czy tylko przerzuca ciężar dowodu (udowodnienie winy w wyborze wówczas leży w gestii poszkodowanego).

Jeszcze innym rodzajem odpowiedzialności jest odpowiedzialność na zasadzie ryzyka za szkodę wyrządzoną przez przedsiębiorstwo wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody (np. przy wykorzystaniu energii elektrycznej, atomowej, paliw płynnych, pary, gazu, art. 435 KC) lub przez mechaniczny środek komunikacji poruszany za pomocą sił przyrody  (art. 436 KC). Odpowiedzialność określona w art. 435  KC  wynika z samego faktu prowadzenia działalności za pomocą sił przyrody, nawet jeżeli szkoda nie została przez przedsiębiorcę zawiniona czy przedsiębiorca nie popełnił czynu bezprawnego, wystarczy, że poszkodowany znalazł się w strefie oddziaływania jego przedsiębiorstwa, chyba że do szkody doszło wyłącznie z winy poszkodowanego albo osoby trzeciej, za którą przedsiębiorca nie ponosi odpowiedzialności albo na skutek działania siły wyższej.  Podobnie jest z  odpowiedzialnością na zasadzie art. 436 KC – wystarczy samo posiadanie mechanicznego środka komunikacji poruszanego za pomocą sił przyrody.  Często spornym pozostaje, czy   na zasadzie ryzyka wskazanej przez ustawodawcę w art. 435 i 436 KC odpowiedzialność ponoszą właściciele obiektów, w których znajdują się windy, dźwigi towarowe oraz ruchome schody czy trawelatory, które przecież poruszają się dzięki siłom przyrody oraz służą komunikacji, a które są często miejscem rozmaitych kontuzji klientów np. centrów handlowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Zasiłek macierzyński dla samozatrudnionych


Z pewnością należy stwierdzić, że nie sposób przypisać właścicielom odpowiedzialności na zasadzie art. 435 KC. Odpowiedzialność przewidziana w tym przepisie reguluje bowiem sytuacje, w których przedsiębiorstwo jest "wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody", a nie jedynie używa urządzeń wykorzystujących te siły (czyli np. windy) oraz że szkoda ma być wyrządzona "przez ruch przedsiębiorstwa”, zaś ruchem przedsiębiorstwa nie jest ruch schodów ruchomych.  Wykorzystanie sił przyrody musi być dla przedsiębiorstwa warunkiem jego podstawowej działalności, a nie tylko być do tego pomocne.  

Sporna może natomiast okazać się odpowiedzialność na zasadzie art. 436 KC.  Jak bowiem wskazuje się w  piśmiennictwie „mechanicznym środkiem komunikacji jest pojazd wyposażony we własne urządzenie napędowe (silnik), wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody, zdolny do samodzielnego poruszania się, służący komunikacji, a więc utrzymywaniu łączności między osobami, transportu towaru i ludzi, rekreacji itp.” (vide: Kodeks cywilny. Komentarz pod red. Prof. Gniewka, Warszawa 2012).  Za mechaniczne środki komunikacji uważa się np. samochody, trolejbusy, łodzie motorowe, ale również pojazdy szynowe (vide: wyrok Sądu Najwyższego  z 25.10.2007 r. ,III KK 270/07), choć w przypadku pojazdów szynowych istnieje już rozbieżność poglądów.

Z bliżej nieokreślonych przyczyn w piśmiennictwie wyklucza się a priori  windy, dźwigi towarowe czy  ruchome schody, wskazując, że nie mogą one poruszać się po dowolnej nawierzchni (vide: Kodeks cywilny. Komentarz pod red. Prof. Gniewka, Warszawa 2012).  Stanowisko to może budzić wątpliwości, skoro pojazd szynowy, który przecież porusza się jedynie po torach, czyli nie ma nieograniczonych możliwości poruszania się, został uznany w orzecznictwie za pojazd mechaniczny w rozumieniu art. 436 KC, to dlaczego za pojazd mechaniczny nie uznać windy czy schodów  ruchomych wyposażonych w silnik.

Zobacz: Zmiana obowiązków przedsiębiorców dot. Monitora Sądowego i Gospodarczego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA