REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Meble na rynku Unii Europejskiej

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
taras, meble Fot. Fotolia
taras, meble Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przemysł meblarski jest mocno rozwijającym się sektorem gospodarki w Unii Europejskiej. Ten sektor gospodarki jest jednak dosyć ściśle powiązany w budownictwem, szczególnie z branżą hotelarską i usługową. Jaka jest specyfika przemysłu meblarskiego na rynku Unii Europejskiej?

REKLAMA

Wartość dodaną dla sektora budowlanego w UE szacuje się na 604 400 mln euro. Około 1/3 przychodu w sektorze budowlanym uzyskuje się z nowych inwestycji, 15% z prac wykończeniowych i modernizacyjnych. Od kilku lat znaczne środki są kierowane na umeblowanie oraz stolarkę (oszczędność energii). Współpraca wewnątrz UE pozwala na rozwój rynku usług i produktów meblarskich. Zainteresowanie tym sektorem jest znaczne, dotyczy zarówno klientów prywatnych jak i firm. Współpraca handlowa firm z branży meblarskiej jest dynamicznie rozwijającym się sektorem. Nowe rozwiązania, nowe materiały, nowe wzory i design są motywem dla rozwoju rynku i ekspansji na nowe rynki.

REKLAMA

Nowe inwestycje budowlane UE ocenia się na 97 287 mln euro (pomieszczenia deweloperskie), ale produkcja budowlana UE spada średnio o koło 2,3% rocznie. Nowe pomieszczenia deweloperskie to głównie centra handlowe oraz magazyny. Zazwyczaj są udostępniane pod wynajem. Umeblowanie pomieszczeń reprezentacyjnych, usługowych i handlowych jest głównym rynkiem zbytu dla producentów mebli. Trendy te utrzymują się w całej UE. Właściciele lokali użytkowych ponoszą znaczne wydatki na umeblowanie wnętrz, zainteresowanie klientów. Opinia o firmie jest ważnym elementem marketingowym.

W Unii Europejskiej stopa zwrotu z inwestycji budowlanych jest najwyższa w Hiszpanii, oceniana na 26% całkowitej wartości UE, Wielkiej Brytanii: 17,2% wartości unijnej oraz we Włoszech 16,7%. Kraje te są liderami w zakresie budownictwa oraz produkcji wyrobów dla wnętrz. Wysoki zwrot z inwestycji pozwala na utrzymanie firm oraz ich rozbudowę. Kraje te utrzymują się jako kraje wiodące w sektorze mebli i wykończenia wnętrz.

W Polsce zwrot z inwestycji jest najwyższy dla pomieszczeń magazynowych. Planowane inwestycje w kraju dotyczą głównie pomieszczeń magazynowych, na drugim miejscu są lokale handlowe i usługowe. Na kolejnych miejscach są biura i pomieszczenia prywatne. Ważne dla branży meblowej jest szerokie zainteresowanie meblarstwem oraz moda na wprowadzanie nowych aranżacji wnętrz. Osoby prywatne na zmianę aranżacji przeznaczają nieznaczne środki, szukając tańszych i kompleksowych rozwiązań.

Zobacz: Trendy w budownictwie krajów Unii Europejskiej

Dalszy ciąg materiału pod wideo


REKLAMA

Wartość dodana rynku transportowego i magazynowego UE to 476,6 mld euro rocznie. Rynek opiera się na dużych firmach. Najwyższy udział  rynku mają działania wspierające transport oraz obsługa magazynów i pomieszczeń logistycznych.  Wartość dodana w tym sektorze to 33% wartości produkcji. Obroty na rynku gospodarki magazynowej i transportu oceniono na 1 305,1 mld euro. Nowe inwestycje to 126,0 mld euro. Sektor ten należy do najszybciej rozwijających się dziedzin w UE. Planowane inwestycje oraz zasoby kapitałowe w tej dziedzinie są znaczne. Zagospodarowanie pomieszczeń tego typu jest szerokim rynkiem zbytu dla producentów mebli z UE. Ważnym rynkiem zbytu jest branża hotelarska. W ciągu ostatnich pięciu lat rynek hotelarki UE wzrastał o około 5-10% rocznie. Nowe inwestycje w Europie osiągnęły poziom 29,1 mld euro. Zyski to około 25% wartości produkcji w tym sektorze.

Rynek polski jest w okresie przemian. Produkcja mebli jest ważną dziedziną przemysłową i handlową na rynkach zagranicznych. Sieci współpracy i modernizacji w tej branży dynamicznie się rozwijają. Rynek zbytu jest obecnie głównym ograniczeniem. Rozdrobnienie rynku oraz niedopasowanie popytu i podaży to kolejne bariery. Zależność rynku meblowego od warunków w sektorze budowlanym, remontowym i wykończeniowym jest znaczna.  Ważnym czynnikiem dla oceny potencjału i zyskowności z inwestycji w pomieszczenia użytkowe jest miejsce budowy. Najpopularniejsze są powierzchnie w centrach miast oraz centra lokalne poza miastem.


Niekorzystne warunki dla inwestorów znajdują się przy węzłach komunikacyjnych. Opłaty za wynajem są najniższe, ale takie rejony nie przyciągają uwagi kupujących i sprzedawców. Około 24% powierzchni nie została wynajęta. W przypadku centrów miejskich odsetek ten to tylko 8% , dla centrów poza miastem to 12%. Obecnie w Polsce rejony dla inwestycji handlowych to głównie Silesia, Szczecin oraz Kraków i Trójmiasto. Centra handlowe to obecnie 35% rynku pomieszczeń użytkowych, pod wynajem, sklepy outlet i detaliczne to 7%. Sieci handlowe są budowane zarówno w centrach miast jak na obrzeżach czy pod miastem. Różnice w cenie najmu oraz warunki najmu czy kupna są różne. Sklepy wielkopowierzchniowe są budowane poza miastem, bardzo często w formie parku handlowego.

Zobacz serwis: Finanse

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA