REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niestandardowy cel kredytowania – działka rolna

 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Michał  Wójtowicz
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
Pieniądze na działkę rolną
Pieniądze na działkę rolną

REKLAMA

REKLAMA

Dom za miastem – marzenie niejednej rodziny, która ma dość zgiełku dużych aglomeracji, ciągłych korków i co najgorsze – wścibskich sąsiadów. Aby spełnić to marzenie należy posiadać działkę budowlaną oraz środki na budowę. Co w przypadku, gdy takiej działki nie ma, a jedyne, co jest dostępne w wybranej okolicy, to grunty rolne? Czy nie mając środków własnych bank bez problemów sfinansuje taką inwestycję? Cóż, bez problemów się nie obejdzie, ale...

Ciężka praca na roli...

REKLAMA

To, że praca na roli jest uciążliwa, nie ulega wątpliwości. Niestety podobnie jest z nabyciem takiego gruntu, gdy zakup współfinansowany ma być z kredytu hipotecznego. Jeżeli nabywca nie przewiduje zabudowania działki rolnej zabudową mieszkalną, to wybór ofert ma bardzo ograniczony. Generalnie, jedynie BGŻ nie przewiduje prawie żadnych ograniczeń co do zabezpieczenia na tego typu nieruchomości. Drugi bank – Bank Ochrony Środowiska – również może finansować taki zakup, jednak wartość kredytu nie może w takim przypadku przekroczyć 60% wartości nabywanej działki.

REKLAMA

Wydawać by się mogło, że bardzo liberalny bank – Getin Noble Bank – wykorzysta tę niszę, aby przyciągnąć klienta, jednak jak się okazuje zakup takiej działki jest możliwy tylko w atrakcyjnej lokalizacji, gdy istnieje możliwość odrolnienia jej w przyszłości. Warunek ten ogranicza w znaczący sposób wybór nieruchomości. Podobnie swoją ofertę przedstawia klientom Bank Pocztowy, który również możliwość finansowania transakcji rozpatruje z perspektywy późniejszego odrolnienia danej działki.

Jeśli inwestor posiada inną nieruchomość – najlepiej mieszkalną, wybór banków zapewne się powiększy, choć w dalszym etapie, taka transakcja będzie należeć do bardzo nietypowych i w wielu przypadkach będzie rozpatrywana indywidualnie – a to zawsze wiąże się z dodatkowymi utrudnieniami.

Zobacz: Możliwości sfinansowania zakupu działki rekreacyjnej z kredytu hipotecznego.

„Zamiast głębokiej orki, zbudujemy dom”

Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy docelowo miałby na działce stanąć dom. Przy budowie systemem gospodarczym aż 6 spośród banków komercyjnych (nie licząc wcześniej wspomnianych BOŚ i BGŻ) – pod pewnymi warunkami – będzie w stanie pomóc przyszłym właścicielom domu. Dysponując dokumentami, które potwierdzają charakter budowlany działki rolnej (możliwość zabudowy mieszkaniowej), PKO BP, Bank Millennium, Kredyt Bank, ING będą traktowały ją prawie na równi z działką budowlaną. Do tych dokumentów należą:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzennego

- Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego

- Decyzja o Warunkach Zabudowy (potocznie zwana wuzetką)

REKLAMA

Możliwość sfinansowania takiego celu – nie bez obwarowań – dadzą również Credit Agricole oraz Eurobank. Pierwszy z nich, zgodnie z obecną polityką wewnętrzną, będzie wymagał min. 20% zaangażowania środków własnych oraz ograniczenia finansowania na maksymalnie 25 lat. Drugi, postawi wymóg udziału jedynie 10% środków własnych, chociaż decyzję ostateczną oceni indywidualnie na postawie jednego z trzech wyżej wymienionych dokumentów. Niestety „indywidualna ocena” zazwyczaj wiąże się z podwyższonym ryzykiem otrzymania odmownej decyzji.

Na naszym rodzimym rynku, ten segment nieruchomości wciąż mocno kuleje, gdy w grę nie wchodzi zakup za gotówkę. Wybór ofert kredytowych jest w zasadzie symboliczny i kupujący w pewnym sensie skazany jest na jeden - dwa banki. Można wspomnieć o ofercie banków spółdzielczych, jednak aby je porównać lub poznać, należy dysponować sporą dozą cierpliwości, bowiem różnorodność banków spółdzielczych jest porównywalna z różnorodnością upraw wśród polskich gospodarstw rolnych...

Zobacz serwis: Kredyty i pożyczki hipoteczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA