REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Możliwości sfinansowania zakupu działki rekreacyjnej z kredytu hipotecznego.

 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Kamil Szlachcic
Analityk Kredytowy Salomon Finance
Działka rekreacyjna za kredyt hipoteczny
Działka rekreacyjna za kredyt hipoteczny
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakup działki rekreacyjnej nad jeziorem, morzem lub w górach stał się w ostatnich latach dość popularny, zarówno ze względów wypoczynkowych, jak również inwestycyjnych. Ceny działek w najatrakcyjniejszych miejscach Polski szybko rosną, zachęcając tym samych do zainwestowania.

Jeżeli nie dysponujemy środkami pieniężnymi na zakup działki, jednym z rozwiązań jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego, jednakże większość banków nie uznaje działki rekreacyjnej za korzystne zabezpieczenie kredytu, co powoduje, że uzyskanie takiego kredytu nie jest najprostsze. Spośród czołowych banków działających na rynku polskim wyłącznie w czterech bankach uzyskamy bez większych ograniczeń kredyt na zakup działki rekreacyjnej – BGŻ, BOŚ, Banku Pocztowym oraz Credit Agricole. Tylko w pierwszym z nich uzyskamy takie same warunki cenowe i parametry kredytu jak przy zakupie lokalu mieszkalnego – w Banku Pocztowym musimy posiadać wkład własny na poziomie min. 30% a w pozostałych bankach min. 20%. Dodatkowo w przypadku Credit Agricole uzyskamy kredyt maksymalnie na okres 25 lat, natomiast w Banku Pocztowym na okres 15 lat.

REKLAMA

Zobacz: Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych – grudzień 2012

REKLAMA

Potwierdzając charakter budowlany naszej działki w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzeni, Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego lub w Decyzji o warunkach zabudowy oraz mając zapisany budowlany charakter działki, dodatkowo będziemy mogli sfinansować jej zakup w Banku Millennium, nawet do 100% ceny transakcyjnej. Podobnie sytuacja wygląda w Kredyt Banku, gdzie musimy wykazać, że nasza działka jest pod zabudowę mieszkalną.

Ważnym aspektem jest czy kupujemy pustą działkę, czy razem z działką kupujemy już gotowy domek letniskowy. W przypadku drugiego wariantu wachlarz banków będących w stanie zaoferować kredyt hipoteczny znacznie wzrasta. Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na charakter domku letniskowego, gdyż większość banków ogranicza się wyłącznie do finansowania domku całorocznego. Sytuacja komplikuje się również, jeżeli chcemy sfinansować zakup działki rekreacyjnej i budowę domku letniskowego, ponieważ spora część banków skredytuje wyłącznie zakup już gotowego domu.

Zobacz: Ranking kredytów hipotecznych – grudzień 2012

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do tych banków należą: Bank Handlowy, Alior Bank, Eurobank, ING, Kredyt Bank, Pekao SA, PKO BP. Możemy natomiast omijać BNP Paribas, BZ WBK, Deutsche Bank, Getin Noble Bank, mBank, Multibank, Nordea Bank, Raiffeisen Polbank, gdzie działka rekreacyjna nie jest akceptowaną formą zabezpieczenia kredytu hipotecznego.

REKLAMA

Posiadając inne nieruchomości (najlepiej lokal mieszkalny lub dom), na których możemy ustanowić hipotekę, jawi się szansa na uzyskanie kredytu w wymienionych wyżej bankach, jednak nie zawsze na warunkach kredytu mieszkaniowego; przykład: w banku BZ WBK nie ma wśród celów kredytu zakupu działki rekreacyjnej, stąd też jedynym rozwiązaniem jest pożyczka hipoteczna na cel dowolny, co niestety jest już droższym produktem, niż kredyt mieszkaniowy.

Podsumowując, zakup działki rekreacyjnej może na pierwszy rzut oka wydawać się bardzo atrakcyjną inwestycją. Zanim jednak podejmiemy jakąkolwiek decyzję powinniśmy dokładnie zweryfikować nasze możliwości finansowania tej transakcji, mając na uwadze, że banki mogą nie podzielać naszego entuzjazmu co do całej inwestycji.

Zobacz serwis: Kredyty i pożyczki hipoteczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA