Możliwości sfinansowania zakupu działki rekreacyjnej z kredytu hipotecznego.
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli nie dysponujemy środkami pieniężnymi na zakup działki, jednym z rozwiązań jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego, jednakże większość banków nie uznaje działki rekreacyjnej za korzystne zabezpieczenie kredytu, co powoduje, że uzyskanie takiego kredytu nie jest najprostsze. Spośród czołowych banków działających na rynku polskim wyłącznie w czterech bankach uzyskamy bez większych ograniczeń kredyt na zakup działki rekreacyjnej – BGŻ, BOŚ, Banku Pocztowym oraz Credit Agricole. Tylko w pierwszym z nich uzyskamy takie same warunki cenowe i parametry kredytu jak przy zakupie lokalu mieszkalnego – w Banku Pocztowym musimy posiadać wkład własny na poziomie min. 30% a w pozostałych bankach min. 20%. Dodatkowo w przypadku Credit Agricole uzyskamy kredyt maksymalnie na okres 25 lat, natomiast w Banku Pocztowym na okres 15 lat.
REKLAMA
Zobacz: Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych – grudzień 2012
REKLAMA
Potwierdzając charakter budowlany naszej działki w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzeni, Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego lub w Decyzji o warunkach zabudowy oraz mając zapisany budowlany charakter działki, dodatkowo będziemy mogli sfinansować jej zakup w Banku Millennium, nawet do 100% ceny transakcyjnej. Podobnie sytuacja wygląda w Kredyt Banku, gdzie musimy wykazać, że nasza działka jest pod zabudowę mieszkalną.
Ważnym aspektem jest czy kupujemy pustą działkę, czy razem z działką kupujemy już gotowy domek letniskowy. W przypadku drugiego wariantu wachlarz banków będących w stanie zaoferować kredyt hipoteczny znacznie wzrasta. Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na charakter domku letniskowego, gdyż większość banków ogranicza się wyłącznie do finansowania domku całorocznego. Sytuacja komplikuje się również, jeżeli chcemy sfinansować zakup działki rekreacyjnej i budowę domku letniskowego, ponieważ spora część banków skredytuje wyłącznie zakup już gotowego domu.
Zobacz: Ranking kredytów hipotecznych – grudzień 2012
Do tych banków należą: Bank Handlowy, Alior Bank, Eurobank, ING, Kredyt Bank, Pekao SA, PKO BP. Możemy natomiast omijać BNP Paribas, BZ WBK, Deutsche Bank, Getin Noble Bank, mBank, Multibank, Nordea Bank, Raiffeisen Polbank, gdzie działka rekreacyjna nie jest akceptowaną formą zabezpieczenia kredytu hipotecznego.
REKLAMA
Posiadając inne nieruchomości (najlepiej lokal mieszkalny lub dom), na których możemy ustanowić hipotekę, jawi się szansa na uzyskanie kredytu w wymienionych wyżej bankach, jednak nie zawsze na warunkach kredytu mieszkaniowego; przykład: w banku BZ WBK nie ma wśród celów kredytu zakupu działki rekreacyjnej, stąd też jedynym rozwiązaniem jest pożyczka hipoteczna na cel dowolny, co niestety jest już droższym produktem, niż kredyt mieszkaniowy.
Podsumowując, zakup działki rekreacyjnej może na pierwszy rzut oka wydawać się bardzo atrakcyjną inwestycją. Zanim jednak podejmiemy jakąkolwiek decyzję powinniśmy dokładnie zweryfikować nasze możliwości finansowania tej transakcji, mając na uwadze, że banki mogą nie podzielać naszego entuzjazmu co do całej inwestycji.
Zobacz serwis: Kredyty i pożyczki hipoteczne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.