REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ranking kredytów hipotecznych – grudzień 2012

ranking kredytów hipotecznych
ranking kredytów hipotecznych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z raportu AMRON-SARFiN wynika, że w III kwartale 2012 r. polskie banki udzieliły niemal 50,7 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 10 mld zł. W odniesieniu do liczby kredytów oznacza to wzrost o 2,16% w porównaniu do II kwartału, a w odniesieniu do wartości – spadek o 0,23%. Dodać trzeba jeszcze, że w III kwartale 2011 r. liczba zawartych umów kredytowych wyniosła 59,5 tys., a ich wartość - 12,8 mld zł.

W III kwartale 2012 r. najpopularniejszą, a praktycznie jedyną, walutą, w jakiej Polacy zaciągali kredyty hipoteczne były złotówki. Ich udział wyniósł 97,37% (wobec 78,4% w III kwartale 2011 r.). Na drugim miejscu – z dużą stratą do lidera – znalazły się kredyty udzielane w walucie europejskiej z udziałem w wysokości 2,42% (w III kwartale 2011 r. wyniósł on 11,8%). Król frank, frank szwajcarski, został ostatecznie zdetronizowany. Udział kredytów udzielonych w szwajcarskiej walucie wyniósł… 0,17%.

REKLAMA

Aktualne porównanie kredytów hipotecznych. Sprawdź wyniki!

Tyle statystyki. Pora przejść do konkretów. W grudniowym rankingu szukaliśmy najkorzystniejszego kredytu hipotecznego dla czteroosobowej rodziny chcącej kupić mieszkanie (lub niewielki dom jednorodzinny) o powierzchni 80 metrów kwadratowych. Nasza „modelowa” rodzina mieszka w mieście liczącym ponad 100 tys. mieszkańców, a jej łączne dochody wynoszą 5 314 zł netto. Posiadają wkład własny w wysokości 20% kosztów inwestycji i są zainteresowani kredytem w kwocie 325 000 zł, który będzie spłacany w równych ratach miesięcznych przez 30 lat. Dodajmy jeszcze, że najkorzystniejszych kredytów szukaliśmy wśród ofert z cross-sellingiem, tj. takich, w których klient otrzymuje korzystniejsze warunki kredytu hipotecznego jeżeli skorzysta z innych produktów oferowanych przez bank (np. ROR, karty kredytowej, czy ubezpieczenia).

Czołówkę grudniowego rankingu kredytów hipotecznych TotalMoney.pl tworzą: Bank Ochrony Środowiska, Deutsche Bank PBC i PKO Bank Polski.

Miesięczna rata kredytu hipotecznego zaciągniętego w, zajmującym najwyższe miejsce na podium, Banku Ochrony Środowiska uszczupli nasz domowy budżet o 1 783,36 zł. BOŚ Bank pobierze od nas 1% prowizji za udzielenie kredytu, a do sześciomiesięcznego WIBORU (będącego podstawą ustalania oprocentowania) w I roku kredytowania doliczy jedynie 0,75% marży (w II roku marża wyniesie 1%, a od III roku – 1,3%). Z takiej oferty mogą skorzystać klienci, którzy posiadają lub założą Konto Bez Kantów i z miesięcznymi wpływami w wysokości raty kredytu powiększonej o koszt prowadzenia rachunku (10 zł miesięcznie), nie niższą jednak niż 3000 zł, zakupią kartę kredytową z limitem uzależnionym od zdolności kredytowej, posiadają lub zakupią dowolne ubezpieczenia do ROR oraz zakupią ubezpieczenie nieruchomości lub od utraty stałego źródła dochodów oferowane przez bank. Pisząc o Koncie bez Kantów trzeba wspomnieć, że klienci aktywnie z niego korzystający mogą otrzymać od banku premię w wysokości nawet 60 zł miesięcznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: WIBOR - nierzeczywisty ale konieczny

REKLAMA

Na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się Deutsche Bank PBC. Miesięczna rata kredytu udzielonego przez ten bank obciąży budżet naszych kredytobiorców kwotą 1 811,31 zł. Oprocentowanie kredytu wynosi 5,32%, a prowizja za jego udzielenie – 2%. Wszystko to sprawia, że całkowity koszt kredytu wyniesie 370 374,88 zł. Nasi klienci będą mogli skorzystać z opisanych powyżej warunków kredytowania pod warunkiem przystąpienia do programu regularnego oszczędzania przygotowanego przez Generali SA z miesięczną składką w wysokości 150 zł (składka ta w pierwszym roku kredytowania płatna jest z góry).

Trzecią lokatę w rankingu zajął PKO Bank Polski. Miesięczna rata kredytu hipotecznego udzielonego przez największy polski bank detaliczny wynosi 1 842,46 zł. Całkowity koszt kredytu – 356 321,42 zł, a prowizja za udzielenie kredytu – 0%. W zamian za takie warunki kredytowania bank będzie oczekiwał od naszych klientów przystąpienia do 4-letniego ubezpieczenia z tytułu ryzyka utraty pracy (jego koszt to 3,25% kwoty kredytu).

Budujesz dom? Tutaj znajdziesz najlepsze kredyty!

Trzeci kwartał 2012 r. nie przyniósł niestety zmian na rynku kredytów mieszkaniowych. Na zwiększenie liczby udzielanych kredytów mieszkaniowych nie wpłynęła nawet obniżka cen transakcyjnych mieszkań. W Łodzi sięgnęła ona 4,8%, a w Warszawie – 1%. Pozostaje tylko obserwować to, co na rynku – zarówno kredytowym, jak i nieruchomości – będzie działo się po nowym roku. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej opublikowało na swoich stronach internetowych projekt ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. Pod tą cokolwiek długą nazwą kryje się program Mieszkanie dla Młodych, który ma zastąpić Rodzinę na Swoim. Co prawda, to dopiero początek drogi legislacyjnej, ale coś konkretnego już się zadziało. Powinniśmy sobie życzyć, żeby nowy, 2013, rok przyniósł zmiany na rynku nieruchomości i kredytów. Nie muszą one być rewolucyjne, ale niech będą korzystne.

Zobacz: Obniżka stóp procentowych. Raty kredytów spadają, czasami to tylko teoria.

Autor: Totalmoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA