| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Spadło przeciętne realne wynagrodzenie

Spadło przeciętne realne wynagrodzenie

Jak podał Główny Urząd Statystyczny realne przeciętne wynagrodzenie w ubiegłym roku obniżyło się o 0,1 proc. w porównaniu do roku 2011.

Na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227, z późn. zm.1)) ogłasza się, że przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2012 r. wyniosło 3521,67 zł.

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki PKPP Lewiatan.

W ubiegłym roku gospodarstwa domowe znacznie bardziej niż wynikałoby to z minimalnego spadku realnych wynagrodzeń ograniczyły skłonność do konsumpcji.

Przyczyną tego zjawiska jest obawa o sytuację na rynku pracy, zwłaszcza niepokój o zatrudnienie i utrzymanie dotychczasowych dochodów.

W IV kwartale br., licząc rok do roku, spożycie indywidualne spadło bowiem o 1,1 proc. Ten stan rzeczy będzie bardzo trudno zmienić.

Gospodarstwa domowe zaczną odważniej wydawać pieniądze, jeśli uwierzą, że nie dotkną ich masowe zwolnienia i utrata dochodów.

Raczej nie ma co liczyć, aby stało się to w I kwartale br.

Dynamika spożycia indywidualnego może być ujemna także w I kwartale br.

Dopiero pod koniec drugiego kwartału możemy się spodziewać, że konsumenci zaczną, mniej ostrożnie wydawać pieniądze na bieżącą konsumpcję.

Zobacz: Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2013 roku

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »