Spadło przeciętne realne wynagrodzenie
REKLAMA
REKLAMA
Na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227, z późn. zm.1)) ogłasza się, że przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2012 r. wyniosło 3521,67 zł.
REKLAMA
Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki PKPP Lewiatan.
W ubiegłym roku gospodarstwa domowe znacznie bardziej niż wynikałoby to z minimalnego spadku realnych wynagrodzeń ograniczyły skłonność do konsumpcji.
Przyczyną tego zjawiska jest obawa o sytuację na rynku pracy, zwłaszcza niepokój o zatrudnienie i utrzymanie dotychczasowych dochodów.
W IV kwartale br., licząc rok do roku, spożycie indywidualne spadło bowiem o 1,1 proc. Ten stan rzeczy będzie bardzo trudno zmienić.
Gospodarstwa domowe zaczną odważniej wydawać pieniądze, jeśli uwierzą, że nie dotkną ich masowe zwolnienia i utrata dochodów.
Raczej nie ma co liczyć, aby stało się to w I kwartale br.
Dynamika spożycia indywidualnego może być ujemna także w I kwartale br.
Dopiero pod koniec drugiego kwartału możemy się spodziewać, że konsumenci zaczną, mniej ostrożnie wydawać pieniądze na bieżącą konsumpcję.
Zobacz: Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2013 roku
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.