REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

E-firma, Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rejestracja ochrony nazwy i oznaczeń produktów rolnych, środków spożywczych i produktów tradycyjnych

Zagadnienie rejestracji ochrony nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz produktów tradycyjnych jest w naszym kraju bardzo mało popularne. Przedsiębiorcy często nie wiedzą w jaki sposób przeprowadzić taką procedurę, aby następnie czerpać korzyści z wyjątkowości swojego produktu. Odpowiedzi na w wątpliwości znajdziesz w poradzie.

Przedsiębiorstwo - czym tak naprawdę jest?

Wydawać by się mogło, że zagadnienia dotyczące samego przedsiębiorstwa są doskonale znane i zrozumiałe. Praktyka ukazuje jednak sytuacje, które mogą być trudne do zrozumienia i realizacji. Tak jest między innymi w przypadku kwestii zachowania odpowiedniej formy czynności prawnej, jaką jest sprzedaż przedsiębiorstwa.

Dobre prognozy dla polskiego rynku IT

Polski rynek IT awansował o 5 pozycji w prestiżowym rankingu Economist Intelligence Unit. Ranking dotyczy konkurencyjności światowej branży IT w 2011 r.

Obowiązki przedsiębiorcy w zakresie zwielokrotniania utworów

Prowadzenie działalności gospodarczej może odbywać się na wielu płaszczyznach. Jedną z możliwości jest aktywność w zakresie działalności reprograficznej, tj. polegającej na zwielokrotnianiu utworów. Należy jednak pamiętać, że ta działalność łączy się z pewnymi obowiązkami. Jakimi? Odpowiedzi znajdziesz w poradzie.

REKLAMA

Reklamacja rzeczy używanej

Sprzedający ma obowiązek rozpoznać reklamację nie tylko rzeczy nowej, ale też używanej. Sprzedawca powinien również wydać kupującemu rzecz, która nadaje się do użytku.

Zwrot rzeczy używanej

Zwrot rzeczy używanej też możliwy. Kupujący ma prawo do zwrotu zakupionej rzeczy używanej. Sprzedawca wydając rzecz kupującemu musi sprawdzić, czy nadaje się ona do użytku.

Interpretacja podatkowa nie zawsze chroni przedsiębiorcę

Interpretacja indywidualna to dla przedsiębiorcy jedna z ważniejszych instytucji prawa podatkowego. Firmy muszą jednak pamiętać, że interpretacja indywidualna nie zawsze będzie je chronić.

Czy opłata za korzystanie ze środowiska podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Podmioty prowadzące działalność polegającą na składowaniu odpadów komunalnych do 31 grudnia 2010 r. pobierają opłaty z tego tytułu od mieszkańców. Wynagrodzenie za usługi odbierania odpadów podlega opodatkowaniu VAT według 8% stawki. Jednakże zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001r. (Dz. U. Nr 62, poz. 627 z późn. zm.) podmioty działające w tej branży zobowiązane są również do pobierania opłaty za korzystanie ze środowiska z tytułu składowania odpadów. Pytanie czy od tej opłaty powinien być naliczany podatek VAT.

REKLAMA

Nowe ułatwienia dla przedsiębiorców?

Resort gospodarki przygotował kolejne propozycje, które mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Zmiany mają objąć m.in. prawo podatkowe oraz proces uzyskiwania pozwoleń na budowę.

Jak poznać uszkodzenie mechaniczne dysku i gdzie udać się po pomoc?

Awaria dysku objawia się zazwyczaj zatrzymaniem systemu lub brakiem dostępu do zapisanych na nim danych. Czasami ciężko to przewidzieć, a uszkodzenia mechaniczne pojawiają się nagle i są zazwyczaj nieodwracalne. Czasami jednak uważna obserwacja pomoże odkryć uszkodzenia i zwiększyć szansę na odzyskanie danych jeszcze przed poważną awarią. Jak to rozpoznać i co zrobić, gdy się to nie uda?

Odzyskiwanie danych z różnych nośników – ile to kosztuje?

Utrata danych związanych z firmą, na których zapisane są ważne faktury czy dokumenty to ogromne zamieszanie i niekiedy spora panika. Na szczęście na rynku funkcjonują specjalne firmy, które zajmują się odzyskiwaniem danych z uszkodzonych nośników. Jak to wygląda w praktyce i na jaki wydatek musimy się przygotować?

Awaria dysku – jak przygotować dysk do naprawy?

Zazwyczaj awarii dysku towarzysz panika i bezsilność. Perspektywa utraty mnóstwa ważnych danych nie jest zbyt przyjemna, ale zachowanie spokoju i konkretne działania zmaksymalizują prawdopodobieństwo odzyskania większości lub całości utraconych danych. Jak więc zachować się w przypadku awarii dysku twardego?

Awaria dysku twardego – kiedy udać się do laboratorium po pomoc?

Uszkodzenie dysku, czy to mechaniczne czy też logiczne, zawsze wiąże się z ryzykiem bezpowrotnej utraty danych. Na szczęście istnieją techniki pozwalające na odzyskanie niemal wszystkich danych zapisanych na uszkodzonym nośniku. Czy istnieje możliwość samodzielnej naprawy i odzyskania danych, czy lepiej udać się po pomoc do profesjonalistów.

Odzyskiwanie danych – na własną rękę czy w profesjonalnej firmie?

Utrata danych zawsze wiąże się ze sporym problemem i niepowetowaną stratą. Niekiedy tracimy cenne dla nas zdjęcia czy kolekcję filmów, w innym przypadku niezwykle ważne dla firmy dokumenty i dane. Czy awaria dysku lub przypadkowe usunięcie zawsze musi być równoznaczne z nieodwracalną utratą danych? Okazuje się, że nie. Jak więc odzyskać utracone dane?

Opłaca się mieć spółkę w SSE

Spółki motoryzacyjne prowadzące działalności w specjalnych strefach ekonomicznych nadal będą otrzymywać pomoc publiczną. Od 1 stycznia 2001 roku do 30 czerwca 2011 roku cztery firmy dostały łącznie 920 mln zł - wynika z raportu UOKiK.

Firma w kryzysie – restrukturyzacja zobowiązań

Działalność biznesowa ma to do siebie, że przechodzi przez różne stadia czy fazy rozwoju. To naturalne, że firma przeżywa wzrost, stagnację czy regres. Często szefowie i właściciele potrafią bezpiecznie przeprowadzać zarządzane przedsiębiorstwa przez trudne okresy funkcjonowania, kiedy to silnie zagrożona jest płynność finansowa i pojawia się widmo niewypłacalności, a w konsekwencji bankructwa. Bywa jednak, że mimo starań ta sztuka się nie udaje. Wtedy mówimy, że przedsiębiorstwo jest w kryzysie. Wtedy zastanawiamy się, „Co poszło nie tak?”; „Gdzie popełniono błędy?”; „Co można zrobić w tej sytuacji?”.

Samsung Wave 3 – już niebawem trafi do sklepów

Firma Samsung przygotowuje się do wprowadzenia na rynek zapowiedzianego parę tygodni temu smartfona o nazwie Wave 3. Specyfikacja nowego urządzenia prezentuje się bardzo ciekawie, a kontrolę nad wszystkimi funkcjami będzie sprawował system bada 2.0. Urządzenie pojawi się na niektórych europejskich rynkach już na początku października. A czy jest na co czekać?

HTC Sensation XE z Beats Audio – telefon dla fanów muzyki

Firma HTC oficjalnie zapowiedziała wprowadzenie na rynek nowego modelu smartfona. Nowe urządzenie oparte jest na systemie Google Android, a jego pełna nazwa to HTC Sensation XE. Z pewnością wiele osób zauważy podobieństwo do modelu Sensation. Czym więc charakteryzuje się urządzeniem z XE dodanym do nazwy?

LG Univa – już na rynku w Europie pod nazwą Optimus Hub

Już wkrótce w Europie ruszy sprzedaż nowego smartfonu firmy LG o nazwie Univa. Na naszym kontynencie nowość będzie znana jako Optimus Hub i uzupełni półkę tanich smartfonów skierowanych dla młodych osób. Czy nowość ma szansę zaistnieć na rynku czy też zniknie w gąszczu innych tego typu urządzeń?

Trzy nowe urządzenia od Huawei – rozsądna cena i ciekawe parametry

Firma Huawei poinformowała o oficjalnym wprowadzeniu na nasz rynek kilku nowych, trzeba przyznać, że dość ciekawych urządzeń. Już wkrótce do sklepów trafią smartfony Huawei Ideos U8150, Huawei Ideos X5 (U8800) oraz tablet Huawei Ideos S7 Slim. Ile trzeba będzie za nie zapłacić i czym charakteryzują się prezentowane nowości?

Firmy więcej zapłacą za korzystanie ze środowiska

Od nowego roku wzrosną stawki opłat za emisję spalin służbowego auta oraz za składowanie zmieszanych odpadów na wysypisku.

Tłuszcz w firmie za milion złotych

Sanepid sprawdzi jakość tłuszczu stosowanego przez przedsiębiorcę do smażenia. Kontroli mogą spodziewać się nie tylko restauracje i bary, ale również piekarnie i ciastkarnie.

Kalkulacja kosztów działań jako metoda zarządzania kosztami firmy - porada

Jedną z kluczowych kwestii w zarządzaniu przedsiębiorstwem jest bieżąca kontrola ponoszonych kosztów i ich optymalizacja, która powinna być spójna z przyjętymi celami. Sama świadomość istnienia kosztów bywa często niewystarczająca. Istotne jest posiadanie wiedzy o kosztochłonności procesów biznesowych zachodzących w firmie, by móc je kształtować i przyczyniać się do maksymalizacji zysku.

Wytwarzasz regionalny produkt spożywczy? - wpisz go na listę produktów tradycyjnych!

Produkty rolne, środki spożywcze i napoje spirytusowe, stanowiące element kulturowego dziedzictwa regionu, mogą być wpisane na listę produktów tradycyjnych. Jakie warunki musi spełniać dany produkt i jak przebiega procedura wpisu? Odpowiedzi udzieli nasz ekspert.

Źródła obowiązków z zakresu ochrony środowiska

Od chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej rola przepisów związanych z ochroną środowiska stale wzrasta. Normy chroniące środowisko obejmują swym zasięgiem nowe rozległe obszary zagadnień – w tym tych dotyczących prowadzenia i wykonywania działalności gospodarczej.

Jak wypłacać wynagrodzenie przy umowie agencyjnej?

Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na nawiązanie współpracy z innymi podmiotami osobiście, czasem jednak korzystają z pomocy pośredników. W jaki sposób określić w umowie wynagrodzenie agenta? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Wzrost gospodarczy w 2012 roku będzie wolniejszy

W 2011 roku PKB wzrośnie o 3,8-4 proc. Przyszły rok będzie jednak dla naszej gospodarki cięższy. Wzrost zwolni i osiągnie tempo 3 proc. - prognozują ekonomiści PKPP Lewiatan.

Zmowa cenowa jako porozumienie ograniczające konkurencję

Na gruncie polskiego prawa antymonopolowego zakazane są wszelkie porozumienia ograniczające konkurencję, w tym także częste zarówno wśród małych, jak i dużych przedsiębiorców zmowy cenowe. Nieuczciwych konkurentów wspólnie ustalających ceny czekają jednak konsekwencje przewidziane w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów.

Co powinna zawierać umowa z deweloperem?

W umowie z deweloperem będą musiały znaleźć się nowe zapisy, które wymusza tzw. ustawa deweloperska; między innymi bardziej restryktywnie potraktowano wpłaty poszczególnych transzy. Nowe przepisy mają zwiększyć ochronę prawną nabywców nowych mieszkań. Jak poprawki do ustawy oceniają eksperci?

Smartfon i tablet od firmy Medion – ciekawe urządzenia czy kolejne klony?

W trakcie ostatnich targów IFA 2011 swoje produkty zaprezentowały liczne firmy, w tym również mało znaczący gracze na rynku chcąc tym samym zaistnieć w ogromnym śwecie tabletów lub smartfonów. Jedną z takich firm była niemiecka marka Medion. W naszym kraju firma ta nie ma fenomenalnej opinii i kojarzona jest raczej ze sprowadzanych z zachodu notebooków i innych urządzeń elektronicznych charakteryzujących się niską ceną. Wracając do sedna, poznajmy dwa urządzenia zaprezentowane przez firmę Medion.

Gateway A60 – kopia Acer’a Iconia tab A500?

Firma Gateway wprowadziła na rynek nowy model tabletu. Urządzenie oparte jest na układzie NVIDIA Tegra 2 i wyposażone w ekran o przekątnej 10 cali. Ciekawostką jest fakt, że nowy produkt to tak naprawdę tablet A500 firmy Acer, ale firmowany innym znaczkiem i symbolem. Cała sytuacja jest dodatkowo dziwna ze względu na to, że Gateway należy właśnie do Acera. Czyżby konkurencja we własnych szeregach? Tak czy inaczej poznajmy bliżej nowe urządzenie.

Toshiba AT200 – nowy i ciekawy tablet na rynku

Firma Toshiba nie przestraszyła się szturmy konkurencji i mnóstwa nowych modeli pojawiających się na rynku. Wydawałoby się, że Toshiba nieco leniwie obserwuje rynek i nie reaguje tak nerwowo jak konkurencja. Ciężko ocenić, czy to dobra strategia, ale nie o strategii piszemy, tylko o nowym urządzeniu w ofercie firmy Toshiba. Nowe urządzenie o symbolu AT200 jest tabletem w obudowie ze szczotkowanego aluminium. Czym charakteryzuje się nowy sprzęt od Toshiby?

Samsung Galaxy Note – czy to jeszcze smartfon, czy już tablet?

Jeszcze jakiś czas temu telefon z ekranem o przekątnej 3-cali był synonimem luksusu i zaawansowanej techniki. Obecnie wielkość ekranów w telefonach pozwala na swobodne i komfortowe oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości. Jednym z takich telefonów jest zaprezentowany niedawno na konferencji Samsung Unpacked model Samsung Galaxy Note. Urządzenie łączy w sobie zarówno cechy nowoczesnego telefonu komórkowego, jak i niezwykle mobilnego tabletu. Poznajmy bliżej nowy model Samsunga.

Polski PKB szybszy od Unii

Komisja Europejska dokonała obniżenia prognozy wzrostu PKB dla Unii Europejskiej z dotychczasowego poziomu 1,8 proc. do 1,7 proc. Szacunki wzrostu dla PKB Polski pozostały bez zmian.

ZUS RMUA 2012, czyli RMUA raz na rok

Od przyszłego roku przedsiębiorcy będą mieli możliwość wystawiania druku ZUS RMUA tylko raz w roku. Raz na miesiąc będą wydawać go tylko na wniosek pracownika.

Gdzie założyć konto firmowe?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością posiadania konta firmowego. Analitycy finansowi przeanalizowali oferty dla małych i średnich firm. W którym banku opłaca się początkującemu przedsiębiorcy otworzyć rachunek?

Kiedy przedsiębiorca odpowiada za niezgodny z umową towar konsumpcyjny?

Zakres odpowiedzialności przedsiębiorcy za sprzedaż towaru konsumpcyjnego niezgodnego z umową reguluje ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Jej przepisy mają charakter bezwzględnie obowiązujących, co oznacza dla przedsiębiorcy, że nie może ograniczyć w umowie podstaw do wniesienia reklamacji.

Utrudnianie realizacji reklamacji jako praktyka naruszająca zbiorowe interesy konsumentów

W praktyce procedura reklamacyjna ze względu na negatywną postawę przedsiębiorcy często okazuje się utrudniona. W takiej sytuacji konsekwencją dla sprzedawcy może być uznanie jego działania za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów.

Rosną polskie klastry

Powiększenie krakowskiej, mieleckiej i wałbrzyskiej SSE ma przynieść nowe miejsca pracy i zwiększenie szans na rozwój firm. Rada Ministrów przyjęła 13 września 2011 r. przedłożone przez ministra gospodarki rozporządzenia w tej sprawie.

Zagraniczne staże dla początkujących przedsiębiorców

Program „Erasmus” oferuje możliwość dofinansowania zagranicznych staży dla polskich przedsiębiorców w wybranym przez nich kraju oraz w firmie. Wszystko co należy zrobić to złożyć formularz aplikacyjny i czekać na pozytywny wynik procesu rekrutacji.

Sektor MŚP boi się kryzysu

Trzeci kwartał tego roku nie będzie dla sektora MŚP optymistyczny – wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut KerallaResearch. Poprawy sytuacji gospodarczej w tym kwartale spodziewa się tylko 17,7 proc. przedsiębiorców.

Pożyczki na inwestycje o charakterze innowacyjnym

Szukasz kapitału na rozbudowę swojego przedsiębiorstwa w celu wdrożenia innowacyjnego rozwiązania czy potrzebujesz gotówki na zakup nowoczesnych urządzeń i maszyn? Teraz innowacyjni przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z pożyczek udzielanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Rozwiązanie to może być ciekawą propozycją, zwłaszcza w obliczu kończących się środków z funduszy unijnych.

Jakie są źródła finansowania innowacji w Polsce?

Stwierdzenie, że pojęcie innowacji weszło do powszechnego użycia dzięki funduszom unijnych nie powinno być aż nadto przesadzone. To właśnie dostępność środków finansowych ukierunkowanych na wzrost innowacyjności polskich przedsiębiorstw nadała temu pojęciu nowego, ostrego znaczenia. Jak zdefiniować innowacje i jak poznać źródła ich finansowania – o tym w poniższym artykule.

Jakie dotacje dla przedsiębiorców na obszarach wiejskich?

Potrzeba wspierania przekształceń strukturalnych, ekonomicznych i społecznych w polskim rolnictwie wynika z panujących w tym sektorze zapóźnień rozwojowych. Instrumentem takiego wsparcia w obecnej perspektywie finansowej jest Program Obszaru Rozwoju Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach którego realizowanych jest wiele ciekawych inicjatyw. Jedną z nich jest wsparcie osób zainteresowanych tworzeniem przedsiębiorstw na obszarach wiejskich.

Dotacje UE na poprawę jakości powietrza w regionie

Przedsiębiorcy z województwa zachodniopomorskiego będą mogli skorzystać z unijnej pomocy w formie dofinansowania inwestycji sprzyjających poprawie środowiska naturalnego. Ogłoszenie konkursu planowane jest na połowę czerwca br. i jak zapowiadają organizatorzy, podczas tegorocznego naboru: „ma być łatwiej”.

Sony Ericsson Xperia arc S – nowa, odświeżona (lepsza?) wersja

Firma Sony Ericsson zaprezentowała nowego smartfona. Urządzenie legitymujące się jako Xperia arc S to tak naprawdę udoskonalona i przyśpieszona wersja modelu Xperia arc. Największą zmianą w stosunku do poprzednika jest procesor Qualcomm MSM 8255 wyróżniający się taktowaniem o częstotliwości 1,4 GHz. Czy oprócz tego w nowym modelu zaszły jakieś znaczące zmiany?

Samsung Galaxy Tab 7.7 – świetne parametry i wysoka cena

Kilka dni temu firma Samsung zaprezentowała nowe urządzenie o nazwie Galaxy Tab 7.7. Jak można się domyślić, mowa tu o kolejnym tablecie w ofercie firmy, tym razem z ekranem o przekątnej 7.7-cala. Trzeba przyznać, że urządzenie prezentuje się bardzo ciekawie, a kolejna dawka zdumienia przychodzi zaraz po zerknięciu w specyfikację urządzenia. Czym więc charakteryzuje się nowe urządzenie marki Samsung?

Biuro doradztwa prawnego - lokal

Prowadzenie działalności gospodarczej wymagającej wynajmowania lokalu wiążę się z wysokimi kosztami. Czy w przypadku biura doradztwa prawnego wynajmowany lokal jest niezbędny? Ekspert podpowiada jak uniknąć wysokiego czynszu oraz jak zaoszczędzić prowadząc biuro doradztwa prawnego.

Biuro doradztwa prawnego - formalności

Od strony formalnej założenie biura doradztwa prawnego przebiega identycznie, jak w przypadku każdej innej działalności gospodarczej. Ekspert podpowiada, jak dopełnić wszystkich formalności.

Ruszyło Forum Ekonomiczne w Krynicy 2011

Oficjalnie rozpoczęło się Forum Ekonomiczne w Krynicy 2011. Politycy, ekonomiści i przedstawiciele biznesu będą rozmawiać o kierunku w jakim podąża polska gospodarka.

REKLAMA