reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Dobre prognozy dla polskiego rynku IT

Dobre prognozy dla polskiego rynku IT

Polski rynek IT awansował o 5 pozycji w prestiżowym rankingu Economist Intelligence Unit. Ranking dotyczy konkurencyjności światowej branży IT w 2011 r.

27 września 2011 r. Economist Intelligence Unit opublikowała raport „Ocena konkurencyjności branży IT za 2011”. Nasz kraj zajął w nim 30 miejsce wśród 66 badanych państw. Polska, Singapur, Meksyk i Niemcy zostały docenione m.in. za rozwój infrastruktury informatycznej oraz sektora B+R. W 2009 r. nasz kraj uplasował się na 35. pozycji.

- Sektor IT to niezwykle ważny element wzrostu gospodarczego. Rozwój branży informatycznej jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na poprawę sytuacji ekonomicznej kraju – powiedział wicepremier Pawlak.

Ministerstwo Gospodarki realizuje działania, które mają uczynić informatykę polską specjalnością. Od 2009 r. krajowy rynek IT odnotowuje wyraźną poprawę wyników. Według danych z raportu "Rynek IT w Polsce 2011. Prognozy rozwoju na lata 2011-2015", opublikowanego przez PMR, jego wartość wzrosła w 2010 r. o 5,8 proc., osiągając prawie 26 mld zł. Przewidywania z I poł. 2010 r. zakładały wzrost na poziomie 3,3 proc.

Dobre prognozy są także na 2011 r.: liczba zamówień z sektora przedsiębiorstw pozwala oceniać możliwości wzrostu rynku o prawie 11 proc. - W połączeniu ze świetnie wykształconymi, młodymi kadrami oraz szerokim strumieniem funduszy unijnych na innowacje, informatyka może wkrótce stać się dziedziną, w której będziemy jednym z najbardziej cenionych graczy na świecie – powiedział wicepremier Pawlak.

Już dziś pod względem wartości rynku IT, Polska plasuje się w pierwszej 20-tce światowych rankingów. Od lat jego dominującym segmentem jest sprzęt komputerowy, którego udział wyniósł w 2009 r. ok. 53 proc. Szybko rozwija się także sektor usług informatycznych (31 proc. rynku) oraz produkcji oprogramowania (16 proc.).

Polecamy: Zakup samochodów oraz paliwa a prawo do odliczenia VAT 2012

Źródło: MG

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama