Wytwarzasz regionalny produkt spożywczy? - wpisz go na listę produktów tradycyjnych!
REKLAMA
REKLAMA
Co charakteryzuje produkty tradycyjne?
Na listę produktów tradycyjnych mogą być wpisane: produkty rolne i środki spożywcze przeznaczone do spożycia przez ludzi oraz napoje spirytusowe, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji. Za tradycyjne metody produkcji uważa się metody wykorzystywane co najmniej od 25 lat. Produkty takie muszą stanowić element dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane, oraz być elementem tożsamości społeczności lokalnej.
REKLAMA
Listę produktów tradycyjnych prowadzi minister właściwy do spraw rynków rolnych. Lista produktów tradycyjnych jest również umieszczana na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw rynków rolnych.
REKLAMA
Warto przy tym zaznaczyć, że nazwa produktu tradycyjnego umieszczona na liście produktów tradycyjnych nie podlega ochronie wynikającej z ustawy, a użycie nazwy produktu tradycyjnego odnoszącej się do obszaru geograficznego nie stanowi uznania pochodzenia tego produktu z obszaru, do którego nawiązuje ta nazwa.
Lista produktów tradycyjnych zawiera opis produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego zawierający jego nazwę, rodzaj, charakterystykę, surowce wykorzystywane do produkcji oraz metodę produkcji, a nadto informacje dotyczące tradycji, pochodzenia oraz historii.
Kto może wystąpić z wnioskiem o wpis na listę produktów tradycyjnych?
Z wnioskiem o wpis produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego na listę produktów tradycyjnych mogą wystąpić osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej wytwarzające dany produkt rolny, środek spożywczy lub napój spirytusowy.
Taki wniosek o wpis na listę produktów tradycyjnych powinien zawierać:
1. nazwę oraz siedzibę, adres albo imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania i adres wnioskodawcy,
2. wskazanie adresu do korespondencji,
REKLAMA
3. opis produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego zawierający jego nazwę, rodzaj, charakterystykę, surowce wykorzystywane do produkcji oraz metodę produkcji, a nadto informacje dotyczące tradycji, pochodzenia oraz historii,
4. streszczenie informacji, o których mowa powyżej, zawierające nie więcej niż 3 000 znaków drukarskich łącznie ze spacjami (będzie ono bowiem umieszczane na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw rynków rolnych).
Wniosek o wpis na listę produktów tradycyjnych należy złożyć do właściwego miejscowo marszałka województwa w formie papierowej oraz na informatycznym nośniku danych. Wzór wniosku o wpis na listę produktów tradycyjnych, jest określony w rozporządzeniu ministra, z uwzględnieniem jednolitości zakresu informacji dotyczących wytwarzanego produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego.
Polecamy: Co można zrobić, aby zwiększyć sprzedaż produktów i usług?
Jak przebiega procedura weryfikacyjna?
Marszałek województwa sprawdza wniosek o wpis na listę produktów tradycyjnych pod względem spełniania wymogów formalnych oraz dokonuje oceny w zakresie spełniania przez produkt rolny, środek spożywczy lub napój spirytusowy, którego dotyczy wniosek o wpis na listę, wymagań tj. jakości lub wyjątkowych cech i właściwości produktu, wynikających ze stosowania tradycyjnych metod produkcji, stanowiących element dziedzictwa kulturowego regionu.
Przed dokonaniem oceny marszałek zwraca się do izby gospodarczej zrzeszającej podmioty wytwarzające produkty tradycyjne o wyrażenie, w terminie 30 dni, opinii w zakresie spełniania przez produkt rolny, środek spożywczy lub napój spirytusowy, tych właśnie wymagań. W przypadku niewydania opinii w terminie 30 dni wymóg zasięgnięcia opinii uważa się za spełniony. Marszałek może również wystąpić do wnioskodawcy o uzupełnienie lub wyjaśnienie, w wyznaczonym terminie, informacji zawartych we wniosku o wpis na listę.
Jeżeli produkt rolny, środek spożywczy lub napój spirytusowy spełnia wymagania określone powyżej, marszałek województwa przesyła ministrowi właściwemu do spraw rynków rolnych potwierdzoną przez siebie kopię wniosku o wpis na listę produktów tradycyjnych wraz z kopią opinii izby gospodarczej. W przypadku zaś niewydania przez izbę gospodarczą opinii marszałek przesyła ministrowi właściwemu wyłącznie kopię wniosku o wpis na listę produktów tradycyjnych.
Minister, po otrzymaniu dokumentów od marszałka, dokonuje wpisu produktu tradycyjnego na listę produktów tradycyjnych. Może on również wystąpić do marszałka o uzupełnienie lub wyjaśnienie, w wyznaczonym terminie, informacji zawartych we wniosku o wpis na listę produktów tradycyjnych.
Marszałek województwa może również wydać decyzję o odmowie przekazania ministrowi właściwemu do spraw rynków rolnych dokumentów, w przypadku, gdy produkt rolny, środek spożywczy lub napój spirytusowy nie spełnia wymagań określonych przepisami. Podobną kompetencję posiada minister właściwy do spraw rynków rolnych.
Polecamy: Kiedy sanepid może kontrolować przedsiębiorcę?
Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej wytwarzające dany produkt rolny, środek spożywczy lub napój spirytusowy mogą wystąpić z wnioskiem o zmianę opisu produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego wpisanego na listę produktów tradycyjnych. Do wniosku o zmianę opisu na liście produktów tradycyjnych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące złożenia wniosku o sam wpis.
Minister właściwy do spraw rynków rolnych posiada również uprawnienie aby skreślić produkt tradycyjny z listy produktów tradycyjnych, w przypadku gdy nie ma możliwości wytworzenia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego o cechach i właściwościach, które były podstawą do umieszczenia tego produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego na liście produktów tradycyjnych. Skreślenie następuje w drodze decyzji.
Minister ogłasza corocznie, w terminie do dnia 31 maja, w dzienniku urzędowym ministra właściwego do spraw rynków rolnych wykaz produktów tradycyjnych które były wpisane na listę produktów tradycyjnych przed końcem lutego danego roku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.