| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Biuro doradztwa prawnego > Biuro doradztwa prawnego - lokal

Biuro doradztwa prawnego - lokal

Prowadzenie działalności gospodarczej wymagającej wynajmowania lokalu wiążę się z wysokimi kosztami. Czy w przypadku biura doradztwa prawnego wynajmowany lokal jest niezbędny? Ekspert podpowiada jak uniknąć wysokiego czynszu oraz jak zaoszczędzić prowadząc biuro doradztwa prawnego.

Czy trzeba lokować biuro w ścisłym centrum?

Tradycyjnie firmy prawnicze mieszczą się w pobliżu sądów. Są to często obszary zwartej, śródmiejskiej zabudowy. Zaletą takiej lokalizacji jest bliskość sądu, przed którym prawnicy występują. Mankamentem śródmiejskich lokalizacji są  natomiast trudności ze znalezieniem miejsca parkingowego. Moim zdaniem ulokowanie biura doradztwa prawnego w takim miejscu nie znajduje uzasadnienia, chyba że biuro liczy na zainteresowanie klientów z ulicy, którzy zainteresowali się jego ofertą po przeczytaniu ulotki otrzymanej pod sądem. Z mojego doświadczenia wynika, że klienci bardziej od lokalizacji w ścisłym centrum miasta cenią duży i wygodny parking. Zaletą lokalizacji poza centrum są także niższe czynsze.

Na co zwrócić uwagę porównując czynsze?

Porównując oferty najmu lokali użytkowych, należy koniecznie zwrócić uwagę na sposób ogrzewania  i związane z nim koszty.

Wybór dużego lokalu np. w kamienicy często wiąże się z koniecznością jego ogrzania energią elektryczną, co czyni najem zupełnie nieopłacalnym. Łatwo jednak o tym zapomnieć, podejmując decyzję w cieplejszych miesiącach roku.

Polecamy: Biuro doradztwa prawnego – biznesplan

A może biuro w mieszkaniu?

Jeśli klientami biura mają być firmy, być może warto rozważyć prowadzenie go we własnym mieszkaniu. Pozwala to zaoszczędzić na kosztach najmu, które często czynią prowadzenie działalności nieopłacalnym.

Poza tym wielu klientów ceni sobie obsługę prawną w ich siedzibie. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, klienci zyskują czas, który spędzili by w korkach w drodze do biura, po stronie prawnika występują zaś znaczne oszczędności. Dzięki obecności w siedzibie firmy, prawnik może lepiej zrozumieć problemy swoich klientów, co wpływa pozytywnie na jakość obsługi prawnej.

Polecamy: Biuro doradztwa prawnego - formalności

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Chmiel Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Chmiel - Kancelaria Radcy Prawnego z Rzeszowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »