REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Biuro doradztwa prawnego – biznesplan

Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
Biuro doradztwa prawnego – biznesplan
Biuro doradztwa prawnego – biznesplan

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli jesteś w trakcie zakładania swojej firmy prawniczej lub dopiero zamierzasz ją założyć, z pewnością słyszałeś o potrzebie sporządzenia biznesplanu. Słowo to odmieniane jest przez wszystkie przypadki, m.in. w kontekście dotacji z Urzędu Pracy oraz w instytucjach finansowych. Biznesplan warto również zrobić dla siebie, nawet jeśli nikt od nas tego nie wymaga.

REKLAMA

Biura doradztwa prawnego zakładają często prawnicy zaraz po studiach. Ich celem jest nie tylko uzyskanie  dochodów, ale także rozwój zawodowy. Trudno bowiem o uzyskanie satysfakcjonującej pracy w zawodzie, natomiast brak kontaktu z obsługą prawną przez dłuższy czas prowadzić może do zaniku kompetencji i zdezaktualizowania się wiedzy.
Biuro doradztwa prawnego, jak każda inna firma, musi jednak przede wszystkim uzyskiwać przychody odpowiednio duże, aby pokryć koszty swojego funkcjonowania i zapewnić godziwy zysk właścicielowi. Wbrew pozorom nie jest to zadanie proste na coraz bardziej konkurencyjnym rynku usług profesjonalnych. Warto w związku z tym, przed zaangażowaniem własnego czasu i kapitału w biuro, dokonać symulacji, dzięki którym decyzja o podjęciu tej działalności będzie bardziej świadoma.

REKLAMA

Biznesplan jest to - mówiąc najprościej - analiza opłacalności biznesu w pewnym okresie czasu. Właśnie dlatego banki żądają od potencjalnych kredytobiorców przekonywującego biznesplanu, którego realizacja uprawdopodobni, że przedsiębiorca będzie w stanie spłacać raty kredytu. Warto również sporządzić biznesplan na etapie planowania przedsięwzięcia gospodarczego, aby nabrać przekonania, czy warto angażować w określoną działalność swoje pieniądze.  Bez względu na cel, w jakim biznesplan zostaje sporządzony, należy pamiętać, że jest to jedynie prognoza, której trafność zależy od wielu czynników, często niemożliwych do przewidzenia. W przypadku biura doradztwa prawnego na trafność biznesplanu składać się będą takie czynniki jak umiejętność dotarcia do klientów, konkurencja na rynku.

Zobacz także: Biuro doradztwa prawnego – pomysł na biznes

Zanim sporządzisz biznesplan

Zanim zaczniesz przelewać na papier swoje symulacje, warto zastanowić się nad celem, w jakim biznesplan ma zostać sporządzony. Jeśli wymaga tego bank lub inna instytucja, warto zorientować się, czy nie stawia on jakichś szczegółowych wymogów lub nie wymaga sporządzenia biznesplanu w przepisanej formie, np. na formularzu.

Dobry biznesplan

Biznesplan jest to prosta symulacja. Powinien więc być napisany jasno, zwięźle i realistycznie. Aby sporządzić dobry biznesplan, warto przyjrzeć się tym firmom, które już funkcjonują. Nie mając doświadczenia w prowadzeniu firmy  łatwo bowiem przeoczyć niektóre koszty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Logika

To co napisałeś, musi być ze sobą powiązane, spójne i logiczne. Warto w związku z tym przedłożyć taki biznesplan do krytycznej oceny znajomemu, który dokona krytycznej weryfikacji, aby wytknąć błędy. Wielu początkujących przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy np. z konieczności współpracy z księgową, uciążliwych obowiązków wobec Urzędu Skarbowego itd. Warto więc  przedłożyć biznesplan osobie będącej przedsiębiorcą – praktykiem lub np. księgowemu.

Realizm

Dla większości firm nie mających jeszcze stałych klientów, pierwszych kilka miesięcy działalności to czas, w którym doskonalony jest warsztat pracy, sposób pozyskiwania klientów itd. Nie należy w związku z tym spodziewać się znacznych dochodów. Wiele biur doradztwa prawnego musiało zakończyć działalność, ponieważ nie były w stanie regulować wysokich czynszów. Myślę, że można zaryzykować tezę, że warunkiem przetrwania na rynku biura doradztwa prawnego jest pozyskanie odpowiedniej liczby klientów biznesowych, dzięki którym możliwe będzie pokrycie bieżących kosztów działalności. Biura doradztwa prawnego, nastawione wyłącznie na klienta z ulicy skazane są na wegetację.

Zobacz także: Jak reklamować biuro doradztwa prawnego?

Przykładowy biznesplan

Jan Nowak zamierza prowadzić biuro doradztwa prawnego pod firmą Jan Nowak Super Lex Kancelaria Doradztwa Prawnego. W ramach tejże działalności będzie udzielał porad prawnych, sporządzał umowy, pisma procesowe itd. Działalność prowadzona będzie w niewielkim biurze w centrum miasteczka. Za wynajęcie biura Jan Nowak płaci 600 zł. brutto.

Usługi można podzielić na:

  • Udzielanie porad prawnych.
  • Sporządzanie pism procesowych.
  • Redagowanie umów.
  • Prowadzenie obsługi prawnej firm.

Janowi Nowakowi udało się przekonać właścicieli firmy budowlanej, w której pracował dotychczas jako in house lawyer (prawnik wewnętrzny), żeby powierzyli mu obsługę prawną. Przekonały ich argumenty, że obsługa zewnętrzna może być tańsza niż zatrudnianie pracownika. Dzięki temu już na początkowym etapie prowadzenia działalności Jan Kowalski ma dużo pracy i pieniądze wystarczające do opłacenia najmu i składki na ZUS.

Rynek branżowy:

W miejscowości, w której Jan Kowalski działa, jest wiele kancelarii radcowskich i adwokackich. Oferują oni dość przystępne ceny usług. Mimo tego wielu przedsiębiorców nie korzysta z usług firm prawniczych.

Klienci:

Jan Kowalski kieruje swoją ofertę do osób prowadzących działalność na niewielką skalę, które dotychczas nie korzystały z usług prawników. Są to rzemieślnicy, sklepikarze i właściciele kamienic. Jan Kowalski liczy również na klientów nie prowadzących działalności gospodarczej. Wie jednak, że nie zapewnią oni firmie stałego źródła dochodów.

Zatrudnienie:

Jan Kowalski nie zamierza zatrudniać pracowników. Na obecnym etapie działalności jest to zbędne.

Planowane koszty początkowe:

Wyposażenie biura: 6000 zł (wystarczy na meble biurowe, urządzenie wielofunkcyjne i laptopa)
Strona internetowa: 1500 zł
Szyldy: 500 zł
Razem: 8000 zł

Koszty stałe:

Czynsz: 600 zł
Telefon: 100 zł
Księgowa: 250 zł
ZUS: 700 zł
Internet: 50 zł
Pozycjonowanie strony internetowej: 100 zł
Razem: 1800 zł

Reklama i marketing:

Jan Nowak będzie prowadził w lokalnej gazecie kącik porad prawnych. Poza tym stawia na Internet. Chce być przede wszystkim widoczny w sieci, aby dotrzeć również do klientów spoza miasteczka.

Analiza SWOT

Mocne strony

Słabe strony

- Jan Nowak ma na starcie pierwszego, dochodowego klienta (byłego pracodawcę)

- możliwość reklamowania swoich usług

- możliwość korzystania z dobrej, darmowej reklamy (kącik porad prawnych w lokalnej gazecie)

- mniejsze możliwości działania niż w przypadku adwokatów i radców prawnych (ograniczenia w zakresie reprezentowania w sądzie)

- wysokie koszty stałe

-  silna, bardziej doświadczona konkurencja.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA