| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Biuro doradztwa prawnego > Biuro doradztwa prawnego – biznesplan

Biuro doradztwa prawnego – biznesplan

Jeśli jesteś w trakcie zakładania swojej firmy prawniczej lub dopiero zamierzasz ją założyć, z pewnością słyszałeś o potrzebie sporządzenia biznesplanu. Słowo to odmieniane jest przez wszystkie przypadki, m.in. w kontekście dotacji z Urzędu Pracy oraz w instytucjach finansowych. Biznesplan warto również zrobić dla siebie, nawet jeśli nikt od nas tego nie wymaga.

Biura doradztwa prawnego zakładają często prawnicy zaraz po studiach. Ich celem jest nie tylko uzyskanie  dochodów, ale także rozwój zawodowy. Trudno bowiem o uzyskanie satysfakcjonującej pracy w zawodzie, natomiast brak kontaktu z obsługą prawną przez dłuższy czas prowadzić może do zaniku kompetencji i zdezaktualizowania się wiedzy.
Biuro doradztwa prawnego, jak każda inna firma, musi jednak przede wszystkim uzyskiwać przychody odpowiednio duże, aby pokryć koszty swojego funkcjonowania i zapewnić godziwy zysk właścicielowi. Wbrew pozorom nie jest to zadanie proste na coraz bardziej konkurencyjnym rynku usług profesjonalnych. Warto w związku z tym, przed zaangażowaniem własnego czasu i kapitału w biuro, dokonać symulacji, dzięki którym decyzja o podjęciu tej działalności będzie bardziej świadoma.

Biznesplan jest to - mówiąc najprościej - analiza opłacalności biznesu w pewnym okresie czasu. Właśnie dlatego banki żądają od potencjalnych kredytobiorców przekonywującego biznesplanu, którego realizacja uprawdopodobni, że przedsiębiorca będzie w stanie spłacać raty kredytu. Warto również sporządzić biznesplan na etapie planowania przedsięwzięcia gospodarczego, aby nabrać przekonania, czy warto angażować w określoną działalność swoje pieniądze.  Bez względu na cel, w jakim biznesplan zostaje sporządzony, należy pamiętać, że jest to jedynie prognoza, której trafność zależy od wielu czynników, często niemożliwych do przewidzenia. W przypadku biura doradztwa prawnego na trafność biznesplanu składać się będą takie czynniki jak umiejętność dotarcia do klientów, konkurencja na rynku.

Zobacz także: Biuro doradztwa prawnego – pomysł na biznes

Zanim sporządzisz biznesplan

Zanim zaczniesz przelewać na papier swoje symulacje, warto zastanowić się nad celem, w jakim biznesplan ma zostać sporządzony. Jeśli wymaga tego bank lub inna instytucja, warto zorientować się, czy nie stawia on jakichś szczegółowych wymogów lub nie wymaga sporządzenia biznesplanu w przepisanej formie, np. na formularzu.

Dobry biznesplan

Biznesplan jest to prosta symulacja. Powinien więc być napisany jasno, zwięźle i realistycznie. Aby sporządzić dobry biznesplan, warto przyjrzeć się tym firmom, które już funkcjonują. Nie mając doświadczenia w prowadzeniu firmy  łatwo bowiem przeoczyć niektóre koszty.

Logika

To co napisałeś, musi być ze sobą powiązane, spójne i logiczne. Warto w związku z tym przedłożyć taki biznesplan do krytycznej oceny znajomemu, który dokona krytycznej weryfikacji, aby wytknąć błędy. Wielu początkujących przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy np. z konieczności współpracy z księgową, uciążliwych obowiązków wobec Urzędu Skarbowego itd. Warto więc  przedłożyć biznesplan osobie będącej przedsiębiorcą – praktykiem lub np. księgowemu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »