REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Biuro doradztwa prawnego – biznesplan

Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
Biuro doradztwa prawnego – biznesplan
Biuro doradztwa prawnego – biznesplan

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli jesteś w trakcie zakładania swojej firmy prawniczej lub dopiero zamierzasz ją założyć, z pewnością słyszałeś o potrzebie sporządzenia biznesplanu. Słowo to odmieniane jest przez wszystkie przypadki, m.in. w kontekście dotacji z Urzędu Pracy oraz w instytucjach finansowych. Biznesplan warto również zrobić dla siebie, nawet jeśli nikt od nas tego nie wymaga.

REKLAMA

Biura doradztwa prawnego zakładają często prawnicy zaraz po studiach. Ich celem jest nie tylko uzyskanie  dochodów, ale także rozwój zawodowy. Trudno bowiem o uzyskanie satysfakcjonującej pracy w zawodzie, natomiast brak kontaktu z obsługą prawną przez dłuższy czas prowadzić może do zaniku kompetencji i zdezaktualizowania się wiedzy.
Biuro doradztwa prawnego, jak każda inna firma, musi jednak przede wszystkim uzyskiwać przychody odpowiednio duże, aby pokryć koszty swojego funkcjonowania i zapewnić godziwy zysk właścicielowi. Wbrew pozorom nie jest to zadanie proste na coraz bardziej konkurencyjnym rynku usług profesjonalnych. Warto w związku z tym, przed zaangażowaniem własnego czasu i kapitału w biuro, dokonać symulacji, dzięki którym decyzja o podjęciu tej działalności będzie bardziej świadoma.

REKLAMA

Biznesplan jest to - mówiąc najprościej - analiza opłacalności biznesu w pewnym okresie czasu. Właśnie dlatego banki żądają od potencjalnych kredytobiorców przekonywującego biznesplanu, którego realizacja uprawdopodobni, że przedsiębiorca będzie w stanie spłacać raty kredytu. Warto również sporządzić biznesplan na etapie planowania przedsięwzięcia gospodarczego, aby nabrać przekonania, czy warto angażować w określoną działalność swoje pieniądze.  Bez względu na cel, w jakim biznesplan zostaje sporządzony, należy pamiętać, że jest to jedynie prognoza, której trafność zależy od wielu czynników, często niemożliwych do przewidzenia. W przypadku biura doradztwa prawnego na trafność biznesplanu składać się będą takie czynniki jak umiejętność dotarcia do klientów, konkurencja na rynku.

Zobacz także: Biuro doradztwa prawnego – pomysł na biznes

Zanim sporządzisz biznesplan

Zanim zaczniesz przelewać na papier swoje symulacje, warto zastanowić się nad celem, w jakim biznesplan ma zostać sporządzony. Jeśli wymaga tego bank lub inna instytucja, warto zorientować się, czy nie stawia on jakichś szczegółowych wymogów lub nie wymaga sporządzenia biznesplanu w przepisanej formie, np. na formularzu.

Dobry biznesplan

Biznesplan jest to prosta symulacja. Powinien więc być napisany jasno, zwięźle i realistycznie. Aby sporządzić dobry biznesplan, warto przyjrzeć się tym firmom, które już funkcjonują. Nie mając doświadczenia w prowadzeniu firmy  łatwo bowiem przeoczyć niektóre koszty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Logika

To co napisałeś, musi być ze sobą powiązane, spójne i logiczne. Warto w związku z tym przedłożyć taki biznesplan do krytycznej oceny znajomemu, który dokona krytycznej weryfikacji, aby wytknąć błędy. Wielu początkujących przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy np. z konieczności współpracy z księgową, uciążliwych obowiązków wobec Urzędu Skarbowego itd. Warto więc  przedłożyć biznesplan osobie będącej przedsiębiorcą – praktykiem lub np. księgowemu.

Realizm

Dla większości firm nie mających jeszcze stałych klientów, pierwszych kilka miesięcy działalności to czas, w którym doskonalony jest warsztat pracy, sposób pozyskiwania klientów itd. Nie należy w związku z tym spodziewać się znacznych dochodów. Wiele biur doradztwa prawnego musiało zakończyć działalność, ponieważ nie były w stanie regulować wysokich czynszów. Myślę, że można zaryzykować tezę, że warunkiem przetrwania na rynku biura doradztwa prawnego jest pozyskanie odpowiedniej liczby klientów biznesowych, dzięki którym możliwe będzie pokrycie bieżących kosztów działalności. Biura doradztwa prawnego, nastawione wyłącznie na klienta z ulicy skazane są na wegetację.

Zobacz także: Jak reklamować biuro doradztwa prawnego?

Przykładowy biznesplan

Jan Nowak zamierza prowadzić biuro doradztwa prawnego pod firmą Jan Nowak Super Lex Kancelaria Doradztwa Prawnego. W ramach tejże działalności będzie udzielał porad prawnych, sporządzał umowy, pisma procesowe itd. Działalność prowadzona będzie w niewielkim biurze w centrum miasteczka. Za wynajęcie biura Jan Nowak płaci 600 zł. brutto.

Usługi można podzielić na:

 • Udzielanie porad prawnych.
 • Sporządzanie pism procesowych.
 • Redagowanie umów.
 • Prowadzenie obsługi prawnej firm.

Janowi Nowakowi udało się przekonać właścicieli firmy budowlanej, w której pracował dotychczas jako in house lawyer (prawnik wewnętrzny), żeby powierzyli mu obsługę prawną. Przekonały ich argumenty, że obsługa zewnętrzna może być tańsza niż zatrudnianie pracownika. Dzięki temu już na początkowym etapie prowadzenia działalności Jan Kowalski ma dużo pracy i pieniądze wystarczające do opłacenia najmu i składki na ZUS.

Rynek branżowy:

W miejscowości, w której Jan Kowalski działa, jest wiele kancelarii radcowskich i adwokackich. Oferują oni dość przystępne ceny usług. Mimo tego wielu przedsiębiorców nie korzysta z usług firm prawniczych.

Klienci:

Jan Kowalski kieruje swoją ofertę do osób prowadzących działalność na niewielką skalę, które dotychczas nie korzystały z usług prawników. Są to rzemieślnicy, sklepikarze i właściciele kamienic. Jan Kowalski liczy również na klientów nie prowadzących działalności gospodarczej. Wie jednak, że nie zapewnią oni firmie stałego źródła dochodów.

Zatrudnienie:

Jan Kowalski nie zamierza zatrudniać pracowników. Na obecnym etapie działalności jest to zbędne.

Planowane koszty początkowe:

Wyposażenie biura: 6000 zł (wystarczy na meble biurowe, urządzenie wielofunkcyjne i laptopa)
Strona internetowa: 1500 zł
Szyldy: 500 zł
Razem: 8000 zł

Koszty stałe:

Czynsz: 600 zł
Telefon: 100 zł
Księgowa: 250 zł
ZUS: 700 zł
Internet: 50 zł
Pozycjonowanie strony internetowej: 100 zł
Razem: 1800 zł

Reklama i marketing:

Jan Nowak będzie prowadził w lokalnej gazecie kącik porad prawnych. Poza tym stawia na Internet. Chce być przede wszystkim widoczny w sieci, aby dotrzeć również do klientów spoza miasteczka.

Analiza SWOT

Mocne strony

Słabe strony

- Jan Nowak ma na starcie pierwszego, dochodowego klienta (byłego pracodawcę)

- możliwość reklamowania swoich usług

- możliwość korzystania z dobrej, darmowej reklamy (kącik porad prawnych w lokalnej gazecie)

- mniejsze możliwości działania niż w przypadku adwokatów i radców prawnych (ograniczenia w zakresie reprezentowania w sądzie)

- wysokie koszty stałe

-  silna, bardziej doświadczona konkurencja.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA