REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dofinansowanie, Wynagrodzenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dotacje dla państw na rozwój przemysłu

Unia Europejska chce ożywić wzrost gospodarczy w państwach członkowskich poprzez zmianę przepisów. Przewidywane jest wsparcie finansowe przedsiębiorstw i możliwość inwestowania w większą liczbę inwestycji.

Jak uzyskać środki na własną działalność gospodarczą?

Osoby bezrobotne, które zamierzają prowadzić własną działalność gospodarczą mogą ubiegać się o jednorazowe środki na jej podjęcie z urzędu pracy. W jaki sposób uzyskać środki na własną działalność? O czym należy pamiętać?

Potrącenia z wynagrodzeń za pracę

Ochronie przed potrąceniami podlegają wynagrodzenia zasadnicze, jak również dodatkowe składniki wynagrodzeń – obowiązkowe i dobrowolne, np. premie czy nagrody. Ochrona obejmuje również inne świadczenia o charakterze finansowym, które nie stanowią składników wynagrodzenia, np. odprawa emerytalna.

Praktyczne warsztaty "Zarządzanie wynagrodzeniami w działach handlowych" - 14 maja 2014 r.

Zapraszamy na praktyczne warsztaty "Zarządzanie wynagrodzeniami w działach handlowych", które odbędą się dnia 14 maja 2014 r. w Warszawie.

REKLAMA

Staż unijny dla absolwentów

Często nawet po ukończeniu z dobrymi wynikami studiów, pomimo odbycia praktyk niezbędnych do zaliczenia roku absolwenci uczelni wyższych stają przed problemem ze znalezieniem pracy. Najczęstszą przyczyną, podnoszona zwłaszcza przez pracodawców, jest brak doświadczenia. Student, który podczas studiów poświęcał czas tylko na naukę i nie prowadził w tym czasie żadnego rodzaju działalności związanej z przyszłą karierą ma zazwyczaj nikłe doświadczenie i zostaje bezrobotnym.

Czy wysokość wynagrodzenia pracownika jest tajemnicą?

W przepisach prawa pracy nie ma jednoznacznych przepisów dotyczących ochrony informacji o wysokości wynagrodzenia pracownika. W sytuacji tej należy odnosić się do przepisów prawa cywilnego, dotyczących ochrony dóbr osobistych. Do tych bowiem należy informacja o wysokości wynagrodzenia pracownika.

Nowy wzór wniosku Wn-d

Firmy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników na nowym wzorze wniosku Wn-d. Będą miały na to o pięć dni więcej niż do tej pory.

Wynagrodzenie za nieprzepracowaną godzinę przy zmianie czasu

Przedsiębiorcy, zatrudniający pracowników muszą pamiętać o wypłacie wynagrodzenia pracownikom pracującym w nocy z 29 na 30 marca 2014 r. Z powodu zmiany czasu na letni pracownikom należy się wynagrodzenie również za nieprzepracowaną godzinę. Nie przysługuje im jednak dodatek nocny za tą godzinę.

REKLAMA

Waloryzacja świadczeń rehabilitacyjnych w 2014 r.

Od 1 kwietnia do czerwca 2014 r. należy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłki chorobowego ubezpieczonym, którym przyznano świadczenie rehabilitacyjne. W II kwartale 2014 r. wskaźnik waloryzacji wzrósł do 105,8%

Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

Powszechnie wiadomo, że w życiu zdarzają się sytuacje losowe, które wymagają zwolnienia z pracy, np. ślub czy pogrzeb. Wówczas pracodawca na wniosek pracownika udziela mu urlopu okolicznościowego. Czasami pojawia się problem, w jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie za ten urlop?

Rośnie wysokość wynagrodzeń

GUS przedstawił dane, które wskazują na wzrost wysokości wynagrodzeń. Tak wynika z zestawienia opracowanego na podstawie danych ze stycznia. Z obserwacji wynika, iż pensje wzrosły w całym 2013 r.

Miejsce wypłaty wynagrodzenia – jak określić?

Miejscem wypłaty wynagrodzenia będzie wskazany przez pracodawcę adres, pod którym musi stawić się pracownik w celu odebrania wypłaty. Co w przypadku, gdy miejsce nie jest określone w regulaminie pracy? Jak prawidłowo powinno się je określić?

Wsparcie pomostowe i szkolenia dla nowych przedsiębiorców

Program Kapitał Ludzki oferowany przez Unię Europejską pomaga rozwinąć się nowym przedsiębiorcom w początkowym okresie funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wyróżniamy tutaj wsparcie pomostowe i doradztwo w założeniu firmy.

Jak ubiegać się o dofinansowanie z PFRON?

Z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych często związane są dodatkowe nakłady finansowe np. na przystosowanie, adaptację i wyposażenie miejsca pracy. Z rekompensatą pracodawcom idzie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który umożliwia zdobycie dofinansowania do wynagrodzeń dla pracowników. Co należy zrobić by otrzymać dofinansowanie z PFRON? Kto może ubiegać się o dofinansowanie z PFRON? Jakie wnioski należy z złożyć?

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego ponownie

Przeprowadzenie zwolnień grupowych w zakładzie pracy jest stresujące zarówno dla pracowników jak i pracodawcy. Dochodzi do rozwiązania wielu umów o pracę. Czy w przypadku zatrudnienia pracownika w tej samej grupie zawodowej będzie przysługiwało mu wynagrodzenie w takiej samej wysokości jak przed rozwiązaniem umowy?

Propozycje Unii Europejskiej na ożywienie gospodarki

Komisja Europejska zapowiedziała, iż konieczne jest wprowadzenie radykalnych zmian, które wspomogą odnowę przemysłu w całej Europie. Jakie propozycje w tym zakresie przedstawia Unia Europejska?

Wzrośnie stopa bezrobocia

Stopa bezrobocia wyniosła 13,4 proc. w grudniu ubiegłego roku. Mimo wszystko są dobre prognozy na przyszłość poprzez ożywienie na rynku pracy. Która grupa społeczna będzie najchętniej poszukiwana przez pracodawców?

Jak uzyskać dotację na utworzenie nowych miejsc pracy?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność przez co najmniej sześć miesięcy mogą starać się o uzyskanie dotacji na utworzenie nowych miejsc pracy z urzędu pracy. Jakie warunki muszą spełnić?

Wypłacanie świadczeń chorobowych na przełomie roku

Pracownik, któremu przysługuje zasiłek do końca roku, będzie miał prawo do zasiłku również na początku 2014 r. za cały okres niezdolności do pracy. W jaki sposób obliczać i wypłacać wynagrodzenia chorobowe? Czy pracownik zawsze będzie miał prawo do zasiłku chorobowego?

Tajemnica wynagrodzenia w firmie

W większości firm pracodawcy upominają pracowników o konieczności przestrzegania zasady tajemnicy wynagrodzenia. Czy jest to słuszna zasada?

Minimalna stawka godzinowa za pracę na umowie zlecenia

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce wprowadzić minimalną stawkę za godzinę pracy na podstawie umowy zlecenia. Jaka byłaby wysokość tej stawki?

Czym jest system wynagrodzeń w firmie?

Częstą praktyką wśród przedsiębiorców jest wprowadzanie do polityki firmy specjalnych systemów wynagrodzeń. Jakie są tego konsekwencje dla pracowników?

Rozszerzenie gwarancji de minimis

Program de minimis służy wzmocnieniu sektora mikro, małych i średnich firm. Pomaga również w ich rozwoju oraz planowaniu inwestycji. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowy z 22 bankami w sprawie rozszerzenia udzielania gwarancji de minimis.

Formy wypłaty wynagrodzeń

Wynagrodzenie powinno być wypłacane pracownikom w formie pieniężnej. Możliwe jest jednak wypłacanie wynagrodzenia w innej formie. W jakiej formie można dokonać wypłaty wynagrodzenia?

Dotacje dla przedszkoli 2013r.

Unijne wsparcie finansowe pozwoliło na utrzymanie już istniejących przedszkoli oraz na dofinansowanie założenia nowych przedszkoli. Jednakże miejsc w przedszkolach jest w dalszym ciągu za mało, a koszty utrzymania dziecka za wysokie. Od 2013r. w założeniu nowelizacji ustawy o systemie oświaty samorządy powinny otrzymywać dotacje na pokrycie bieżących wydatków ponoszonych na dziecko.

Umowa partnerska w projekcie współfinansowanym ze środków unijnych

Umowa partnerstwa zawierana jest między podmiotami w celu realizacji projektu i wymaga podjęcia uchwał właściwych organów. Każdy z partnerów może ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych. Sama realizacja projektu na podstawie umowy partnerstwa wymaga ustanowienia lidera będącego beneficjentem projektu.

Minimalne wynagrodzenie w 2014 roku wzrośnie o 80 zł

W przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe od obecnego przynajmniej o 80 zł. Przedsiębiorcy liczą na to, że ta podwyżka nie będzie większa. Ostrzegają, że mogłoby to oznaczać kłopoty dla wielu firm, a co za tym idzie, również dla pracowników. Straciliby też samozatrudnieni. Od wysokości płacy minimalnej zależą nie tylko zarobki, ale też wysokość niektórych składek, ale także np. opłat za przedszkola publiczne.

Wynagradzanie pracowników w firmie - niektóre patologie

W poprzednim artykule starałem się zwrócić uwagę na duże znaczenie prawidłowego określenia poziomu i struktury wynagrodzenia oraz jego indywidualnego zróżnicowania, na motywację pracowników firmy do pracy, w tym lojalności wobec pracodawcy. Tutaj kilka słów o patologiach. Jeśli pracodawca się ich nie ustrzeże, na nic wszystkie wcześniejsze starania o stworzenie oczekiwanego systemu płac i motywacyjną funkcję wynagrodzenia.

Wynagradzanie pracowników w firmie - poziom i struktura płacy, indywidualne zróżnicowanie wynagrodzeń.

Wynagrodzenie jest tym, co w pieniądzu otrzymuje pracownik za swoja pracę. Po wypłaceniu wynagrodzenia, pracodawca może uważać, że rozliczył się z pracownikiem i nie ma wobec niego bieżących zobowiązań. Oprócz wynagrodzenia, pracownika i pracodawcę łączą jeszcze inne wzajemne ustalenia np. co do długości wiążącej ich umowy, warunków jej wypowiedzenia, czasu pracy itd.

Dofinansowanie do sprzedaży produktów na rynku unijnym

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości dofinansowuje wydatki firm przeznaczone na doradztwo w zakresie badań, produkcji, wprowadzania i sprzedaży produktów na rynek Unii Europejskiej. Jakie jeszcze działanie podejmuje PARP?

Dofinansowanie inwestycji w budynki przemysłowe

Ministerstwo Gospodarki i Pracy wprowadza projekt dofinansowania inwestycji w budynki przemysłowe oraz ich wyposażenie. Odpowiednie przygotowanie projektu oraz wycena poprzez wartość rynkową umożliwia ubieganie się o ministerialne środki.

Ochrona wynagrodzeń dla podwykonawców

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych przedstawił projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych. Ma on na celu większą ochronę podwykonawców, zwłaszcza ich wynagrodzeń.

Spadło przeciętne realne wynagrodzenie

Jak podał Główny Urząd Statystyczny realne przeciętne wynagrodzenie w ubiegłym roku obniżyło się o 0,1 proc. w porównaniu do roku 2011.

Po raz kolejny RPP obniżyła stopy procentowe

Kolejna, już czwarta obniżka stóp procentowych, może nie mieć dużego wpływu na gospodarkę. W artykule przedstawiamy komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki PKPP Lewiatan.

Jak należy oznaczać sprzęty elektryczne?

1 lutego wchodzą przepisy dotyczące obowiązku informowania o efektywności energetycznej wszystkich sprzedawanych w Polsce sprzętów elektrycznych. Co jeszcze zmieniają nowe przepisy?

Słabnie polska gospodarka

Zgodnie z danymi GUS produkt krajowy brutto w 2012 roku wzrósł tylko o 2 procent. Czynnikiem ratującym polską gospodarkę jest obecnie eksport netto.

Inflacja w grudniu 2012 r. spadła do poziomu 2,4 proc.

W grudniu 2012 roku inflacja wyniosła 2,4 proc., wobec 2,8 proc. w listopadzie - dane takie podał Główny Urząd Statystyczny.

Narodowy Program Zatrudnienia spowolni wzrost gospodarczy

W piątkowej dyskusji w Sejmie zatytułowanej "Alarm w sprawie bezrobocia" PiS zaproponował różne działania, które mają poprawić sytuację na rynku pracy. Zapisano je w przygotowanym przez tę partię Narodowym Programie Zatrudnienia.

Jak otrzymać 300 tysięcy złotych na biznes na wsi?

Są pieniądze na biznes na wsi. Osoba, chcąca założyć własny biznes na wsi ma możliwość otrzymania nawet 300 tysięcy złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach programu LEADER. Jakie są warunki i formalności wymagane do uzyskania dofinansowania?

Jak otrzymać 300 tysięcy złotych na biznes na wsi?

Są pieniądze na biznes na wsi. Osoba, chcąca założyć własny biznes na wsi ma możliwość otrzymania nawet 300 tysięcy złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach programu LEADER. Jakie są warunki i formalności wymagane do uzyskania dofinansowania?

Będą dopłaty do eko-domów od 2013 r.

Nawet 50 tys. zł będzie można uzyskać budując na kredyt dom energooszczędny. W przypadku zakupu ekologicznego mieszkania kwota dofinansowania wyniesie 16 tys. zł. O pieniądze na eko-domy będzie można ubiegać się już od I kwartału 2013 roku.

Wynagrodzenie przeciętne – II kwartał 2012 roku

W II kwartale 2012 roku spadło wynagrodzenie przeciętne. Oznacza to zmniejszenie miesięcznego limitu wymiaru składek ZUS.

Z czym do pracownika?

Bon pogrzebowy, operacja zmiany płci i... 20 kilogramów cebuli, czyli o świadczeniach pozapłacowych na świecie.

Wynagrodzenie a motywacja

Wynagrodzenie stanowi miernik tego, jaką wartość ma dany pracownik w organizacji. Nic więc dziwnego, że upatruje się w nim ogromnej funkcji motywacyjnej – czy jednak najważniejszej? Spróbujmy dokonać analizy motywacyjnego wymiaru wynagradzania pracowników w przedsiębiorstwie.

Twoja pierwsza praca z EURES-em

21 maja 2012 r. wystartował projekt pilotażowy Komisji Europejskiej „Twoja pierwsza praca z EURES-em”. Program ten ma na celu pomoc młodym ludziom w znalezieniu pracy w innym państwie UE – na początek ma doprowadzić do zatrudnienia 5 000 osób. Cztery wstępnie wybrane służby zatrudnienia z Niemiec, Hiszpanii, Danii i Włochy będą pomagać młodym osobom w poszukiwaniu pracy w państwach członkowskich innych niż ich własne państwa.

Płaca minimalna rośnie w Polsce najszybciej

Płaca minimalna w 2013 r. wzrośnie w Polsce do 1600 zł. W latach 2005 – 2012 płaca minimalna wzrosła w Polsce o 77%.

Co Polacy robią w pracy?

Polacy zajmują drugie miejsce pod względem ilości czasu spędzonego w pracy. Czy jednak efektywność polskich pracowników jest równie wysoka jak innych krajów?

Jak odnaleźć szczęście w pracy?

Polska znajduje się na 58 miejscu wśród 149 państw, które zostały ujęte w Światowej Bazie Szczęścia opracowanej przez uczonego Ruuta Veenhovena z Uniwersytetu Erasmusa w Rotterdamie.

Mieszkanie u dewelopera i rynek mieszkaniowy w lutym 2012

We wszystkich obszarach, monitorowanych przez GUS, odnotowano poprawę na rynku mieszkaniowym. Mieszkania są budowane głównie dzięki deweloperom – w lutym 2012 oddali oni do użytkowania 108,7% więcej lokali niż rok temu. Uruchomili też dużo nowych inwestycji mieszkaniowych.

Ranking funduszy parasolowych

Zastanawiając się nad odpowiednim dla siebie funduszem parasolowym, powinniśmy uwzględnić szereg czynników, nie tylko liczbę subfunduszy, wchodzących w skład funduszu. Porównując ze sobą fundusze parasolowe, należy wziąć pod uwagę również koszty czy dotychczasowe wyniki inwestycyjne. Przyjrzyjmy się poszczególnym funduszom parasolowym.

REKLAMA