REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje dla przedszkoli 2013r.

Monika Pązik
częściowe finansowanie przedszkoli z budżetów gmin, zmniejszenie opłat
częściowe finansowanie przedszkoli z budżetów gmin, zmniejszenie opłat
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Unijne wsparcie finansowe pozwoliło na utrzymanie już istniejących przedszkoli oraz na dofinansowanie założenia nowych przedszkoli. Jednakże miejsc w przedszkolach jest w dalszym ciągu za mało, a koszty utrzymania dziecka za wysokie. Od 2013r. w założeniu nowelizacji ustawy o systemie oświaty samorządy powinny otrzymywać dotacje na pokrycie bieżących wydatków ponoszonych na dziecko.

Dotacje na prowadzenie przedszkoli są przyznawane na dofinansowanie zadań związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką dzieci. Wydatki na każde z dzieci uczęszczających do przedszkola powinny zostać częściowo pokrywane z dochodów gminy a częściowo z opłat wnoszonych przez rodziców. Okazuje się jednak, że miesięczny koszt uczęszczania dziecka na zajęcia przedszkolne jest znacznie za wysoki. Wysokość opłaty za świadczenia przedszkoli prowadzonych przez gminę ustala gmina, natomiast w przypadku innych przedszkoli – ustalają to organy prowadzące przedszkola. Dodatkowym kosztem ponoszonym przez gminy jest obowiązek zapewnienia transportu do najbliższego publicznego przedszkola w sytuacji, gdy droga dziecka z domu do placówki przekracza 3km. Projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakłada przyznanie gminom dotacji celowych na wychowanie dzieci w wieku 4 i 5 lat. Na każde dziecko w wieku przedszkolnym samorząd dostawałby połowę stawki na ucznia.

REKLAMA

W 2013 i 2014r. kwota bazowa miałaby być waloryzowana na podstawie prognozowanego średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług.

Zobacz też: Przedszkole - finansowanie

Co wprowadzi nowelizacja ustawy o systemie oświaty?

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada, że rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty wprowadzi niższe opłaty dla rodziców, więcej miejsc w przedszkolach oraz najważniejsze – wsparcie dla samorządów. Otrzymywałyby one od września 2013r. dotacje z budżetu państwa, które obniżyłyby koszt pobytu dziecka w przedszkolu (powyżej 5 bezpłatnych godzin) oraz do 2017r. stopniowo zwiększyłaby się liczba wolnych miejsc w placówkach. Każda dodatkowa godzina pobytu dziecka od września 2013r. będzie kosztowała rodziców maksymalnie 1zł. Dodatkowo od września 2015r. każde 4 letnie dziecko będzie miało pełne prawo do edukacji przedszkolnej. Miejsca dla dzieci będzie zapewniała gmina lub placówka niepubliczna, która zgodzi się na wykonywania zadań zleconych przez gminę.

Dotacje przedszkolne

REKLAMA

Obecnie przedszkola finansowane są ze środków własnych gmin Pierwsza dotacja przedszkolna powinna zostać przekazana we wrześniu 2013r. na okres wrzesień-grudzień 2013r. Samorządy miałyby otrzymać 504 miliony złotych przeznaczone na zmniejszenie opłat dla rodziców w ostatnim kwartale 2013r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

14 maja 2013r. odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, która wprowadzi nowelizację tzw. ustawy przedszkolnej. Minister edukacji narodowej podkreśla systematyczne zwiększanie liczby miejsc w przedszkolach oraz pełnej dostępności dla wszystkich dzieci a cele nowelizacji będą osiągnięte dzięki przekazanym dotacjom z budżetu państwa, obniżeniu opłat oraz zapewnieniu możliwości korzystania z przedszkoli niepublicznych, w których okres i opłaty świadczonego bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki dzieci będą takie same, jak ustalane przez gminę dla przedszkoli publicznych. Dodatkowo przedszkola, które podporządkują się zasadom rad gmin (np. 1zł za każdą nadgodzinę) będą otrzymywały dotacje z gminy w wysokości 100% kosztów utrzymania dziecka w przedszkolu publicznym.

Zobacz też: Punkty przedszkolne i zespoły wychowania przedszkolnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA