REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje dla przedszkoli 2013r.

Monika Pązik
częściowe finansowanie przedszkoli z budżetów gmin, zmniejszenie opłat
częściowe finansowanie przedszkoli z budżetów gmin, zmniejszenie opłat
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Unijne wsparcie finansowe pozwoliło na utrzymanie już istniejących przedszkoli oraz na dofinansowanie założenia nowych przedszkoli. Jednakże miejsc w przedszkolach jest w dalszym ciągu za mało, a koszty utrzymania dziecka za wysokie. Od 2013r. w założeniu nowelizacji ustawy o systemie oświaty samorządy powinny otrzymywać dotacje na pokrycie bieżących wydatków ponoszonych na dziecko.

Dotacje na prowadzenie przedszkoli są przyznawane na dofinansowanie zadań związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką dzieci. Wydatki na każde z dzieci uczęszczających do przedszkola powinny zostać częściowo pokrywane z dochodów gminy a częściowo z opłat wnoszonych przez rodziców. Okazuje się jednak, że miesięczny koszt uczęszczania dziecka na zajęcia przedszkolne jest znacznie za wysoki. Wysokość opłaty za świadczenia przedszkoli prowadzonych przez gminę ustala gmina, natomiast w przypadku innych przedszkoli – ustalają to organy prowadzące przedszkola. Dodatkowym kosztem ponoszonym przez gminy jest obowiązek zapewnienia transportu do najbliższego publicznego przedszkola w sytuacji, gdy droga dziecka z domu do placówki przekracza 3km. Projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakłada przyznanie gminom dotacji celowych na wychowanie dzieci w wieku 4 i 5 lat. Na każde dziecko w wieku przedszkolnym samorząd dostawałby połowę stawki na ucznia.

REKLAMA

W 2013 i 2014r. kwota bazowa miałaby być waloryzowana na podstawie prognozowanego średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług.

Zobacz też: Przedszkole - finansowanie

Co wprowadzi nowelizacja ustawy o systemie oświaty?

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada, że rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty wprowadzi niższe opłaty dla rodziców, więcej miejsc w przedszkolach oraz najważniejsze – wsparcie dla samorządów. Otrzymywałyby one od września 2013r. dotacje z budżetu państwa, które obniżyłyby koszt pobytu dziecka w przedszkolu (powyżej 5 bezpłatnych godzin) oraz do 2017r. stopniowo zwiększyłaby się liczba wolnych miejsc w placówkach. Każda dodatkowa godzina pobytu dziecka od września 2013r. będzie kosztowała rodziców maksymalnie 1zł. Dodatkowo od września 2015r. każde 4 letnie dziecko będzie miało pełne prawo do edukacji przedszkolnej. Miejsca dla dzieci będzie zapewniała gmina lub placówka niepubliczna, która zgodzi się na wykonywania zadań zleconych przez gminę.

Dotacje przedszkolne

REKLAMA

Obecnie przedszkola finansowane są ze środków własnych gmin Pierwsza dotacja przedszkolna powinna zostać przekazana we wrześniu 2013r. na okres wrzesień-grudzień 2013r. Samorządy miałyby otrzymać 504 miliony złotych przeznaczone na zmniejszenie opłat dla rodziców w ostatnim kwartale 2013r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

14 maja 2013r. odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, która wprowadzi nowelizację tzw. ustawy przedszkolnej. Minister edukacji narodowej podkreśla systematyczne zwiększanie liczby miejsc w przedszkolach oraz pełnej dostępności dla wszystkich dzieci a cele nowelizacji będą osiągnięte dzięki przekazanym dotacjom z budżetu państwa, obniżeniu opłat oraz zapewnieniu możliwości korzystania z przedszkoli niepublicznych, w których okres i opłaty świadczonego bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki dzieci będą takie same, jak ustalane przez gminę dla przedszkoli publicznych. Dodatkowo przedszkola, które podporządkują się zasadom rad gmin (np. 1zł za każdą nadgodzinę) będą otrzymywały dotacje z gminy w wysokości 100% kosztów utrzymania dziecka w przedszkolu publicznym.

Zobacz też: Punkty przedszkolne i zespoły wychowania przedszkolnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA