REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie dotacje dla przedsiębiorczej młodzieży?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

REKLAMA

Jeśli uważasz, że na rynku pracy nie ma dla Ciebie miejsca, weź sprawy w swoje ręce i otwórz własny biznes. Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej może być skutecznym sposobem na wyjście z bezrobocia. Dzisiaj przed taką szansą stoją młodzi z województwa pomorskiego, a ich marzenia o własnej firmie finansuje Unia Europejska za pośrednictwem Programu Kapitał Ludzki. Aby jednak otrzymać finansowe wsparcie z Unii Europejskiej trzeba spełnić kilka warunków. Jakich? O tym poniżej.

Program Operacyjny Kapitał Ludzki

Za pośrednictwem tego programu wspierane są inicjatywy promujące samozatrudnienie oraz działania przyczyniające się do aktywizacji zawodowej grup szczególnie narażonych na wykluczenie społeczne. W tym przypadku szczególną troską Unii Europejskiej zostały otoczone osoby młode do 25 roku życia, których sytuacja na rynku pracy jest szczególnie niekorzystna ze względu na niewystarczające doświadczenie i umiejętności praktyczne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży z województwa pomorskiego, Agencja Rozwoju Pomorza ogłosiła konkurs, którego celem jest wybór osób zdeterminowanych do prowadzenia własnego biznesu. Uczestnicy projektu, którzy przedstawią najciekawsze biznesplany będą mogli otrzymać dotację unijną w wysokości średnio 34 tysięcy w celu pokrycia pierwszych wydatków związanych z rozpoczęciem i funkcjonowaniem działalności gospodarczej. Przyznanie unijnych pieniędzy poprzedzone jest udziałem w cyklu szkoleń, które przybliżą uczestnikom projektu podstawową wiedzę z zakresu przedsiębiorczości.

REKLAMA

Kto może zostać uczestnikiem projektu?

Uczestnikiem projektu, czyli beneficjentem pomocy może zostać osoba fizyczna, która spełnia następujące warunki:

  • na stałe lub tymczasowo zamieszkuje województwo pomorskie,
  • zamierza rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą na terenie województwa pomorskiego,
  • nie posiadała zarejestrowanej działalności gospodarczej przez okres co najmniej 12 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu.

W projekcie mogą wziąć udział wyłącznie osoby, które w dniu złożenia dokumentów rekrutacyjnych nie ukończą 25 roku życia, są osobami nieaktywnymi zawodowo lub zwolnionymi z winy pracodawcy w okresie nie dłuższym niż 12 m-cy przed przystąpieniem do projektu, zarejestrowanymi jako osoby bezrobotne.

Co mogę zyskać dzięki udziałowi w projekcie?

Uczestnicy projektu mogą skorzystać z wielu możliwości wsparcia w zakresie rozpoczęcia działalności gospodarczej. Udział w projekcie rozpoczyna cykl szkoleń podczas których uczestnicy dowiedzą się jak napisać dobry biznesplan i założyć działalność gospodarczej. Kolejne szkolenia mają charakter specjalistyczny, tzn. dotyczą konkretnych zagadnień związanych z przedsiębiorczością takich jak komunikacja i marketing, techniki sprzedaży, autoprezentacja, zasady rozliczania kosztów itd. Dzięki udziałowi w projekcie można także otrzymać wsparcie doradcze z zakresu przygotowania biznesplanu oraz w zakresie monitoringu i nadzoru nad prawidłową realizacją inwestycji. Po ukończeniu etapu szkoleniowego uczestnicy projektu przygotują biznesplany, spośród których najlepsze otrzymają możliwość realizacji przy udziale środków unijnych. Wsparcie finansowe może być udzielone w formie:

  • jednorazowej dotacji inwestycyjnej przeznaczonej na zakupy inwestycyjne niezbędne do prowadzenia firmy (średnio 34 000 zł),
  • wsparcie pomostowe wypłacane przez 6 m-cy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej (średnio 1 100 zł miesięcznie),
  • przedłużone wsparcie pomostowe wypłacane przez kolejne 6 m-cy (średnio 900 zł miesięcznie, nie jest przeznaczone dla wszystkich uczestników).

Polecamy: Jakie dotacje dla przedsiębiorców w 2011 roku?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zgłosić swój udział w projekcie?

REKLAMA

Aby wziąć udział w rekrutacji należy złożyć dokumenty rekrutacyjne w sekretariacie Agencji Rozwoju Pomorza S.A. (Gdańsk, ul. Arkońska 6 / bud. A3, II piętro) w terminie od 14 lutego 2011 roku do 28 lutego 2011 roku. Formularz zgłoszeniowy wraz z załącznikami jest dostępny na stronie internetowej Agencji Rozwoju Pomorza S.A. www.arp.gda.pl.

Formularz powinien zostać wypełniony elektronicznie, w języku polskim (czcionka ARIAL rozmiar 10 pkt.). W formularzu zgłoszeniowym muszą być uzupełnione wszystkie rubryki. Formularz zgłoszeniowy oraz załączniki należy własnoręcznie podpisać i trwale spiąć. Dokumenty w zaklejonej i odpowiednio opisanej kopercie można dostarczyć osobiście, kurierem lub tradycyjną pocztą.

Jak wypełnić formularz zgłoszeniowy?

Informacje zawarte w formularzu są podstawą oceny naszych predyspozycji do udziału w projekcie, powinny zatem zostać wypełnione z najwyższą starannością. Sama struktura formularza nie jest skomplikowana i jego wypełnienie nie powinno powodować dużych problemów. To co wymaga szczególnego uzasadnienia to punkt II formularza, gdzie powinny znaleźć się informacje na temat planowanego przedsięwzięcia. Czyli ogólnie mówiąc ujmujemy tu takie informacje jak:

  • opis planowanej działalności-ocena pomysłu, zgodność z założeniami projektu,
  • charakterystyka dostępnych lub posiadanych zasobów, pomocnych w uruchomieniu własnej działalności (materialnych i niematerialnych, w tym kwalifikacje, szkolenia branżowe, itp.),
  • powody, dla których zostanie założona działalność gospodarcza, 
  • wiedza na temat branży, rynku i konkurencji.

Jeszcze jednym miejscem, któremu powinniśmy poświęcić naszą uwagę są koszty projektu (punkt III formularza). Powinniśmy tu umieścić informacje dotyczące głównych składników kosztów związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej oraz składniki przychodów związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Polecamy: serwis Dotacje

Pamiętajmy, że w formularzu należy wypełnić wszystkie rubryki. W punktach, które nie dotyczą kandydata należy wpisać „nie dotyczy”. Zgłoszenia, które będą zawierały niewypełnione rubryki oraz zostaną przygotowane w oparciu o niestandardowy formularz nie będą rozpatrywane i zostaną odrzucone z przyczyn formalnych. Szczegółowe informacje dotyczące zasad naboru i oceny formularzy zawiera „Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie „Młodzi w biznesie”, który dostępny jest na stronach internetowych Agencji Rozwoju Pomorza.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA