Jakie dotacje dla przedsiębiorczej młodzieży?
REKLAMA
Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Za pośrednictwem tego programu wspierane są inicjatywy promujące samozatrudnienie oraz działania przyczyniające się do aktywizacji zawodowej grup szczególnie narażonych na wykluczenie społeczne. W tym przypadku szczególną troską Unii Europejskiej zostały otoczone osoby młode do 25 roku życia, których sytuacja na rynku pracy jest szczególnie niekorzystna ze względu na niewystarczające doświadczenie i umiejętności praktyczne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży z województwa pomorskiego, Agencja Rozwoju Pomorza ogłosiła konkurs, którego celem jest wybór osób zdeterminowanych do prowadzenia własnego biznesu. Uczestnicy projektu, którzy przedstawią najciekawsze biznesplany będą mogli otrzymać dotację unijną w wysokości średnio 34 tysięcy w celu pokrycia pierwszych wydatków związanych z rozpoczęciem i funkcjonowaniem działalności gospodarczej. Przyznanie unijnych pieniędzy poprzedzone jest udziałem w cyklu szkoleń, które przybliżą uczestnikom projektu podstawową wiedzę z zakresu przedsiębiorczości.
REKLAMA
Kto może zostać uczestnikiem projektu?
Uczestnikiem projektu, czyli beneficjentem pomocy może zostać osoba fizyczna, która spełnia następujące warunki:
- na stałe lub tymczasowo zamieszkuje województwo pomorskie,
- zamierza rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą na terenie województwa pomorskiego,
- nie posiadała zarejestrowanej działalności gospodarczej przez okres co najmniej 12 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu.
W projekcie mogą wziąć udział wyłącznie osoby, które w dniu złożenia dokumentów rekrutacyjnych nie ukończą 25 roku życia, są osobami nieaktywnymi zawodowo lub zwolnionymi z winy pracodawcy w okresie nie dłuższym niż 12 m-cy przed przystąpieniem do projektu, zarejestrowanymi jako osoby bezrobotne.
Co mogę zyskać dzięki udziałowi w projekcie?
Uczestnicy projektu mogą skorzystać z wielu możliwości wsparcia w zakresie rozpoczęcia działalności gospodarczej. Udział w projekcie rozpoczyna cykl szkoleń podczas których uczestnicy dowiedzą się jak napisać dobry biznesplan i założyć działalność gospodarczej. Kolejne szkolenia mają charakter specjalistyczny, tzn. dotyczą konkretnych zagadnień związanych z przedsiębiorczością takich jak komunikacja i marketing, techniki sprzedaży, autoprezentacja, zasady rozliczania kosztów itd. Dzięki udziałowi w projekcie można także otrzymać wsparcie doradcze z zakresu przygotowania biznesplanu oraz w zakresie monitoringu i nadzoru nad prawidłową realizacją inwestycji. Po ukończeniu etapu szkoleniowego uczestnicy projektu przygotują biznesplany, spośród których najlepsze otrzymają możliwość realizacji przy udziale środków unijnych. Wsparcie finansowe może być udzielone w formie:
- jednorazowej dotacji inwestycyjnej przeznaczonej na zakupy inwestycyjne niezbędne do prowadzenia firmy (średnio 34 000 zł),
- wsparcie pomostowe wypłacane przez 6 m-cy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej (średnio 1 100 zł miesięcznie),
- przedłużone wsparcie pomostowe wypłacane przez kolejne 6 m-cy (średnio 900 zł miesięcznie, nie jest przeznaczone dla wszystkich uczestników).
Polecamy: Jakie dotacje dla przedsiębiorców w 2011 roku?
Jak zgłosić swój udział w projekcie?
REKLAMA
Aby wziąć udział w rekrutacji należy złożyć dokumenty rekrutacyjne w sekretariacie Agencji Rozwoju Pomorza S.A. (Gdańsk, ul. Arkońska 6 / bud. A3, II piętro) w terminie od 14 lutego 2011 roku do 28 lutego 2011 roku. Formularz zgłoszeniowy wraz z załącznikami jest dostępny na stronie internetowej Agencji Rozwoju Pomorza S.A. www.arp.gda.pl.
Formularz powinien zostać wypełniony elektronicznie, w języku polskim (czcionka ARIAL rozmiar 10 pkt.). W formularzu zgłoszeniowym muszą być uzupełnione wszystkie rubryki. Formularz zgłoszeniowy oraz załączniki należy własnoręcznie podpisać i trwale spiąć. Dokumenty w zaklejonej i odpowiednio opisanej kopercie można dostarczyć osobiście, kurierem lub tradycyjną pocztą.
Jak wypełnić formularz zgłoszeniowy?
Informacje zawarte w formularzu są podstawą oceny naszych predyspozycji do udziału w projekcie, powinny zatem zostać wypełnione z najwyższą starannością. Sama struktura formularza nie jest skomplikowana i jego wypełnienie nie powinno powodować dużych problemów. To co wymaga szczególnego uzasadnienia to punkt II formularza, gdzie powinny znaleźć się informacje na temat planowanego przedsięwzięcia. Czyli ogólnie mówiąc ujmujemy tu takie informacje jak:
- opis planowanej działalności-ocena pomysłu, zgodność z założeniami projektu,
- charakterystyka dostępnych lub posiadanych zasobów, pomocnych w uruchomieniu własnej działalności (materialnych i niematerialnych, w tym kwalifikacje, szkolenia branżowe, itp.),
- powody, dla których zostanie założona działalność gospodarcza,
- wiedza na temat branży, rynku i konkurencji.
Jeszcze jednym miejscem, któremu powinniśmy poświęcić naszą uwagę są koszty projektu (punkt III formularza). Powinniśmy tu umieścić informacje dotyczące głównych składników kosztów związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej oraz składniki przychodów związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Polecamy: serwis Dotacje
Pamiętajmy, że w formularzu należy wypełnić wszystkie rubryki. W punktach, które nie dotyczą kandydata należy wpisać „nie dotyczy”. Zgłoszenia, które będą zawierały niewypełnione rubryki oraz zostaną przygotowane w oparciu o niestandardowy formularz nie będą rozpatrywane i zostaną odrzucone z przyczyn formalnych. Szczegółowe informacje dotyczące zasad naboru i oceny formularzy zawiera „Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie „Młodzi w biznesie”, który dostępny jest na stronach internetowych Agencji Rozwoju Pomorza.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA