REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie dotacje na prowadzenie żłobka?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Warunkiem otrzymania dotacji unijnej na prowadzenia żłobka jest napisanie dobrego wniosku i przystąpienie do konkursu.
Warunkiem otrzymania dotacji unijnej na prowadzenia żłobka jest napisanie dobrego wniosku i przystąpienie do konkursu.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki unijnej dotacji pracodawcy będą mogli skuteczniej zachęcić swoich pracowników do powrotu do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Firmy dysponujące lokalem będą mogły zaadoptować go na potrzeby żłobka, a koszt niezbędnych do tego celu prac pokryje Unia Europejska.

Poddziałanie 1.3.2. POKL

Jak ważne jest godzenie życia zawodowego i prywatnego wiedzą urzędnicy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, którzy w tym roku zaplanowali nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Poddziałania 1.3.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Działanie te mają na celu aktywizację zawodową osób po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci, a także ma zachęcić pracodawców do wprowadzenia w zakładzie pracy rozwiązań pozwalających pracownikom na bardziej elastyczne i efektywne łączenie obowiązków służbowych i rodzinnych.

REKLAMA

Ustawa żłobkowa

REKLAMA

Trzeba pamiętać, że 4 kwietnia br. ma wejść w życie tzw. ustawa żłobkowa, której celem jest zwiększenie liczby tego typu placówek. Co więcej przepisy ustawy łagodzą dotychczas obowiązujące dla tych placówek wymogi techniczne, lokalowe i sanitarne, a w przypadku żłobków przyzakładowych koszty funkcjonowania takich żłobków pracodawcy będą mogli dodać do kosztów uzyskania przychodu.

W ramach funduszy unijnych istnieje również możliwość otrzymania dotacji na założenie i prowadzenie przedszkoli. Dotacje takie są udzielane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Szczegółowo pisałem o tym w artykule „Jak otrzymać dotację unijną na prowadzenie przedszkola?”.

Zasady naboru projektów

Warunkiem otrzymania dotacji unijnej na prowadzenia żłobka jest napisanie dobrego wniosku i przystąpienie do konkursu. Przez przystąpienie do konkursu należy rozumieć złożenie w terminie i trybie ogłoszenia naboru wymaganej przez organizatora konkursu dokumentacji aplikacyjnej. Należy dodać, że na organizację tego konkursu w 2011 roku, organizator przeznaczył 15 mln PLN.

Termin naboru wniosków dla poddziałania 1.3.2 POKL nie jest jeszcze ostatecznie znany. Urzędnicy organizatora konkursu tj. Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zapewniają, że będzie to III kwartał br.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

REKLAMA

W tym przypadku termin naboru może jednak działać na naszą korzyść. Czas, który pozostał do naboru wniosków o dofinansowanie można wykorzystać na przygotowanie lepszej dokumentacji aplikacyjnej i zapewnienie sobie większych szans w otrzymaniu dotacji. Co prawda szczegółowe zasady naboru projektów w 2011 roku nie są jeszcze znane, ale sprawdźmy jak przebiegały podobne konkursy w ramach poddziałania 1.3.2 w 2010 roku. 

Konkurs w 2011 roku będzie miał formę konkursu zamkniętego, co oznacza, że nabór wniosków o dofinansowanie prowadzony będzie w ściśle określonym terminie. Wszyscy zainteresowani powinny z uwagą śledzić doniesienia prasowe (ogłoszenie o konkursie) jak również z dużą częstotliwością odwiedzać stronę internetową organizatora konkursu.

W 2010 roku w ramach konkursu dla poddziałania 1.3.2 POKL wnioskodawcami mogły być wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych). 

W konkursie w 2011 roku będą mogli wziąć udział przedsiębiorcy, fundacje oraz stowarzyszenia.

Co zasługuje na podkreślenie to to, że konkurs prowadzony jest w ramach komponentu centralnego POKL, co oznacza, że będą mogły wziąć w nim udział wszystkie podmioty (o których piszę powyżej) bez względu na lokalizację swojej siedziby. Udział przedsiębiorców w tym konkursie uwarunkowany był spełnieniem określonych wymogów formalnych.

W konkursie z możliwości skorzystania z unijnej dotacji zostali wyłączni przedsiębiorcy, którzy posiadali zaległości z tytułu należności publicznoprawnych.

Podczas organizacji poprzedniego konkursu minimalna wartość projektu wynosiła 50 tys. złotych. W ramach tej kwoty można było ubiegać się zwrot kosztów poniesionych m.in. na:
- adaptację pomieszczeń na potrzeby ośrodka opieki nad dziećmi,
- utrzymanie ośrodka opieki nad dziećmi,
- wynagrodzenie personelu,

W ramach wynagrodzenia personelu, kwalifikowalne są zasadniczo wszystkie koszty zatrudnienia personelu, w szczególności wynagrodzenie brutto, składki pracodawcy na ubezpieczenia społeczne, składki na Fundusz Pracy oraz odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

- upowszechnianie i promocja alternatywnych i elastycznych form zatrudnienia,
- ekspertyzy, analizy, badania,
- opłaty finansowe.

O dotację w ramach konkursu będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy posiadający własne pomieszczenie lub wynajmujący lokal z przeznaczeniem na prowadzenie żłobka. Innymi słowy w ramach tego konkursu nie ma możliwości otrzymania dotacji na wybudowanie żłobka.

Do wydatków niekwalifikowanych w ramach konkursu zaliczono koszty poniesione na m.in:
- zakup nieruchomości, gruntu oraz infrastruktury,
- wydatki związane z wypełnieniem wniosku o dofinansowanie projektu.

Wydatki niekwalifikowalne związane z realizacją projektu ponosi przedsiębiorca. W naszej opinii konkurs ten jest jak najbardziej celowy zarówno z punktu widzenia pracodawców jak i pracowników. Czekamy w takim razie na szczegóły naboru projektów i zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia w nim udziału.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA