| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jakie dotacje na prowadzenie żłobka?

Jakie dotacje na prowadzenie żłobka?

Dzięki unijnej dotacji pracodawcy będą mogli skuteczniej zachęcić swoich pracowników do powrotu do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Firmy dysponujące lokalem będą mogły zaadoptować go na potrzeby żłobka, a koszt niezbędnych do tego celu prac pokryje Unia Europejska.

Poddziałanie 1.3.2. POKL

Jak ważne jest godzenie życia zawodowego i prywatnego wiedzą urzędnicy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, którzy w tym roku zaplanowali nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Poddziałania 1.3.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Działanie te mają na celu aktywizację zawodową osób po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci, a także ma zachęcić pracodawców do wprowadzenia w zakładzie pracy rozwiązań pozwalających pracownikom na bardziej elastyczne i efektywne łączenie obowiązków służbowych i rodzinnych.

Ustawa żłobkowa

Trzeba pamiętać, że 4 kwietnia br. ma wejść w życie tzw. ustawa żłobkowa, której celem jest zwiększenie liczby tego typu placówek. Co więcej przepisy ustawy łagodzą dotychczas obowiązujące dla tych placówek wymogi techniczne, lokalowe i sanitarne, a w przypadku żłobków przyzakładowych koszty funkcjonowania takich żłobków pracodawcy będą mogli dodać do kosztów uzyskania przychodu.

W ramach funduszy unijnych istnieje również możliwość otrzymania dotacji na założenie i prowadzenie przedszkoli. Dotacje takie są udzielane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Szczegółowo pisałem o tym w artykule „Jak otrzymać dotację unijną na prowadzenie przedszkola?”.

Zasady naboru projektów

Warunkiem otrzymania dotacji unijnej na prowadzenia żłobka jest napisanie dobrego wniosku i przystąpienie do konkursu. Przez przystąpienie do konkursu należy rozumieć złożenie w terminie i trybie ogłoszenia naboru wymaganej przez organizatora konkursu dokumentacji aplikacyjnej. Należy dodać, że na organizację tego konkursu w 2011 roku, organizator przeznaczył 15 mln PLN.

Termin naboru wniosków dla poddziałania 1.3.2 POKL nie jest jeszcze ostatecznie znany. Urzędnicy organizatora konkursu tj. Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zapewniają, że będzie to III kwartał br.

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

W tym przypadku termin naboru może jednak działać na naszą korzyść. Czas, który pozostał do naboru wniosków o dofinansowanie można wykorzystać na przygotowanie lepszej dokumentacji aplikacyjnej i zapewnienie sobie większych szans w otrzymaniu dotacji. Co prawda szczegółowe zasady naboru projektów w 2011 roku nie są jeszcze znane, ale sprawdźmy jak przebiegały podobne konkursy w ramach poddziałania 1.3.2 w 2010 roku. 

Konkurs w 2011 roku będzie miał formę konkursu zamkniętego, co oznacza, że nabór wniosków o dofinansowanie prowadzony będzie w ściśle określonym terminie. Wszyscy zainteresowani powinny z uwagą śledzić doniesienia prasowe (ogłoszenie o konkursie) jak również z dużą częstotliwością odwiedzać stronę internetową organizatora konkursu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Chudzik

menedżer centralnego działu rozliczeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »