REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie dotacje na prowadzenie żłobka?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Warunkiem otrzymania dotacji unijnej na prowadzenia żłobka jest napisanie dobrego wniosku i przystąpienie do konkursu.
Warunkiem otrzymania dotacji unijnej na prowadzenia żłobka jest napisanie dobrego wniosku i przystąpienie do konkursu.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki unijnej dotacji pracodawcy będą mogli skuteczniej zachęcić swoich pracowników do powrotu do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Firmy dysponujące lokalem będą mogły zaadoptować go na potrzeby żłobka, a koszt niezbędnych do tego celu prac pokryje Unia Europejska.

Poddziałanie 1.3.2. POKL

Jak ważne jest godzenie życia zawodowego i prywatnego wiedzą urzędnicy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, którzy w tym roku zaplanowali nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Poddziałania 1.3.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Działanie te mają na celu aktywizację zawodową osób po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci, a także ma zachęcić pracodawców do wprowadzenia w zakładzie pracy rozwiązań pozwalających pracownikom na bardziej elastyczne i efektywne łączenie obowiązków służbowych i rodzinnych.

REKLAMA

Ustawa żłobkowa

REKLAMA

Trzeba pamiętać, że 4 kwietnia br. ma wejść w życie tzw. ustawa żłobkowa, której celem jest zwiększenie liczby tego typu placówek. Co więcej przepisy ustawy łagodzą dotychczas obowiązujące dla tych placówek wymogi techniczne, lokalowe i sanitarne, a w przypadku żłobków przyzakładowych koszty funkcjonowania takich żłobków pracodawcy będą mogli dodać do kosztów uzyskania przychodu.

W ramach funduszy unijnych istnieje również możliwość otrzymania dotacji na założenie i prowadzenie przedszkoli. Dotacje takie są udzielane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Szczegółowo pisałem o tym w artykule „Jak otrzymać dotację unijną na prowadzenie przedszkola?”.

Zasady naboru projektów

Warunkiem otrzymania dotacji unijnej na prowadzenia żłobka jest napisanie dobrego wniosku i przystąpienie do konkursu. Przez przystąpienie do konkursu należy rozumieć złożenie w terminie i trybie ogłoszenia naboru wymaganej przez organizatora konkursu dokumentacji aplikacyjnej. Należy dodać, że na organizację tego konkursu w 2011 roku, organizator przeznaczył 15 mln PLN.

Termin naboru wniosków dla poddziałania 1.3.2 POKL nie jest jeszcze ostatecznie znany. Urzędnicy organizatora konkursu tj. Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zapewniają, że będzie to III kwartał br.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

REKLAMA

W tym przypadku termin naboru może jednak działać na naszą korzyść. Czas, który pozostał do naboru wniosków o dofinansowanie można wykorzystać na przygotowanie lepszej dokumentacji aplikacyjnej i zapewnienie sobie większych szans w otrzymaniu dotacji. Co prawda szczegółowe zasady naboru projektów w 2011 roku nie są jeszcze znane, ale sprawdźmy jak przebiegały podobne konkursy w ramach poddziałania 1.3.2 w 2010 roku. 

Konkurs w 2011 roku będzie miał formę konkursu zamkniętego, co oznacza, że nabór wniosków o dofinansowanie prowadzony będzie w ściśle określonym terminie. Wszyscy zainteresowani powinny z uwagą śledzić doniesienia prasowe (ogłoszenie o konkursie) jak również z dużą częstotliwością odwiedzać stronę internetową organizatora konkursu.

W 2010 roku w ramach konkursu dla poddziałania 1.3.2 POKL wnioskodawcami mogły być wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych). 

W konkursie w 2011 roku będą mogli wziąć udział przedsiębiorcy, fundacje oraz stowarzyszenia.

Co zasługuje na podkreślenie to to, że konkurs prowadzony jest w ramach komponentu centralnego POKL, co oznacza, że będą mogły wziąć w nim udział wszystkie podmioty (o których piszę powyżej) bez względu na lokalizację swojej siedziby. Udział przedsiębiorców w tym konkursie uwarunkowany był spełnieniem określonych wymogów formalnych.

W konkursie z możliwości skorzystania z unijnej dotacji zostali wyłączni przedsiębiorcy, którzy posiadali zaległości z tytułu należności publicznoprawnych.

Podczas organizacji poprzedniego konkursu minimalna wartość projektu wynosiła 50 tys. złotych. W ramach tej kwoty można było ubiegać się zwrot kosztów poniesionych m.in. na:
- adaptację pomieszczeń na potrzeby ośrodka opieki nad dziećmi,
- utrzymanie ośrodka opieki nad dziećmi,
- wynagrodzenie personelu,

W ramach wynagrodzenia personelu, kwalifikowalne są zasadniczo wszystkie koszty zatrudnienia personelu, w szczególności wynagrodzenie brutto, składki pracodawcy na ubezpieczenia społeczne, składki na Fundusz Pracy oraz odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

- upowszechnianie i promocja alternatywnych i elastycznych form zatrudnienia,
- ekspertyzy, analizy, badania,
- opłaty finansowe.

O dotację w ramach konkursu będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy posiadający własne pomieszczenie lub wynajmujący lokal z przeznaczeniem na prowadzenie żłobka. Innymi słowy w ramach tego konkursu nie ma możliwości otrzymania dotacji na wybudowanie żłobka.

Do wydatków niekwalifikowanych w ramach konkursu zaliczono koszty poniesione na m.in:
- zakup nieruchomości, gruntu oraz infrastruktury,
- wydatki związane z wypełnieniem wniosku o dofinansowanie projektu.

Wydatki niekwalifikowalne związane z realizacją projektu ponosi przedsiębiorca. W naszej opinii konkurs ten jest jak najbardziej celowy zarówno z punktu widzenia pracodawców jak i pracowników. Czekamy w takim razie na szczegóły naboru projektów i zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia w nim udziału.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA