reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jakie dotacje na prowadzenie żłobka?

Jakie dotacje na prowadzenie żłobka?

Dzięki unijnej dotacji pracodawcy będą mogli skuteczniej zachęcić swoich pracowników do powrotu do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Firmy dysponujące lokalem będą mogły zaadoptować go na potrzeby żłobka, a koszt niezbędnych do tego celu prac pokryje Unia Europejska.

Poddziałanie 1.3.2. POKL

Jak ważne jest godzenie życia zawodowego i prywatnego wiedzą urzędnicy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, którzy w tym roku zaplanowali nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Poddziałania 1.3.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Działanie te mają na celu aktywizację zawodową osób po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci, a także ma zachęcić pracodawców do wprowadzenia w zakładzie pracy rozwiązań pozwalających pracownikom na bardziej elastyczne i efektywne łączenie obowiązków służbowych i rodzinnych.

Ustawa żłobkowa

Trzeba pamiętać, że 4 kwietnia br. ma wejść w życie tzw. ustawa żłobkowa, której celem jest zwiększenie liczby tego typu placówek. Co więcej przepisy ustawy łagodzą dotychczas obowiązujące dla tych placówek wymogi techniczne, lokalowe i sanitarne, a w przypadku żłobków przyzakładowych koszty funkcjonowania takich żłobków pracodawcy będą mogli dodać do kosztów uzyskania przychodu.

W ramach funduszy unijnych istnieje również możliwość otrzymania dotacji na założenie i prowadzenie przedszkoli. Dotacje takie są udzielane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Szczegółowo pisałem o tym w artykule „Jak otrzymać dotację unijną na prowadzenie przedszkola?”.

Zasady naboru projektów

Warunkiem otrzymania dotacji unijnej na prowadzenia żłobka jest napisanie dobrego wniosku i przystąpienie do konkursu. Przez przystąpienie do konkursu należy rozumieć złożenie w terminie i trybie ogłoszenia naboru wymaganej przez organizatora konkursu dokumentacji aplikacyjnej. Należy dodać, że na organizację tego konkursu w 2011 roku, organizator przeznaczył 15 mln PLN.

Termin naboru wniosków dla poddziałania 1.3.2 POKL nie jest jeszcze ostatecznie znany. Urzędnicy organizatora konkursu tj. Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zapewniają, że będzie to III kwartał br.

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

W tym przypadku termin naboru może jednak działać na naszą korzyść. Czas, który pozostał do naboru wniosków o dofinansowanie można wykorzystać na przygotowanie lepszej dokumentacji aplikacyjnej i zapewnienie sobie większych szans w otrzymaniu dotacji. Co prawda szczegółowe zasady naboru projektów w 2011 roku nie są jeszcze znane, ale sprawdźmy jak przebiegały podobne konkursy w ramach poddziałania 1.3.2 w 2010 roku. 

Konkurs w 2011 roku będzie miał formę konkursu zamkniętego, co oznacza, że nabór wniosków o dofinansowanie prowadzony będzie w ściśle określonym terminie. Wszyscy zainteresowani powinny z uwagą śledzić doniesienia prasowe (ogłoszenie o konkursie) jak również z dużą częstotliwością odwiedzać stronę internetową organizatora konkursu.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warunkiem otrzymania dotacji unijnej na prowadzenia żłobka jest napisanie dobrego wniosku i przystąpienie do konkursu.
Warunkiem otrzymania dotacji unijnej na prowadzenia żłobka jest napisanie dobrego wniosku i przystąpienie do konkursu.

Ryczałt ewidencjonowany29.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olesiński & Wspólnicy

Olesiński & Wspólnicy to nowoczesna polska firma doradcza, działająca od 2005 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama